Новини
Моника Стоянова е спортист №1 на Габрово

С бляскава и емоционална церемония, снощи Община Габрово отличи за 15-ти път най-изявените личности от габровския спорт за отиващата си 2023-та година, с участието на група RDMK и европейският шампион по бийт бокс – габровецът Макс Моравски-МАХО.

В обръщението си към всички спортисти и треньори в залата кметът на Габрово Таня Христова им благодари за труда и усилията, които влагат в името на любимия си спорт, с което прославят името на нашия град и ни карат да се гордеем с техните успехи.

Спортист №1 на Габрово за 2023-та година е Моника Стоянова от клуб „Надежда“. Тя получи отличието си от кмета Таня Христова и парична премия от 1 000 лева. Първото място в Десятката на Габрово ѝ донесе световната титла по киокушин от първенството на Световната киокушин федерация, проведено преди месец в Арнхайм, Нидерландия. В „ниската земя“ Моника спечели златото при кадетките до 21 години в категория до 55 килограма с победи над съпернички от Унгария, Латвия и Украйна. Това е третото злато от Световно първенство в колекцията ѝ. През годината Моника записа и място в топ 8 при жените на първенство на Световната киокушин организация в Йокохама, Япония, а от купата на Световния киокушин съюз, проведена в Камчия, заслужи бронзов медал.
Второто място в беше отредено на двама състезатели, представители на един спорт – скокове на батут. Заслужиха го Радост Пеева и Цветин Стоянов от клуб „Акро-арт“, които завоюваха бронзови отличия от 30-ото Световно първенство по скокове на батут за юноши, девойки и младежи, проведено в Бирмингам, Англия. И двамата се състезават във възрастовата група до 14 години. Цветин Стоянов е с два бронзови медала от дисциплината батут-синхрон в партньорство с Георги Георгиев от Стара Загора. Радост Пеева също е бронзов медалист на батут-синхрон в тандем с Микаела Христова от Русе. Отличието им беше връчено от Областният управител на Габрово – Мария Башева.
В топ 3 намери място и миналогодишният първенец в Десятката на Габрово – Иван Димитров от КК “Янтра“. Възпитаникът на Владимир Вътев стана европейски шампион при състезателите над 21 години в дисциплината Шобу санбон кумите от първенството по Шотокан карате-до на обединените нации, проведено в Линяно Сабиадоро, Италия. В първенството на Стария континент Иван Димитров завоюва и два сребърни медала – от дисциплината Асай Рю ката и на Мастърс в групата 18+. Той получи наградата си от Невена Минева – заместник‐кмет „Образование, социални дейности, култура и туризъм“.
Четвъртата позиция беше отредена на финалистите от Световното първенство по спортни танци в Шадминг (Австия) Преслава Драганова и Александър Савеков от клуб „Ритмика“.
Петото място зае Йордан Йорданов от клуб „Некст“, спечелил пълен комплект медали от Европейското първенство по таекуон-до ITF в Йезоло, Италия. Шестата позиция беше за щангистът Петьо Стефанов, който представи страната ни на Европейското първенство по вдигане на тежести за юноши и младежи до 20 години в Букурещ, Румъния.
Седмото място заеха състезателите на „Сдружение Равен старт“ Ивелин Граматиков и Григор Станчев, които представиха България и града ни на Спешъл олимпикс в Берлин и Световните игри за хора с нисък ръст. Осми е бронзовият медалист от Европейското първенство по таекуон-до ITF в Йезоло, Италия – Мирослав Петров.
Девето място зае талантът на джудо клуб „Габрово“ Виктор Рачев, който завоюва бронзов медал от Балканиадата в Черна гора. Десетата позиция в класацията беше отредена за най-добре изявилите се през годината състезатели от колективните спортове.
Отличия получиха Георги Стефанов (ХК Чардафон), Иванела Арнаудова (ХК Бъки), Ивайло Стоянов (БК Чардафон), Петър Ганев (РК Янтра) и капитанът на „Янтра“ Петър Казаков.
Казаков се качи на сцената и още един път, заедно със съотборниците си от „Янтра“. Те бяха удостоени с наградата за „Отбор на годината“. „Янтра“ за четвърти пореден сезон е част от Втора професионална лига и бележи постоянно израстване. През сезон 2022/2023 габровският тим завърши на 8-мо място в крайното класиране – най-високото до момента след завръщането му в професионалния футбол. Тази година, под ръководството на Велислав Вуцов, отборът се представя още по-силно и след изиграните 20 мача завърши полусезона близо до челото. Съставът ни заема петата позиция в подреждането с 8 победи, 7 равни и 5 загуби. Отборното отличие връчи легендата на габровския футбол Вангел Стаматов, който тази година отбеляза своя 80 годишен юбилей.

За втора поредна година кметът Таня Христова година с наградата за най-добър треньор ръководителя и главен треньор на „Акро-арт“ Юлиан Георгиев. 2023-та беше изключително успешна за него и клуба. Цели седем състезатели на „Акро-арт“ бяха избрани да представят страната ни на Световното първенство по скокове на батут в Бирмингам, Англия и трима от тях се завърнаха с отличия. Цветин Стоянов завоюва два бронзови медала, по един донесоха Радост Пеева и Александра Вакарелска. Към четирите медала състезателите на клуба добавиха и две четвърти, едно пето, седмо и девето място. Състезателите на клуба се представиха на ниво и в два международни турнира – в Грузия и Чехия, от които завоюваха 5 златни, 4 сребърни и 4 бронзови медала. „Акро-арт“ беше безапелационен и на родната сцена, като завоюва отборните титли от Държавните първенства в Ямбол, Габрово и Русе и куп индивидуални отличия.
В церемонията бяха отличени успехите и габровските мастърс лекоатлети Живко Желев, Константин Киров и Петьо Христов – участници на Световното първенство в зала в град Торун Полша и в Европейското първенство на открито в Пескара, Италия.
Грамоти получиха и Владимир Станчев и Тодор Георгиев, които представиха страната ни на световни шампионати за хора с увреждания по футзал и шахмат.


Новини
Веселина Златева застава начело на България U20

Веселина Златева застава начело на България U20 за интерконтиненталната фаза на хандбалния турнир IHF Trophy, съобщи електронното спортно издание sport-gabrovo.com.
БФХ получи доверието на Международната федерация по хандбал да организира междуконтиненталната фаза на турнира IHF Trophy при нежния пол. Проявата ще се проведе от 7 до 11 април 2026 г. във Велико Търново.
Цялата статия можете да прочетете оттук.


Икономика
Исторически музей – Дряново работи за добрия имидж на града и региона

Исторически музей – Дряново утвърждава своята роля като ключов фактор за изграждането и поддържането на положителния имидж на Дряново като привлекателна туристическа и културна дестинация. Това заяви Иван Христов, директор на ИМ – Дряново, по време на публичното представяне на отчета за дейността на институцията през 2025 г., което се състоя на 29 януари.
„Исторически музей – Дряново предлага качествен туристически продукт, който все повече и успешно отговаря на съвременните търсения и тенденции. Нашата цел е чрез професионализъм, активна културна дейност и партньорства да допринасяме за добрия образ и популяризиране на Дряново и дряновския край, превръщайки го във все по-предпочитано място за посещения“, подчерта Иван Христов.
През отчетната 2025 година музейният екип е организирал и провел над 60 събития, като годината премина под знака на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор, подчерта Христов.

„За екипа на Исторически музей – Дряново 2025-та беше специална година, белязана от много труд, отдаденост и признателност към делото на Първомайстора. Положихме и ще продължим през настоящата година да полагаме усилия, за да направим Дряново и дряновския край все по-популярна и разпознаваема туристическа дестинация. Няма да пестим сили в това отношение“, категоричен бе Христов и изрази своята благодарност към екипа за съпричастността и съвместната работа.
Съществен принос за повишаване качеството на музейната дейност има и допълнителният персонал от четири щатни бройки, отпуснати с решение на Министерския съвет. Това е позволило осигуряване на ежедневно присъствие на музеен специалист във всички експозиции през активния туристически сезон, включително и през почивните дни, което е довело до по-добро екскурзоводно обслужване и по-пълноценно преживяване за посетителите. По думите на директора разширяването на екипа е създало условия за по-активна работа по културни и образователни инициативи, разработване на нови музейни продукти и развитие на партньорства.
Публичното представяне на отчета беше уважено от заместник-кмета на община Дряново Диляна Джеджева и председателя на Обществен комитет „Васил Левски“ – Дряново Георги Цветков, което подчерта институционалната подкрепа и значение на музейната дейност за развитието на местния туризъм.

От представения отчет стана ясно, че през 2025 г. във връзка с фондовата работа са изготвени 467 експертни заключения и научни паспорти, а научната библиотека е обогатена с 35 нови книги – собствени и дарени. Активна е била и теренната проучвателска дейност на музейните специалисти, довела до публикуването на научно-популярни статии.
През годината се отчита засилен интерес и от страна на гражданите към опазването на местното културно наследство, като във фонда на музея са постъпили множество ценни дарения с етнографски характер, лични архиви и аудиозаписи, както и плочка с лика на Колю Фичето, предоставена от румънски гражданин.
Важен акцент в научната дейност Иван Христов постави и върху организираната за четвърта поредна година национална научна конференция „Епохи, личности, памет“, проведена в партньорство с ИФ на ВТУ, Община Дряново и УАСГ. През 2025 г. форумът беше посветен на 225 години от рождението на Колю Фичето, а докладите бяха публикувани в пети том на „Известия на Исторически музей – Дряново“.

През годината Музеят реализира три национални събития, 17 гостуващи изложби, едно гостуване на институцията извън в Съюз на архитектите в България, както и средно по едно партньорско събитие месечно. Бяха реализирани успешни партньорства с Камара на строителите в България, Вестник Строител и други организации, медии и физически лица. Дейността на музейните специалисти получи широко отразяване в печатни, електронни и онлайн медии, както и чрез участия в национални телевизии, радиа и специализирани предавания по тях.
Сред образователните инициативи директорът Христов открои проведените четири открити урока с ученици, два от които в Румъния – в Българското неделно училище „Йордан Йовков“ в Букурещ и в училището „Трите чешми“ в село Извоареле. Развитието на присъствието на музея в социалните мрежи и онлайн платформите също беше отчетено като важна посока за бъдеща работа.
Пълният отчет за дейността на Исторически музей – Дряново за 2025 г. е публикуван на интернет страницата на институцията в раздел „Отчети“.


Любопитно
Третият национален Patrol събор ще се проведе в началото на април

През април 2026 г. любителите на офроуд приключенията и автомобилните емоции ще имат повод да се съберат в сърцето на Балкана. От 3 до 5 април в района на Трявна и Плачковци ще се проведе Третият национален Patrol събор – събитие, което вече се превръща в традиция за феновете на легендарния Nissan Patrol.
Съборът ще предложи зрелищни офроуд трасета, демонстрации на високопроходими автомобили и възможност за срещи между ентусиасти от цялата страна. Очакват се участници с различни модификации и подготовки, както и множество посетители, които просто искат да усетят адреналина и духа на приключението.
Организатор на събитието е Станислав Райков, в партньорство с Община Трявна и кметство Плачковци. Третият национален Patrol събор обещава незабравими емоции, кал, адреналин и добро настроение сред природата – събитие, което ще привлече както запалени офроудъри, така и любопитни гости.

-
Кримипреди 5 дниЖестока катастрофа с пострадал на „Орловска“ в Габрово
-
Новинипреди 5 дниОтворено писмо от Христина Стефанова
-
Кримипреди 5 дниПробация и обществено полезен труд за садиста, убил по брутален начин коте
-
Културапреди 5 дниПоредно ценно дарение постъпи в Исторически музей – Дряново
-
Културапреди 5 дниВасил Петров пристига в Габрово с нова концертна програма
-
Кримипреди 5 дниРазбиха ОПГ за разпространение на вейпове с дрога (снимки)
-
Любопитнопреди 2 дниЮбилейното издание на „Здравей, Здраве – Габрово“
-
Културапреди 2 дниЗрителите предлагат решения и нов финал на ново представление







