Свържи се с нас

Новини

165 години от рождението на ген. Никола Петров – Балканецът

Published

on

В една своя статия краеведът Илия Габровски отбелязва, че Габрово е родно място на 24 генерали. Първият от тях, който се ползвал с голямо обаяние и обич е Никола Петров – Балканецът, наричан още „народният генерал“. Той е роден на 6 декември 1858 г. в с. Тодоровци, Габровско.

Учи в Априловската гимназия в Габрово. През бурната 1876 г. е арестуван от турските власти. Прекарва три месеца в Търновския затвор, осъден е на смърт и по чудо успява да се спаси. Емигрира в Румъния и с обявяване на освободителната Руско-турска война е в редовете на Втора опълченска дружина. Участва във всички по-големи сражения – при Стара Загора, на Шипка и при Шейново. Още в първите дни на службата си Никола Петров се откроява сред останалите и е повишен в ефрейтор. По-късно е произведен в младши подофицер и награден с „Георгиевски кръст” за храброст. По това време той вероятно вече е решил да поеме по пътя на военната кариера.

След завършване на войната Никола Петров остава на служба и в края на 1878 г. постъпва в първия випуск на Военното училище, където показва отличен успех. Завършва го през 1879 г. с чин подпоручик и е зачислен в Габровската дружина. Неслучайно този випуск е наречен „генералски” тъй като от завършилите 165 юнкери, 36 достигат до генералско звание. През 1883 г. поручик Петров е командирован в Русия за практическо обучение в боен руски полк, а следващата година постъпва в Петербургската стрелкова школа, която завършва с отличие.

След завръщането си в България, поручик Петров е командир на рота в 5 пехотен Дунавски полк. През 1885 г. е повишен в чин капитан. След обявяване на Съединението руските офицери напускат българската армия и капитан Петров е назначен за командир на 4 пехотен Плевенски полк.

Със започването на Сръбско-българската война, капитан Петров е един от първите дошли на Сливнишката позиция. На 13 окт. е назначен за началник на Сливнишкия гарнизон и Царибродския район, а на 2 ноем. – за началник на Драгоманския отряд и на всички предни отряди. По късно капитан Петров с полка си влиза в състава на корпуса на подполковник Николаев и взема участие в боя под Пирот. За проявена храброст е награден с Орден за храброст.

След завършване на войната в 1886 г. поема командването на 12 пехотен Балкански полк в Стара Загора и през 1887 г. е произведен в чин майор.

През 1890 г. майор Петров е назначен за командир на 6-та пеша бригада. В 1891 г. бригадата се развива в Трета пехотна Балканска дивизия, която той командва 6 години. Благодарение на отличното командване на Балканския полк четири години, Балканската бригада две години и Балканската дивизия шест години, генерал Никола Петров получава прозвището Балкански, или както е познат сред народа – Балканецът.

В края на 1896 г. е назначен за началник на Първа пехотна Софийска дивизия, а в 1901 г. отново поема командването на Балканската дивизия, която командва още 6 години. През 1906 г. е назначен за началник на I военна инспекционна област, на която длъжност остава до последния си час.

Генерал Никола Петров умира в разцвета на силите си след усложнения на операция на 6 март 1908 г. в Берлин. Останките му са пренесени в родината и погребани в София.

Генерал Никола Петров е живял винаги с мъките и радостите на войниците си, бил е с тях рамо до рамо в най-трудните моменти. Той е бил истински строеви началник, нито за един ден не е бил извън строя. Заедно с това са му възлагани много важни поръчения по организацията и обучението на армията, които е изпълнявал блестящо, за което свидетелстват многото висши ордени, с които е награден.

Наследниците на генерала – дъщеря и синове на племенницата му Марийка (дъщеря на брат му Стоян) даряват негови документи в Държавен архив – Габрово през 1976 г. Те са обработени във фонд на негово име и са достъпни за читатели и изследователи. Сред тях интерес представляват Атестатът от обучението с получените оценки и разряд – един от първите издадени от Софийското военно училище, телеграми от князете Александър Батенберг и Фердинанд Сакскобурготски, дипломи за получени чуждестранни ордени, партитури на музикални произведения посветени на Никола Петров, визитки на висши руски военни и политици, покани за приеми, годежи и др.

Снимки на ген. Петров са събрани в луксозен албум, подвързан с кадифе. Сред тях са портретите на Никола Петров от подпоручик до полковник, много снимки на негови съвипускници от Военното училище, български офицери, познати от службата в различни градове, на руски военни и цивилни, с които се запознава при обучението си в Русия и посещенията им в България, на родственици и др. За популяризиране на живота и делото на ген. Никола Балканеца, през 2014 г. Държавен архив – Габрово изготви документална изложба, която бе експонирана на открито в централната част на Габрово, както и на вр. Шипка, като част от Националните чествания на Шипченската епопея. В продължение на години по време на нашите открити уроци в ученици от Габровска област, документите от живота му и неговата личност са предизвиквали интереса и любопитството на младите жители на Габровско. Животът на ген. Н. Петров е пример на човек, обрекъл се на освобождението на българския народ и изграждането на модерната българска държава.

*Източник: Държавен архив – Габрово.

Новини

„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката

Published

on

Солиден съперник ще посрещне утре от 15.00 часа на стадион „Христо Ботев“ съставът на „Янтра“. В двубой от 33-я кръг на първенството във Втора лига „ковачите“, които са пети във временното класиране, ще приемат втория – „Монтана“. Гостите, водени от бившия помощник треньор на „Янтра“ Танчо Калпаков, се представят много стабилно навън и от началото на втория полусезон имат пет победи и едно равенство в изиграните шест мача.

В последната си визита „Монтана“ удари с внушителното 4:0 в Благоевград третия в подреждането „Пирин“. „Ковачите“ са амбицирани да прекъснат тази добра серия на тима от северозапада. „Янтра“ от своя страна играе доста успешно като домакин от началото на календарната година и записа четири победи и едно равенство на „Христо Ботев“.

И за двата тима трите точки са важни. „Янтра“ се стреми към четвъртото място в класирането, което дава право на участие в бараж за влизане в Първа лига. На него във временното подреждане е „Дунав“ (Русе), който в този кръг ще приеме третия – „Пирин“. В битката за четвъртата позиция е и „Марек“ (Дупница), за когото предстои домакинство на „Спортист“ (Своге).

„Монтана“ пък иска да задържи втората позиция в класирането, която носи директна промоция в елита. Тимът на Танчо Калпаков има пет точки аванс пред „Пирин“ при оставащи 6 кръга до края на първенството. Габровският тим е с третото най-резултатно нападение в групата до тук, „Монтана“ пък е с най-солидната защита във Втора лига, допуснала само 13 гола в изиграните 32 мача. Част от нея е бившият играч на „ковачите“ Денис Динев.

В последните 11 изиграни мача между двата отбора на ниво Втора лига има паритет. И двата състава имат по 4 победи, а три срещи са завършили при равенство. Всичко изброено дотук прави двубоя изключително интригуващ. В състава на „ковачите“ за предстоящия сблъсък се завръщат Станислав Дюлгеров и Стилиян Тисовски, които изтърпяха наказанията си за червените картони, получени в предходното домакинство срещу „Несебър“.

И тази среща ще пропуснат възстановяващите се от трайни контузии Тони Иванов, Ивайло Михайлов, Димитър Видев и Цветелин Радев. Дамско присъствие ще има в съдийската бригада на срещата. Павлета Рашкова ще бъде на едната странична линия, а на другата – Красимир Миланов, и двамата от София. За главен арбитър е назначен Димитър Буров, също от столицата. Ролята на четвърти съдия ще изпълнява Владимир Кирилов от Плевен. Делегат на БФС ще бъде Радослав Славов от Велико Търново, а съдийски наблюдател – Георги Славов (Плевен).

Предвид извършващите се ремонтни дейности на стадион „Христо Ботев“, ще бъде въведена специална организация за достъп на стадиона. Мачът ще бъде предаван от „Диема спорт“ и по тази причина ВИП-паркингът до административната сграда на стадиона ще бъде затворен. На не го ще бъде разположен само ПТС на телевизията.

Тези, които до момента са имали достъп до паркинга по време на домакинските срещи на отбора, този път ще могат да спрат автомобилите си по ул. Баба Зара. На традиционния за габровската публика северен вход на стадиона също се извършва ремонт за обособяването на паркинг.

Въпреки моментните неблагоприятни условия, входът ще функционира нормално и ще приеме желаещите да наблюдават интригуващия двубой. Горният южен вход на стадиона ще бъде отворен само за гостуващите привърженици на „Монтана“.

Зареди още

Новини

Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие

Published

on

В рамките на инициативата „Еко седмица“ и дейностите по Националната програма „Хубаво е в детската градина“, децата, родителите и учителите от ДГ „Ран Босилек“ показаха, че грижата за природата започва от най-ранна възраст.

С много ентусиазъм и отговорност, малките природолюбители засадиха дръвчета и цветя, както и почистиха дворното пространство на детската градина. Тази съвместна инициатива не само облагороди средата, в която растат и играят децата, но и затвърди важността на екологичното възпитание още от ранно детство.

Любопитството и желанието на децата да изследват света около себе си са идеалната основа за изграждането на първите екологични навици, които ще ги направят отговорни граждани в бъдеще.

Екипът на ДГ „Ран Босилек“ изказва искрена благодарност на всички родители и участници, които се включиха и с личен пример показаха колко е ценна и важна природата за всички нас.

Зареди още

Новини

Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати

Published

on

Камерната зала на Държавния куклен театър в Габрово беше възродена след дългоочакван ремонт – дело на общност, обединена от каузата „Единни за добро“. Със сърце, отдаденост и професионализъм, проектът се превърна в символ на културна грижа и солидарност.

Благодарение на ключовата подкрепа на Ротари клуб Габрово и Пламен Иларионов, залата се сдоби с обновен дървен под, който носи уют и сцена за нови спомени. Пламен Петров, председател на Камарата на строителите в България – Габрово, пое логистичната координация и изигра водеща роля в целия процес.

Към каузата се присъединиха и редица партньори: „Баумит България“ ЕООД, представена от Петър Алипиев, Георги Иванов и Милен Михайлов, които осигуриха материали и експертни решения; Ultralux® и „Боряна“ ЕООД – гр. Дряново, допринесли за новото осветление; Данаил Данаилов, който гарантира комфорт с модерна климатична система; както и Николай Косев, Татяна Николова (Хюстън) и Валентин Ангелов, отговорни за противопожарната безопасност.

Изключителен принос имаха и учениците от 12 СУ „Отец Паисий“, специалност „Строителство и дизайн“, които с ентусиазъм се включиха в изграждането на по-добро културно пространство.

С подкрепата на майстори, доброволци и приятели, Камерната зала вече е готова да посрещне новите си зрители – с обновено лице, но със същия дух на театрална магия. Габрово получи не просто нова сцена, а живо доказателство, че когато сме заедно, културата наистина оживява.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица