

Култура
МК „Весела“ изпраща 2023 година с още успехи

В края на тази година, три музикални конкурса прибавиха още върхови постижения към отличията на младите пианисти от Музикален клуб „Весела”. Десетокласничката Адриана Кънева стана носител на Голямата награда от Международния конкурс „Неравноделно”- София.
Тя спечели статуетката Гран-при с 99 точки от 100 възможни. Журито на конкурса и публиката оцениха нейното представяне с възторжени аплодисменти и поздравления.
Открояващите се музикални изпълнения и на останалите възпитаници на клавирния педагог Весела Пенева, им донесоха заслужен успех . С Първи награди са Полина Флориду – 9 клас, дебютантката Мира Русинова – 7 клас, Делиа Георгиева – 5 клас, Лорен Николова – 4 клас и Невин Халил – 1 клас. На всички участници бе предоставена прекрасната възможност да се потопят в атмосферата на къщата-музей „Панчо Владигеров” и да свирят на рояла на този велик български музикант.
Домът на композитора Панчо Владигеров в София, бе мястото, където се проведе и Третия национален конкурс „Орион”, а председател на журито бе проф. Борислава Танева. Двете музикални изпълнения на Ай Хасегава – 8 клас бяха оценени със Златен медал, а Мира Русинова спечели Сребърен медал .
За поредното си участие в Международния конкурс „Златните ключове”- Париж-2023, пианистите от Музикален клуб „Весела” отново получиха най-висока оценка! Арт-директорът на конкурса, френският пианист, Жерар Ганасиа, поздрави клавирния педагог Весела Пенева и написа:
„ Браво ! Вие го заслужавате, защото вършите чудесна работа с учениците си!” Тази година, изключителен успех постигнаха Невин Халил -1 клас, и Лорен Николова – 4 клас, които са победителки в своите възрастови групи и горди с притежанието на най-високото отличие – статуетките „Златен ключ”!
Със Сребърен медал бе удостоена Мира Русинова -7 клас, която се представи с творби от Йозеф Хайдн и Веселин Стоянов. Бронзови медали спечелиха Делиа Георгиева -5 клас, и Лилия Апостолова – 12 клас.
„Краят на годината е време за равносметка“ – казва клавирният педагог Весела Пенева. Едни от най-прекрасните моменти са тези, в които постиженията на децата ни зареждат и вдъхновяват, а мен и техните родители ни правят горди и щастливи. А сега, в дните преди вълшебната рождественска нощ, мислите ме отвеждат към преживяното от нас вълшебство, наречено „Виена”! Главните героини бяха две талантливи мои пианистки, Невин и Полина, които сами си спечелиха привилегията да свирят в родината на детето-чудо Моцарт! Истински принцеси в музикалната приказка, случила се точно в столицата Виена! Представянето на двете ми възпитанички беше достойно и впечатляващо! На сцената на българския културен институт „Дом Витгенщайн”, габровското присъствие се увеличи и с още един представител – моята бивша ученичка Симона Обретенова, която в момента е студентка по литература във виенския университет. Тя беше водеща на прекрасния концерт, който сътвориха младите пианисти-лауреати. Виена е град, чието великолепие очарова, вълнува, провокира, вдъхновява….и ти попадаш в магичния му плен-доброволно и завинаги! А да свириш там-наистина си е вълшебство!“, каза още Весела Пенева.
„Още с пристигането си във Виена бях впечатлена от красотата на сградите, пътищата, природата, впечатлиха ме хората, чистотата…. всичко! А вечерта на концерта беше просто прекрасна…. Тя бе изключително вълнуваща и преизпълнена с емоции – както за нас, изпълнителите, така и за публиката! Ще помня това преживяване цял живот!“, сподели Полина Флориду.
„ Аз бях най-малката участничка, която спечели конкурса по пиано и ме наградиха да свиря във Виена. Там мама ме заведе в къщата на Моцарт. И той като мен е свирил на пиано на 3 години, и като мен е обичал да играе на шах! Опитах и тортата „Сахер”, но най- много ме впечатлиха каретите с кончетата. Те са също като от приказките! Аз много обичам приказки! А мама ми казва, че колкото по-добре свиря, толкова повече вълшебства ще ми се случват!”, каза Невин Халил.
„Искам да пожелая на всичките си ученици и техните семейства щастлива и весела Коледа и още много такива музикални вълшебства, които вярвам, че можем да сътворим самите ние – с труд и желание!”, добави още музикалния педагог Весела Пенева.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие