Свържи се с нас

Новини

Николай Григоров: Гласувайте за КП „Левицата!“ с бюлетина №28 с разум и сърце

Published

on

Скъпи приятели, познати и непознати габровци,

Има времена, когато няма по-страшно престъпление от бездействието, безразличието, бездушието. Времена, в които творческата сила на разума е потискана, добродетелта се наказва, произволът изглежда като неотменим закон. Когато благоденства лошият, а правият е унизен. Но нека отчаянието не бъде наша съдба и не завладява нашите сърца. Нека заедно да тръгнем и да търсим пътя, по който да излезем от това състояние на вражда, противопоставяне и разделение.

Уважаеми съграждани, габровци от центъра, кварталите, селата.

Целият ми живот премина пред Вас – училище, работа, семейство, обществена дейност. Знаете силните ми страни, вероятно знаете и моите слабости. Винаги съм се стремял да помогна с каквото мога на тези от Вас, които са се обръщали към мен за помощ, за съвет, за насърчение, без да очаквам насрещна отплата. Така са ме учили моите родители. Защитавах каузи, които смятах за справедливи, борих се с неправдите както мога и се опитвах да бъда полезен на семейството си, приятелите и цялата ни местна общност.Ако някого някога съм обидил или наранил моля да бъда простен, то не е било нарочно.

Сега се обръщам към Вас със смирена молба за подкрепа на изборите в неделя. Кандидатурата ми за кмет на Община Габрово от КП „ ЛЕВИЦАТА!“ е дълбоко осмислена, израз на желанието ми да приложа своя натрупан житейски, професионален и обществен опит за добруването на Габрово. Да работя усилено с всички, които милеят за бъдещето на нашия роден град и искат да живеят достойно в една модерна и просперираща Община. Заедно с мен са и хората от листата за общински съветници – познати и почтени, доказали се личности.

Ако сме успели да докоснем сърцата Ви в тази кампания, да засилим доверието, което имате в нас и възприемате идеите ни, то гласувайте на 29 октомври 2023 г с номер 28 за кмет на Габрово и за общински съветници, за хората които работят не само с разума, но и със сърцето си.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на КП „Левицата!“, във връзка с изборите за общински съветници и за кметове, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. КП „Левицата!“ е под номер 28 в бюлетината за гласуване. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Новини

До 4 841 евро подкрепа за пострадалите от наводненията в Габрово

Published

on

Жителите на община Габрово, чието имущество пострада след обилните валежи, могат да се възползват от три форми на финансова подкрепа. Две от тях се отпускат чрез Агенцията за социално подпомагане (АСП), а третата — чрез самата Община.

Първата мярка е еднократна помощ за инцидентно възникнали жизненоважни потребности, която може да достигне до трикратния размер на линията на бедност, или около 1 171 евро.

Втората помощ е насочена към възстановяване на нанесените щети и е в размер до 1 550 евро.

В допълнение, чрез Община Габрово гражданите могат да кандидатстват и за средства от фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика – до 1 300 евро, предназначени за закупуване на унищожени домакински уреди и обзавеждане.

Важно условие за получаване на подкрепа е пострадалият имот да представлява основното жилище на домакинството и да е законно построен.

За повече информация гражданите могат да се обърнат към Дирекция „Социално подпомагане“ — Габрово на телефон 066 807 247, както и към Община Габрово на телефони 066 818 390 и 818 399.

Зареди още

Култура

Габровски захарни декоратори представят България чрез ядливо изкуство

Published

on

Габровските захарни декоратори шеф Мария Озтюрк, Албена Божидарова, Ваня Гавазова-Митева, Диана Петракиева и Надежда Аврамова представят своя талант и майсторство в националната захарна асамблея „Моята България“ – изложба, която обединява български творци от страната и чужбина в общ културен разказ за България.

Тяхното участие поставя Габрово сред активните центрове на съвременното захарно и арт декораторско изкуство у нас. Чрез изцяло ръчно изработени композиции от ядливи материали габровските автори показват, че сладкарството може да надхвърли познатите си граници и да се превърне в изящна форма на скулптура, живопис и културно послание.

Произведенията на габровските захарни декоратори са създадени с висока прецизност, художествен усет и сложни техники за моделиране. Всеки детайл е изработен на ръка, а всяка композиция носи емоционален разказ, вдъхновен от българската история, традиции, духовност и национална памет.

„За нас това участие е не само професионално признание, но и възможност да покажем, че захарното изкуство може да разказва истории, да съхранява памет и да носи силно българско послание. Вярваме, че когато едно произведение е създадено с вдъхновение и майсторство, то говори на универсален език“, споделят габровските захарни декоратори.

Особено значимо е, че всички експонати са изработени изцяло от ядливи материали, но не са предназначени за консумация. Те представляват висок клас захарно и арт декораторско изкуство, в което захарта се превръща в материал за създаване на скулптурни произведения с културна и емоционална стойност.

Захарната асамблея „Моята България“ е създадена от шеф Мария Озтюрк – утвърден захарен артист, международен съдия и многократно отличаван творец в престижни международни конкурси. Началото на проекта е поставено през 2017 година, а през годините асамблеята се превръща в едно от най- разпознаваемите български събития в света на захарното изкуство.

Юбилейното издание през 2026 година е под надслов „Разкажи България“ и събира творби на 44 участници: българи, живеещи както в България, така и в Англия, Уелс, Ирландия, Белгия, Италия и Турция. Участниците са представители на 19 български града и населени места, което подчертава националния и международния обхват на проекта. Изложбата представя теми от българската история, духовност, фолклор, архитектура и култура.

Сред сюжетите оживяват образи и символи, свързани с българската държавност, православна традиция, народни обичаи, емблематични личности и културни забележителности. Тазгодишното издание ще се проведе в рамките на третия Фестивал на захарните изкуства в България – събитие, което все по-уверено се утвърждава като една от най-значимите сцени за захарно и арт декораторско изкуство у нас.

С участието си габровските захарни декоратори доказват, че България има творци, способни да създават произведения, които впечатляват не само със своята красота, но и със сложността на изпълнението, силата на посланието и уважението към културното наследство.

Зареди още

Любопитно

Габрово с мащабен празник за Деня на детето (Програма)

Published

on

Община Габрово организира мащабен празник по повод Международния ден на детето – 1 юни, който ще събере най-малките жители на града и техните семейства в следобедните часове на площад „Възраждане“ и в парк „Градинката с мечето“. Събитието ще предложи музика, игри, артателиета, спортни занимания, танци и още много активности на открито, информира Миглена Въгленова,“Протокол и връзки с обществеността“.

Началото ще бъде поставено в 16.30 часа на сцената на площад „Възраждане“ със спектакъла на детските градини „Градът на мечтите“. От 18.00 часа отново там публиката ще може да се наслади и на концерт на Фолклорен ансамбъл „Габровче“, а при лошо време той ще се проведе в Дома на културата „Емануил Манолов“.

Паралелно с концертите в любимия на габровци парк „Градинката с мечето“ от 17.30 часа ще започне артистична програма с игри и забавления. Предвидени са творчески дейности, изработване на хвърчила, рисуване, игри за памет и координация, както и различни спортни предизвикателства, сред които крикет, футболен слалом, баскетбол, мини щафети и семейни игри.

Специални гости на празника ще бъдат любими приказни герои, които ще посрещат децата за снимки и весело настроение. За всички участници са подготвени изненади, награди, 360- градусова атракция и положителни емоции.

В организацията и провеждането на събитието се включват Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, детският отдел на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, аниматори от център „Весели патиланци“, денс клуб „Олимпея“, вокални и фолклорни формации, социални услуги и детски градини.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица