Свържи се с нас

Новини

Таня Христова присъства на представянето на „Историята на габровската адвокатура“

Published

on

Ден преди да отбележим Деня на независимостта, Габровската адвокатска колегия представи пред обществеността книгата „Историята на габровската адвокатура“.

На събитието присъства председателят на Висшия адвокатски съвет Ивайло Дерменджиев, основателят и председател на Атлантическия клуб в България Соломон Паси, областният управител Мария Башева, ръководители и представители на адвокатски колегии от страната, представители на културни институции и организации.

Кметът Таня Христова отправи поздрав към организаторите на събитието и подчерта, че е привилегия то да се проведе в Габрово и допълни: „Представянето на книгата, събрала историята на габровската адвокатура, е хубав повод да ви поздравява и да ви благодаря, защото от днес в нашите библиотеки вече има и едно издание, което ще обогати всичко, което се е случвало и ще се случва в Габрово и ще добави към архивната съкровищница и „Историята на габровската адвокатура“. Много харесвам думата „правник“, която по стар български стил приобщава всички, които се занимават с правни въпроси. Носи прекрасна символика и послание. Макар и днес вече да не се наричате така, изпълвайте всеки ден от вашето призвание с тази думичка, отстоявайте правото, борете се за правотата, и намирайте симбиоза между истината и правотата, бъдете свободни и независими.“

Книгата е първата, която описва историята на габровската адвокатура, а нейният автор е член на колегията – адвокат Николай Христов. За това свое дело и други заслуги адвокат Христов беше отличен с Почетен знак на колегията.

От историята, проследявайки аспекти на професията, ще научим още интересни и малко известни факти като този, че един от радетелите в църковната борба и основен двигател на борбата за изграждане на известната църква Свети Стефан в Цариград е габровецът Никола Сапунов, който е бил пълномощник на цариградските българи.

Още един малко известен факт е, че първите българи – юристи университетски възпитаници са от рода Палаузови; или че първият българин – професор по право Владимир Палаузов е с габровски корени; първият преводач и издател на Наполеоновия кодекс на новобългарски език е габровецът адвокат Христо Арнаудов.

В историята са описани предизвикателствата на времето, свързано с политическите промени в страната, както и кратки характеристики за повече от 200 габровски юристи, от които 191 адвокати или членове на колегията от нейното съществуване от Възраждането до днес.

Гостите на събитието имаха възможността да наблюдават кратък епизод от началото на адвокатската професия в Старо Габрово с участието на актьори от ДТ „Рачо Стоянов“. Автор на сценичния етюд е самият автор на „Историята на габровската адвокатура“.

Новини

Владимир Ангелов застава начело на УС на ОФК „Янтра“

Published

on

Габровският предприемач Владимир Ангелов застава начело на Управителния съвет на ОФК „Янтра“, информираха от футболния клуб.

Владимир Ангелов е на 36 години, възпитаник на Националната Априловска гимназия. Собственик и управител на фирма, която се занимава с професионално проектиране, изработка и монтаж на метални конструкции, халета и различни метални изделия. Той е член на Управителния съвет на клуба от края на 2024 година и е дългогодишен партньор, спонсор и съмишленик на каузата Янтра.

Благодарение на неговата подкрепа и контакти, част от треньорите на клуба преминаха обучение в Славия (Прага). Връзката му с футбола започва преди години, когато работи в академията на Нотингам Форест и трупа опит в детско-юношеския футбол. Това се превръща в негова лична страст и кауза, затова последователно се обучава в Бенфика и Алто академи (Виченца, Италия).

„Вярвам, че достигнахме най-успешния период на Янтра за последните 30 години — чрез екипна работа, отдаденост и постоянство. Убеден съм, че за да разгърне максималния си потенциал, Янтра има нужда от още повече хора, които да ни подкрепят и да се гордеят с това, което габровският спорт може. Пътят на развитие минава през превръщането на Янтра в обща кауза на всички габровци.

Фокусът към нашите деца ще бъде на първо място. Представителният отбор не може да функционира без детската академия, затова продължаваме работата от последните две години — прилагане на методика, подобряване на условията и повишаване качеството на тренировъчния процес, за да превърнем Янтра в един от водещите клубове в България. Надявам се привържениците на клуба да се увеличават и да подкрепят отбора, а ние обещаваме визия, последователност и прозрачност.“, бяха първите думи на новия председател на УС на клуба.

Той ще бъде официално представен по време на пресконференция, която ще се състои на 23 февруари.

Зареди още

Крими

Заловиха шофьор, каращ на „пиксели“ в Габрово

Published

on

Двама мъже от Севлиево бяха задържани при специализирана полицейска операция, имаща за цел противодействие на престъпления, свързани с употребата, разпространението и държането на наркотични вещества.

Единият от тях се оказа дрогиран зад волана, а при обиска му се оказа, че държи още на наркотика в себе си. Случката се разиграла на 20 февруари в Габрово.

Тогава автопатрулен екип на габровската полиция спрял за проверка “Хонда Акорд“, управлявана от 36-годишен осъждан мъж. Водачът бил тестван за употребата на наркотични вещества, като техническото средство отчело положителен резултат за пико.

Допълнително било открито, че мъжът придобил и държи в себе си още 2,2 грама метамфетамин.

По случая е образувано досъдебно производство.

В рамките на акцията за наркотици, при полицейска проверка бе закопчан и другият 34-годишен севлиевец, у когото бяха открити около 4,2 грама метамфетамин.

Лицето било задържано, като срещу него е образувано досъдебно производство.

Зареди още

Новини

Четири медала спечелиха състезателите на ШК „Орловец 1997“

Published

on

С четири медала се завърнаха състезателите на ШК „Орловец 1997“ – Габрово, които участваха в шахматния турнир Купа „Васил Левски“, който се провежда всяка година в Казанлък.

Във възрастовата група до 15 години габровските състезатели грабнаха два медала – сребърен за 13-годишния Стефан Тотев и бронзов за 13-годишния Ангел Марков. Състезателят на „Орловец 1997“ Кристиян Василев спечели бронзов медал във възрастовата група до 13-години.

Най-малкият участник от Габрово, 7-годишният Стелиян Пелеев, който за първи път участва в шахматна надпревара, успя да спечели бронзов медал във възрастовата група „Детска градина“.

Добре се представи и набиращият опит Габриел Петков, който остана на крачка от медалите в групата до 11 години. Росен Нанев стартира силно, но забуксува и този път не успя да влезе в призовата тройка в групата до 15 години. Освен медали, победителите получиха и награди от организаторите – Шахматен клуб „Казанлък 21“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица