Свържи се с нас

Новини

ФК”Янтра” завърши наравно 1:1 при гостуването на „Левски”

Published

on

Отборът на ФК”Янтра” завърши наравно 1:1 при гостуването си на „Левски” (Левски). Футболната среща беше от 11-я кръг на Северозападната „В“ група и се изигра днес. Момчетата на старши-треньора Николай Василев (Янтра) показаха характер и мъжество в мача, като дори можеха да си тръгнат от гостуването в Левски с трите точки.

През първото полувреме габровци можеха да открият резултата още в 7 минута, но ударът на Александър Маринов с глава от малкия пеналт не можа да намери очертанията на вратата. Домакините от „Левски” от своя страна влизаха във всяко едно единоборство на живот и смърт, но това не можа да уплаши габровските футболисти, които отговориха на агресията. Битката се водеше повече в средата на терена, където преобладаваха единоборствата и твърдите влизания. В крайна сметка на полувремето равенството в мача се запази.

Втората част не започна по най-добрия начин за габровските футболисти. В 47 минута „Янтра” се оказа в ролята на догонващ. Радо Гутев върна една топка към вратаря Станислав Станчев, който я изрита напред, но тя попадна в краката на футболист на домакините, който я прати в габровската врата за 1:0. След попадението, отборът на „Янтра” взе инициативата в срещата. Ники Василев пусна в игра втори нападател в лицето на Бисер Блажев, с което атаката на габровци се засили, а капитанът Христо Коев също премина в нападение.
Направените промени дадоха необходимия резултат. В 74 минута Георги Павлов възстанови равенството в мача. Той изпълни брилянтен пряксвободен удар от около 25 метра и не остави никакви шансове за стража на домакините – 1:1. След попадението на терена имаше само един отбор – този на „Янтра”.
В 80 минута Георги Павлов нацели  гредата, отново след добре изпълнен пряксвободен удар. Габровци можеха да си тръгнат и с трите точки, но главният съдия спря една добре организирана атака извеждаща Христо Коев сам срещу вратаря на „Левски” и отсъди засада, която единствено реферът успя да види.

След 11-я кръг ФК”Янтра” има актив от 14 точки, при 4 победи, 2 реванства и 5 загуби.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Може да не се стигне до грипна епидемия в Габрово, поне засега

Published

on

Днес, 21 януари, се проведе заседание на Областния оперативен щаб за борба с грип и ОРЗ, като целта бе оценка на ситуацията в областта по отношение на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ).

Към днешна дата заболеваемостта е 266 на 10 000 души население, което е с 10 пункта по-малко спрямо предходния ден.

Броят на отсъстващите ученици за областта се движи средно 12%, а на отсъстващите учители е 2 %. Директорите на лечебните заведения за болнична помощ докладват, че натовареността е в рамките на обичайното за сезона.

След обсъждане на докладваната информация, членовете на Областния оперативен щаб за борба с грип и ОРЗ взеха решение на този етап да не се обявява грипна епидемия, както и да не се въвеждат временни противоепидемични мерки.

РЗИ – Габрово продължава сентинелното наблюдение върху заболеваемостта от Грип и ОРЗ на територията на област Габрово.

Зареди още

Новини

Президентът Румен Радев получи покана от президента на САЩ

Published

on

Президентът Румен Радев получи писмо от президента на САЩ Доналд Тръмп, с което се отправя покана България да се присъедини към страните-основателки на инициирания от американския президент Съвет за мир, а президентът Радев да бъде представител на страната ни в бъдещата международна организация.

Създаването на Съвета за мир по инициатива на президента Тръмп има за цел да насърчи международното сътрудничество за постигане на мирно решение на военните конфликти в Газа и други региони.

В отговора си до президента на САЩ българският държавен глава подчертава значението на мирните инициативи на президента Доналд Тръмп за деескалацията на редица военни конфликти.

Румен Радев изразява надежда, че оказаната от Доналд Тръмп подкрепа за ролята на дипломацията ще доведе до постигането на устойчиви мирни решения в Газа и в глобален план.

Президентът Радев откроява и признанието за българската дипломация с назначаването на български дипломат като Върховен представител за Газа в Съвета за мир.

В отговора си българският държавен глава прави преглед и на актуалната политическа обстановка в страната ни: подадени оставки от правителството след многохилядните протести в цялата страна и от самия него от президентския пост, за да се ангажира пряко с оздравяването на държавността в България, укрепването на върховенството на правото и възстановяването на диалога между институциите и гражданите.

Румен Радев изразява очакването си, че в близко бъдеще България ще има необходимата устойчива институционална среда за продължаване на ползотворното сътрудничество със САЩ в интерес на общите усилия за запазване на мира и сигурността.

Зареди още

Новини

ИМ-Дряново ще проведе Петата конференция „Епохи, личности, памет“

Published

on

Петата национална научна конференция „Епохи, личности, памет“ ще се проведе в Дряново в началото на октомври 2026 г. Домакин на събитието ще бъде Исторически музей – Дряново, който на 1 до 2 октомври ще събере учени, изследователи и специалисти от цялата страна.

Те ще представят свои доклади и разработки в шест области: История на Дряново и дряновския край; Културно наследство – история и опазване; Архитектура и строителство; Проблеми на българската музеология и музеография; Етноложки проучвания; Изкуство, художествени занаяти и художествени направления.

Организатор на конференцията е Исторически музей – Дряново, която се реализира в партньорство с Община Дряново, Историческия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” и Университета по архитектура, строителство и геодезия. Научен ръководител ще бъде проф. д-р Петко Ст. Петков (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”).

„Епохи, личности, памет“ се провежда ежегодно в началото на месец октомври, като всяко издание акцентира върху важна годишнина или историческа личност, свързана с Дряново. Докладите от конференцията ще бъдат публикувани в научен сборник – пореден брой от Известия на Исторически музей – Дряново.

За участие в конференцията е необходимо докладите да бъдат предоставени в дните на форума на хартиен и електронен носител, с резюме на български и английски език. Текстовете трябва да бъдат с обем до 10 стандартни страници (1800 знака с интервали на страница, шрифт Times New Roman, Pt 12).

Заявки за участие се приемат до 30 юни 2026 г. на адрес: 5370 Дряново, ул. „Шипка” 82, Исторически музей – Дряново или на електронна поща: office@museumdryanovo.com. Заявките трябва да съдържат данни за научната степен, длъжност, институция, заглавие на темата, кратка анотация с указание към съответния тематичен кръг, електронен адрес и телефон за връзка.

За допълнителна информация и въпроси, можете да свържете се с Исторически музей – Дряново на посочения по-горе имейл или на телефон: 0895854820.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица