

Култура
Честит 1 ноември – Ден на народните будители!

За пръв път Денят на народните будители – 1 ноември, е отпразнуван в Пловдив през 1909 година. Дотогава, на тази дата се е празнувал денят на Свети Иван Рилски /по стар стил/. През 1922 година Народното събрание обявява този ден за празник на всички “заслужили българи”, както са се изразявали тогава.
В освободена от османско владичество България хората съзнават подвига на възрожденските писатели и революционери, които довели българския дух до решимостта да поведе борба за държавен суверенитет. Много градове и села искат да отдадат заслужената признателност към народните будители не само като кръщават улици, читалища и училища на тяхно име.
По тази причина Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, през 1922 г. внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители. Денят на народните будители възниква в трудното време на душевна разруха след Първата световна война. За българското общество е рухнал възрожденският идеал.
За мнозина е ясна реалната заплаха от разпадане на националната ни ценностна система. В такъв момент, българите се вглеждат в делата на онези, които, в трудно време, с мощта на своята мисъл, са връщали равновесието и духовната стабилност на народа.
Далеч преди официалното обявяване на този празник със закон, българският народ почита своите будители и ги канонизира като светци в своята историческа памет. За първи път е честван в Пловдив през 1909 г., а от 1922 до 1945 г. е общонационален празник.
Забележителен е фактът, че първият закон на новоосвободената българска държава е законът за задължителното всеобщо начално образование и, че 9 години преди Освобождението на България през 1869 г. се създава книжовното дружество, което слага началото на Българската академия на науките. На този ден България отдава своето признание на дейността на безброй народни будители, които създадоха Българското Възраждане.
От 1945 година празникът е отменен и след дълго прекъсване, със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36 Народно събрание, на 28 октомври 1992 г., се възобновява традицията на празника. Идеята за възстановяването му е на покойния вече Петър Константинов, председател на общонародно сдружение “Мати Болгария”.
Сред будителите са Кирил и Методий, св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Миладинови, Георги Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.


Култура
Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум


Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.
Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.
Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.


Култура
ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович


Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.
Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.
Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.


Култура
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!


Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.
Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.
Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.
Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.
Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.


-
Новинипреди 7 дни
ОФК Янтра заминава за силен турнир в Македония
-
Любопитнопреди 7 дни
Атракционен влак с парен локомотив ще пътува до Трявна от Горна Оряховица
-
Новинипреди 7 дни
Въвежда се контрол в реално време при предписването и отпускането на лекарства
-
Кримипреди 7 дни
Полицията разби оранжерия за марихуана в апартамент в Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Ден за борба със затлъстяването се проведе в парк „Маркотея“
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ излиза за победа в битката за бараж
-
Новинипреди 6 дни
Габрово ще отбележи тържествено 24 май
-
Новинипреди 6 дни
Таня Христова изпрати лично послание към габровските абитуриенти