Новини
Младежки център Габрово обявява конкурс за есе за Деня на Будителите

Младежки център Габрово обявява конкурс за есе по повод 1 ноември – Ден на Будителите.
Регламент:
Денят на народните будители – празник, вдъхновен от хората, които в миналото са съхранили народния дух, проправяйки пътека към знанието. Днес също има такива личности и ние сме сигурни, че можем да ги открием с твоя помощ. Сигурни сме, че има поне един учител в училището, в което сега учиш, който те впечатлил, вдъхновил, мотивирал или спасил, който ти е дал пример, посока, кураж или цел. Разкажи ни за него и защо той е толкова специален и ценен за теб в есе, написано по следните изисквания: Обем: до 3 печатни страници Големина на листа: А4 Шрифт: Times New Roman – 14 pt, Междуредие: 1,15 Оформление: Двустранно подравняване Заглавие: Главни букви, получерно (bold), след заглавието един празен ред; Автор: Име, презиме, фамилия, училище и клас – получерно (bold)
* В конкурса могат да участват само ученици от 8 до 12 клас, учещи в габровските гимназии и средни училища.
* Есе можете да напишете само за учители, които ви преподават в момента, от 8 до 12 клас в габровските гимназии и средни училища.
Срок на изпращане: 29.10.2023 г. в 23:59 на електронен адрес yc@gabrovo.bg
Всяка творба, написана по посочените изисквания, ще бъде оценена от комисия в състав: Мартина Груева – Младежки център Габрово; Станислава Янева – Младежки център Габрово Елена Немска – член на Клуб по четене “Книжни червеи” към Младежки център Габрово Иван Христов – създател на “Тетрадката”
Резултатите от конкурса и есетата ще бъдат публикувани на официалната страница на Младежки център Габрово, във Фейсбук и Инстаграм. Ще бъдат наградени както авторите на есетата, така и техните вдъхновители – учителите, за които са писали.
Ще оценяваме силата на връзката учител-ученик, творческите заложби на пишещия и разбира се – грамотността.
Насърчаваме всяка нестандартна добавка към есето – акростих, рисунка, поздрав, песен, видео, изразяване на казаното с формули, химични съединения или синтактичен разбор!
Очакваме с нетърпение вашите есета!


Новини
Иван Демерджиев в Дряново: Без край на корупционния модел няма как да има силна индустрия
Водачът на листата на коалиция „Прогресивна България“ в Кърджали Иван Демерджиев посети Дряново, където заедно с Николай Косев – водач на листата на коалицията в 7 МИР – Габрово, и Иван Събев – кандидат за народен представител от същата листа, проведе среща с представители на местния бизнес.
В рамките на визитата тримата разговаряха с предприемачите Марияна Печеян и Веселин Кръстев, както и с екипа на „Кентавър“ – едно от водещите индустриални предприятия в региона, развиващо високотехнологично производство и реализиращо продукция на международните пазари.
Основен акцент в срещата бяха предизвикателствата пред българската индустрия – недостигът на квалифицирана работна ръка, нарастващите разходи за производство и липсата на предвидима и стабилна бизнес среда.

От предприятието беше поставен и въпросът за трудностите при задържането на млади кадри, въпреки усилията за развитие на дуално обучение и инвестиции в модерни технологии.
Беше проведена среща и с представители на „Боряна груп“ и управителя Валентин Велчев, като в разговорите бяха засегнати различни аспекти от развитието на бизнеса както на местно, така и на национално ниво.
Иван Демерджиев акцентира върху необходимостта от прекъсване на корупционните практики, които изкривяват икономическата среда, и създаване на ясни и предвидими правила за бизнеса.
„Българските предприятия показват, че могат да бъдат конкурентни на световно ниво. Задачата на държавата е да създаде условия този потенциал да се развива устойчиво“, посочи той.

„Регионът има индустриален потенциал, който трябва да бъде подкрепен с ясни правила и активна държавна политика“, заяви Николай Косев. По думите му липсата на работна ръка и обезлюдяването са сред най-сериозните рискове пред развитието на местната икономика.
Иван Събев подчерта значението на връзката между местния бизнес и държавата:„Хората тук искат не обещания, а работещи решения – условия, при които трудът се оценява и младите виждат перспектива да останат.“
По време на посещението бяха разгледани и производствените мощности на компанията, която е сред примерите за успешно развитие на българската индустрия и активно присъствие на международните пазари.
*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „Прогресивна България“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „Прогресивна България“ е под номер 21 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Новини
Днес е разпети петък!

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.
На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.
Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.
Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.
На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.
Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Новини
Хартиените бюлетини за изборите са в Габрово

При строги мерки за сигурност вчера, 8 април, бяха доставени 88 хиляди бюлетини за предстоящите парламентарни избори на 19 април.
Бюлетините бяха ескортирани от полиция и жандармерия до Областна администрация Габрово, където бяха посрещнати от областния управител Асен Даскалов, заместниците му и представители на РИК- Габрово.

Още през вчерашния ден те бяха надлежно предадени на представителите на общинските администрации. На територията на област Габрово са разкрити 223 секции и 3 подвижни секции. В 67 секции гласуването ще се извършва само с бюлетини.

-
Новинипреди 5 дниДжудистите ни с 9 медала от турнир в Перник
-
Културапреди 6 дниПразнуваме Цветница! Честит празник на всички
-
Културапреди 7 дниЛазаровден е!
-
Новинипреди 5 дниМихаил Митов: Само за година стартирахме отново работата по приоритетите на областта
-
Новинипреди 5 дниАндрей Николов: Габрово има нужда от решения, не от обещания!
-
Новинипреди 4 дниГЕРБ е единствената партия, за която санирането на жилищата е приоритет
-
Новинипреди 5 дниЛайънс клуб Габрово събра 7 000 евро за Детското отделение на областната болница
-
Новинипреди 5 дниБСП-ОЛ организира дискусия за регионалното развитие, свързаност и икономика








