Новини
Прокурорът на Габрово с лекция пред ученици за киберсигурността и защита наличните данни

Окръжна прокуратура – Габрово продължава участието си в образователната програма „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ и през учебната 2023-2024 г. Представянето на правни теми от магистрати и съдебни служители пред ученици е по съвместна програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.
Целта е превенция и повишаване информираността на подрастващите относно структурата, функциите и значението на съдебната власт в Република България. През настоящата учебна година програмата се реализира съвместно с Окръжен съд – Габрово.
Желание за участие са заявили пет учебни заведения от Габрово. В рамките на програмата, окръжният прокурор Тихомир Петков изнесе лекция пред ученици от VII-ми клас на ОУ „Иван Вазов“ на тема „Децата и компютърните/кибер престъпления. Опасностите в интернет и социалните мрежи. Защита на личните данни в интернет пространството“.

При беседата магистратът отговори на поставените конкретни практически въпроси по предмета на лекцията. На учениците беше представен пример, чрез който да могат да придобият представа за първоначалните процесуално-следствени действия от страна на разследващите органи и правомощията на прокурора при извършено престъпление.
Реализацията на програмата започна с лекции пред ученици от единадесетите класове на Националната Априловска гимназия в периода 3-17 ноември 2023 г. В съдебни зали на Съдебната палата в Габрово Тихомир Петков – окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – Габрово, Атанас Йорданов – завеждащ Окръжен следствен отдел – Габрово и Ива Димова – съдия от Окръжен съд – Габрово запознаха накратко аудиторията със структурата и функциите на органите на съдебната власт, основните функции на прокурора, разследващите органи и съда.
Обсъдени бяха въпросите какво е престъпление и какво е наказание, кои лица са наказателно отговорни, участието на непълнолетните в наказателния процес, разликата между престъпление и нарушение и някои граждански правоотношения, които могат да бъдат предмет на съдебен спор.

Магистратите отговориха на поставените въпроси за ролята на съдебните експерти за установяване на обективната истина, за сроковете, в които протичат производствата, практически детайли от работата на магистратите.
При последвалите дискусии бе разяснена разликата между административно нарушение и престъпление. Засегнати бяха и темите за престъпленията, свързани с наркотични вещества и предвидените за тях наказания, както и органите, които следва да се сезират при данни за извършено престъпление.
Предстои магистратите да проведат срещи с ученици от ОУ „Иван Вазов“, Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“, Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“.


Новини
ГЕРБ е единствената партия, за която санирането на жилищата е приоритет
ГЕРБ е единствената партия, която през годините е доказала, че санирането на жилищата на гражданите е приоритет. Благодарение на програмите, реализирани по време на управленията на ГЕРБ, стотици хиляди българи живеят в санирани жилища, по-красива среда и плащат по-ниски сметки за отопление. Освен това санирането удължава и живота на сградите, каза кандидатът на ГЕРБ за народен представител от 7-ми МИР-Габрово Михаил Митов.
Той обясни, че ГЕРБ ще продължи санирането с нова национална програма, която ще обхване и еднофамилните жилищни сгради, а не само блоковете. „Целта е тя да подпомогне живеещите и в по-малките населени места“, каза още Михаил Митов.
*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на ПП „ГЕРБ“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „ГЕРБ – СДС“ е под номер 15 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Новини
Избирателите в област Габрово ще гласуват в 223 секции
223 ще са избирателните секции в област Габрово. Това съобщи председателят на РИК – Габрово Мария Недева по време на среща с представители на всички институции, които имат отношение към организацията на предстоящите на 19 април парламентарни избори.
Форумът се проведе в Областна администрация – Габрово. Целта на срещата бе постигането на синхрон в действията на институциите и недопускането на слабости в организацията.
156 са секциите, в които гласуването ще е комбинирано – с машини и с бюлетини. В 67 гласуването ще е само с бюлетини. Три ще са подвижните секции- две в община Севлиево и една в община Габрово. Осем ще са секциите за избиратели със зрителни увреждания и двигателни затруднения в областта.
Предвидено е образуването на още 11 подвижни секции в лечебни заведения и социални услуги, които ще бъдат сформирани 48 часа преди вота при наличието на необходимия брой гласоподаватели. Обученията на членовете на СИК ще бъдат проведени в периода 13 – 16 април.
Управителят на РОЦ Горна Оряховица и Габрово към ЕРП „Север“ Тодор Георгиев увери, че електрозахранването в деня на вота ще бъде непрекъснато. Има предвидени два допълнителни аварийни екипа, а всички планови прекъсвания за 19 април са отменени. Директорът на РДПБЗН – Габрово Пламен Генчев подчерта, че при необходимост могат да бъдат предоставени генератори.

Новини
Слави Василев в Севлиево: Бизнесът движи икономиката и държавата трябва да започне да работи за него

Представители на местния бизнес се срещнаха с кандидатите за народни представители на „Прогресивна България“ от 7 МИР – Габрово в Севлиево. В дискусията участва и Слави Василев, водач на листата на коалицията в 20-и МИР – Силистра.
Основен акцент в разговора бяха предизвикателствата пред малките и средните предприятия в региона и необходимостта от създаване на предвидима и конкурентна бизнес среда.
В рамките на срещата бяха представени ключови приоритети от икономическата програма на „Прогресивна България“, насочени към намаляване на административната тежест, електронизация на услугите и подобряване на достъпа до финансиране за бизнеса. Акцент бе поставен върху необходимостта държавата да създаде ясни правила и условия, в които бизнесът може да работи и да се развива.

„Бизнесът е този, който движи политиките. Той създава работни места и позволява да се финансират социалните разходи, които всички очакваме държавата да осигурява. Затова държавата трябва да започне да работи за бизнеса, а не срещу него“, заяви Слави Василев.
Той подчерта, че ключов проблем остава начинът, по който се разходва публичният ресурс: „Трябва да спрем разхищението на държавния ресурс чрез определени олигархични кръгове и да гарантираме, че средствата достигат до реалната икономика.“
Николай Косев, водач на листата на „Прогресивна България“ в 7 МИР – Габрово, акцентира върху значението на стабилната икономическа среда за региона: „В област Габрово имаме силна индустриална основа, но тя се нуждае от предвидимост, по-добра инфраструктура и реален достъп до финансиране, за да се развива устойчиво.“
В хода на срещата бе обсъдено и влиянието на повишаването на цените на горивата върху разходите на бизнеса и конкурентоспособността на предприятията.

Данаил Лалев, втори в листата на „Прогресивна България“ и представител на Севлиево, постави фокус върху конкретните предизвикателства пред бизнеса в града: „Бизнесът в Севлиево е ясен в своите приоритети – по-малко администрация, по-бързи процедури и реални решения. Това са проблеми, които изискват действия, а не обещания.“ Представителите на местния бизнес поставиха въпроси, свързани с необходимостта от по- висока избирателна активност и очакванията за реална политическа отговорност.
В отговор Слави Василев подчерта, че доверието може да бъде възстановено само чрез ясни правила и последователни действия: „Хората очакват реални резултати. Политическата отговорност означава решенията да се носят открито и да има ясна връзка между управление и резултат.“
Той беше категоричен, че „Прогресивна България“ няма да прави компромиси с този подход: „Няма да се коалираме с ГЕРБ и Делян Пеевски под никаква форма и при никакви обстоятелства.“
Срещата премина в открит диалог, като участниците се обединиха около необходимостта от ясни правила, предвидима среда и по-голяма отговорност в управлението.

-
Кримипреди 5 дниИззеха близо 130 кг риба без документи за произход, продавана в Габрово
-
Новинипреди 7 дни„Успехът на държавата се измерва с това дали хората живеят по-добре днес“
-
Културапреди 6 дниПроф. Петко Ст. Петков: Априлското въстание постига целта си!
-
Новинипреди 5 дниСело Стоките посреща Цветница с водосвет и надежда
-
Новинипреди 4 дниПроф. Цонков: Служебното правителство ни въвлече в руско – украинската война!
-
Кримипреди 5 дниАкция срещу купуването на гласове, иззеха тефтери с имена
-
Кримипреди 6 дниКонфискуваха незаконни ловни трофеи
-
Културапреди 3 дниЛазаровден е!






