Свържи се с нас

Новини

ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ с вдъхновяваща и комфортна среда

Published

on

Заместник – кметът на община Габрово Невена Минева и директорът на дирекция „Образование и социални дейности“ Севдалина Ненкова бяха гости на празника на ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, с който успешно приключи проекта „Обичам моето училище“.

Възможно ли е пространството да влияе толкова на отношението към учебния процес? Оказва се да и това е целта на проекта, в основата на който стои новият интериорен дизайн на гимназията, дарен от английската благотворителна организация LightSource.

Нейната мисия е да подкрепи образованието, да подобри и осигури комфортна и релаксираща учебна среда в училищата, да повиши реализацията на креативния потенциал и осъзнатост на децата до 18-годишна възраст чрез декорация. Основателите на LightSource Charity Артър Спърлинг и Албена Спърлинг и екипът, реализирал промяната в гимназията бяха днес в Габрово, за да открият символично обновените пространства.

„Доверието помежду ни е в основата на целия процес. Нашата вяра е, че средата определя съзнанието“, споделиха семейство Спърлинг. Към своите пожелания те добавиха и специална благодарност към Община Габрово за подкрепата и за помощта, оказана при различни ремонтни дейности.

Директорът на природоматематическата гимназия Цветана Кюмюрджиева също благодари на всички, допринесли за това училището днес да има подобен облик. „Това е кауза, която отне пет години, но днес вече и четирите етажа имат визията от интериорния дизайн в проекта, подписан през 2018 година“, развълнувано сподели тя и допълни, че учениците напълно го заслужават, защото са гордост не само на града ни, но прославят и страната ни далеч извън границите ѝ.

В рамките на събитието участниците, сред които и областният управител Мария Венкова и началникът на РУО Габрово Георги Маринов, имаха възможността да се запознаят с реализираното по проекта и как на практика нововъведенията променят светоусещането в училище.

Всяка учебна стая има различен цвят и индивидуален фототапет, които да създават уют и красота. В специализираните кабинети се поставят изображения в зависимост от предмета, който се изучава, изписват се послания и учебна информация. Във фоайетата са обособени малки зони за събиране и комуникация – уширения на коридори, ниши, фоайета с подвижни мебели, подходящи за училището.

Обособени са кътове със зеленина, модулни мебели и табла, представящи училищния живот и постиженията на училището. Идеите на учителите и учениците са вградени в новия дизайн на учебната среда. Учителите също са включени в проекта със своите вдъхновяващи мисли, позитивни думички и учебен материал, вграждени в избрания от тях фототапет.

Икономика

Област Габрово продължава да се топи: Всеки трети жител е пенсионер

Published

on

*Автор на използваното фоново изображение е Светломир Христов.

Област Габрово продължава да губи население с тревожни темпове, а демографската картина в региона става все по-тежка. Това показват данните за 2025 година, оповестени от Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“, според които областта вече е сред най-застаряващите в цялата страна.

Към края на миналата година жителите на областта са 92 722 души, с 1 095 по-малко спрямо година по-рано. Зад сухата статистика обаче се крие далеч по-сериозен проблем, а именно, че бързото застаряване и свиване на населението поставя под въпрос бъдещото развитие на региона.

Данните показват, че над 30% от хората в областта са на възраст над 65 години. Това означава, че почти всеки трети жител е пенсионер. По този показател Област Габрово е на трето място в страната, изпреварвана единствено от Област Видин и Област Смолян.

В същото време децата до 15-годишна възраст са едва 11.5% от населението. Средната възраст в региона вече достига 49.6 години, стойност, която ясно показва задълбочаващото се демографско остаряване.

Особено тревожна е ситуацията с трудоспособното население. На всеки 100 души, които излизат от пазара на труда, се падат едва 58 млади хора, които тепърва навлизат в него. Този дисбаланс поставя сериозни въпроси пред бизнеса, икономиката и устойчивостта на социалната система през следващите години.

Продължава и спадът при раждаемостта. През 2025 година живородените деца в областта са по-малко спрямо предходната година, а средният брой деца, които една жена ражда през живота си, пада до 1.66. Това остава далеч под нивото, необходимо за естествено възпроизводство на населението.

Въпреки че смъртността бележи лек спад, тя остава изключително висока – 20.7 промила. По този показател областта отново е сред първенците в негативната национална статистика.

Най-тежка е картината в Трявна, където повече от една трета от населението е над 65 години. Най-благоприятна остава структурата в Севлиево, макар и там тенденцията също да е негативна.

Демографските процеси в Област Габрово от години вървят в посока на обезлюдяване, но новите данни показват, че кризата вече придобива критични размери. Все по-малко млади хора, все по-възрастно население и все по-сериозен недостиг на работна сила. Това е реалността, пред която регионът е изправен днес.

Зареди още

Любопитно

Севлиево отново ще бъде част от Coca-Cola The Voice Турнето

Published

on

Ново име с нов вайб, шест града в цялата страна, едни от най-популярните български музикални артисти и специалното участие на световната звезда в социалните мрежи Andrew Wave aka Red Carpet Boy. Това са само част от акцентите в Coca-Cola The Voice Турнето 2026, което стартира на 29 май за първи път от столицата – на паркинга на зала „Арена София“.

Специално за началото на музикалната обиколка тази година в България пристига сензацията в социалните мрежи Andrew Wave aka Red Carpet Boy с близо 30 милиона последователи, който ще бъде част от старта на турнето.

На сцената ще се качат едни от най-популярните български артисти – Криско, Torino & Pashata, Атанас Колев, TITA, Алекс Колев, Tino и FYRE. За силно начало във всеки град ще се погрижат Remi Toin, DJ Theo и Nasi Svej, а Ник Николаев ще добави допълнителна енергия с барабаните си. Активностите в София ще започнат още от 15:00 часа с много изненади и награди. Hype the Vibe е слоганът на тазгодишното издание, с който организаторите представят обновена концепция и още по-силен фокус върху изживяването на публиката.

В центъра ще бъдат феновете, превръщайки турнето в най-голямото събитие на лятото за музика, споделени моменти и емоции. Освен концертната част, Coca-Cola The Voice Турнето 2026 ще предложи и мащабна зона с активности във всяка от локациите – специално създадени пространства, които канят посетителите да станат част от вайба на събитието.

Сред тях са интерактивни фото и видео инсталации, в които феновете могат буквално да „влязат“ в света на Coca-Cola и музиката, зони за танци и много други. Допълнителен акцент ще бъдат специалните бранд изживявания, включително зона за мърч, семплинг пространства и впечатляващ цепелин, който обещава да се превърне в разпознаваем символ на турнето и да създава допълнителна атмосфера във всеки град.

След старта в София Coca-Cola The Voice Турнето 2026 ще премине през Пазарджик – 19 юни, Варна – 15 юли, Бургас – 18 юли, Севлиево – 4 септември. За първи път големият финал ще бъде в Пловдив – на 11 септември. Поредна година в партньорство с Екобулпак турнето е насочено към отговорното и устойчивото провеждане на събития.

Coca-Cola The Voice Турнето продължава да се утвърждава като една от ключовите летни платформи за музика и Gen-Z култура в България, която събира артисти, публика и градове в общо изживяване, изградено от енергия, емоция и свързаност. Създадено през 2010 г. като Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour, то се утвърди като символ на лятното музикално настроение в България.

В продължение на 15 години турнето събира на една сцена утвърдени имена и нови музикални таланти, подкрепя българската музикална сцена и създава жива връзка между артистите и публиката. Повече информация, ексклузивни кадри и новини може да откриете на Facebook страницата на The Voice Radio & TV Bulgaria, както и в Instagram профила The Voice Radio & TV Bulgaria.

Зареди още

Новини

ЖБД „Майчина грижа“ организира благотворителен кулинарен базар

Published

on

Женското благотворително дружество „Майчина грижа“ организира благотворителен кулинарен базар, който ще се проведе днес, 15 май, от 11.00 часа. Събитието ще се състои в района до църквата „Успение на Пресвета Богородица“ в Габрово.

Инициативата има за цел да събере средства за отпускане на еднократни парични награди на петима зрелостници с отличен успех, които се намират в затруднено финансово положение.

Подкрепените ученици са от пет учебни заведения: ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, Национална Априловска гимназия, ПГТ „Пенчо Семов“, ПТГ „Д-р Никола Василиади“ и СУ „Отец Паисий“.

Посетителите на базара ще могат да избират от богато разнообразие от домашно приготвени храни: баници, питки, кексове, агнешки специалитети, щрудели, сладки и солени мъфини, курабии, шоколадови изделия и още много кулинарни изкушения.

Организаторите отправят покана към всички жители и гости на града не само да посетят събитието, но и да се включат активно, като дарят свои кулинарни продукти за базара. С инициативата си от „Майчина грижа“ призовават обществеността да подкрепи младите хора, които предстои да поемат по своя нов житейски път.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица