Новини
ПГТ „Пенчо Семов“ – Габрово спечели награда – знак за качествено изпълнение на проекти

На най-важното събитие за 2023 г, организирано от Националната агенция „Център за развитие на човешките ресурси“ – валоризационна конференция, се отчетоха междинните резултати по програма „Еразъм+“ в средата на програмния период 2021 – 2027 година.
Участниците в конференцията работиха в групи по определени теми за развитието на програмата, нейния формат, оценката на бенефициентите за проблемните области и предложения за подобряване на финансирането и отчитането на проектите.
Поканените представители на университети, професионални училища, средни училища, детски градини и неправителствени организации бяха избрани от разработилите и изпълнили проекти с най-високо качество за 2023 г.
Сред тях бе и Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово, с наградения проект „Повишаване на професионалните умения и компетенции чрез мобилност в мултикултурна среда“.
Проектът включваше мобилности на две групи ученици до Брага, Португалия и Лайпциг, Германия. Продукт на ученици и учители е „Наръчник за здравословно хранене в ученическия стол“ – седмични менюта с рецепти и изчислени калории към тях.
„Гордеем се и с успешното включване на двама ученици със специални образователни потребности, участници в мобилностите“, споделят още от ПГТ – Габрово.
Наградата, знак за качествено изпълнение на проекти по програма Еразъм+, бе връчена от министъра на образованието и науката Галин Цоков. Изключително внимание към организаторите и участниците бе и присъствието на министър – председателя Николай Денков, който поздрави отличените и връчи наградите на първата група проекти – за университети.
Голямата награда е оценка за работата на целия колектив на габровската гимназия по туризъм и най-вече на учителите – за техния труд, всеотдайност и постоянство.


Крими
Един от биячите, участвал в побоя на ул.“Митко Палаузов“, остава в ареста

Районната прокуратура в Габрово задържа 36-годишен мъж, участвал в масовото сбиване на 6 май на публично място в града. По образуваното в Районна прокуратура – Габрово досъдебно производство по повод възникналото, с постановление от вчера, 12 май, в качеството на обвиняем е привлечен 36-годишен мъж от същия град.
Мъжът, с инициали К.М., е обвиняем за това, че Гергьовден, около 23,30 часа, в Габрово, причинил по хулигански подбуди леки телесни повреди на повече от едно лице. Чрез нанасяне на удари с ръка в областта на лицето причинил на друг мъж счупване на хрущяла на носа и чрез нанасяне на удари с крака причинил повърхностна охлузна рана в областта на главата и комоцио на друг пострадал.
Обвиняемият вече е задържан с постановление на Районна прокуратура – Габрово за срок до 72 часа. Той е осъждан за престъпления против собствеността и по транспорта, и е изтърпявал наказание лишаване от свобода, но към момента на извършване на престъплението, в което е обвинен, е реабилитиран.
За престъплението, за което К.М. е привлечен в качеството на обвиняем, е предвидено наказание „лишаване от свобода“ до 3 години. Действията по разследването продължават под ръководството на Районна прокуратура-Габрово.

Икономика
Фермерски пазар в сърцето на Габрово

На 16 май в град Габрово, в унисон с празника на града, ще оживее едно пространство, където вкусът и ароматът на България ще бъдат доказателство и подкрепа за различните фермери, земеделски стопани и производители на храни, вино, хранителни добавки и био продукти. Българския фермерски пазар ще се проведе от 9 до 16 часа до спортна зала „Орловец“ – място, където традицията среща съвременния вкус.

Посетителите ще могат да се насладят на богато разнообразие от натурални и ръчно произведени изделия. Ароматът на свежа лавандула ще носи усещане за спокойствие и хармония, а щандовете с ядки и тахани ще предложат истинска сила от природата – чист вкус, полезни съставки и традиционни рецепти.

Любителите на доброто вино ще открият селекция от български вина с характер и история, а сладкарските изделия, приготвени с внимание и финес, ще ви поднесат богата палитра от изкушения за сетивата. На пазара ще присъстват и производители на месо и месни продукти, които ще предложат качествени деликатеси, съхранили духа на българската традиция.

Сред специалните акценти ще бъдат медът и пчелните продукти – дар от природата, носещ здраве, енергия и автентичен български аромат. Цветята ще внесат красота и настроение, а още едно от новите ни предложения са продуктите от трюфел за хора с изтънчен вкус.

Посетителите ще опитат и разнообразни рибни продукти, както и интересни изделия с кимион – подправката, носеща характерен аромат и дух на здраве. Фермерският пазар, организиран от Фондация „От БГ“ с домакинството на Община Габрово и подкрепата на Държавен фонд „Земеделие“, ще събере не само вкусове, но и занаяти. Майстор грънчар ще представи красиви ръчно изработени съдове и керамика, носещи духа на българския дом и традиция.

За любителите на градинарството ще има богат избор от разсади, готови да внесат живот и свежест във всеки двор и градина. Домашни сиропи и лимонади ще допълнят празничната атмосфера със свежи плодови вкусове – идеални за лятото, а кафето ще бъде ароматно и горчиво точно колкото трябва.

Фермерският пазар е не само място за пазаруване, но и среща с хората зад продуктите – производители, които с труд и любов създават качествена българска продукция. Всеки закупен продукт е подкрепа за малкия бизнес, родното производство и българските традиции.

В знак на благодарност за подкрепата, един от вас, участвал в традиционната томбола на Български фермерски пазар ще можете да се спечели продукт от всеки щанд.
На 16 май, от 9:00 до 16:00 часа, град Габрово ще ви очаква с истински вкус. Каним всички жители и гости на града да станат част от събитието, което подкрепя богатството на българската земя и онези, които с труд и постоянство пазят вкуса и традициите на България.
Новини
С две купи и с два златни медала се завърна Кристиян Василев

12-годишният шахматист от Габрово Кристиян Василев завоюва две купи и два златен медал в два шахматни турнира, които се проведоха през уикенда – VIII Детски шахматен турнир „Полски гамбит“, Полски Тръмбеш и XI детски шахматен турнир „Маринополци“, Павликени.

В „Полски гамбит“, в съревнование с 50 деца от цялата страна, с три победи, две равенства и без загуба Кристиян се нареди първи във възрастовата група на 13-годишните и заслужено грабна купата и златото.

В „Маринополци“ от 5 изиграни партии, Кристиян постигна 4 победи и отново се нареди първи във възрастовата група на 13 годишните, и спечели купата и златния медал.





Отличените състезатели получиха и предметни награди от организаторите на двата турнира.

-
Кримипреди 5 дниНапрежение в Габрово заради побой над двама, задържани са някои от биячите
-
Любопитнопреди 6 дниГотови ли сте за истинска италианска пица?
-
Новинипреди 5 дниДенят на Европа в Габрово ще бъде отбелязан с изложба за женската сила и смелост
-
Новинипреди 6 дниНови свидетелства за отразяването на Априлското въстание в световния печат
-
Кримипреди 5 дниОбявиха подробности около инцидента, породил напрежение в Габрово
-
Любопитнопреди 5 дниКарнавалният екип представя модните тенденции на сезона
-
Културапреди 6 дниГала Савчева с ново престижно отличие и музикален проект
-
Кримипреди 2 дниЩе ескалира ли напрежението в Габрово заради протестите?




