Новини
Градище се превръща в базар тази неделя
Казват, че когато се освободим от старото, се отваря място за новото.
Важи за мисли, за любови, за планове и най-вече за вещи!
Затова ви каним на Градище тази неделя, 10 септември, на един нестандартен базар. От нас мястото и пазарната площ – от вас вещите. Донесете ги, продайте ги, разменете ги, подарете ги, спечелете пари и си купете нещо желано – бизнес моделa избирате вие.
Всички имаме вкъщи неща, които са ни малки, големи, повтарящи се, импулсивни покупки, неуспешни подаръци, непотребни вещи, предмети, загубили своята сантименталност или просто омръзнали – пълнят рафтове и гардероби, но не ни дава сърце да ги изхвърлим. Защо да не ги продадем или заменим! Ще зарадваме някого и ще освободим място вкъщи, ще се сдобием с нещо отдавна търсено, ще намерим нови приятели и познанства и ще прекараме ден сред природата – такава неделя бе била чудесен завършек на седмицата.
Подарете си я.
Можете направо да дойдете на Градище в неделя, 10 септември, в 11.00 часа, можете да се обадите предварително на телефон 0888228720, ако плановете ви са по-мащабни или имате някакви въпроси.
Без такси, без условия – само с добро настроение, усмивки и грижа за природата след събитието – за да я оставим такава, каквато ни е посрещнала.
Базарът за употребявани вещи се организира от фондация „От БГ“ и е част от поредица събития на поляната на Градище, създадени с идеята да укрепят общността ни и превърнат поляната в споделено пространство за събития, дела и идеи.
Какво се случва там всяка неделя, можете да следите в страницата Горски срещи на Градище във фейсбук https://www.facebook.com/GorskiSreshtiGradishte.
Следващата неделя, 17 септември, е посветена на паневритмията, а последната неделя от месеца е прочутият Градищенски мегдан – поляната се превръща в място за дълги хора и надигравания.


Новини
Томислав Дончев се срещна с кметовете в област Габрово

Народният представител от ГЕРБ Томислав Дончев проведе срещи с кметовете на Габрово Таня Христова, на Севлиево д-р Иван Иванов, на Трявна Денчо Минев и на Дряново Трифон Панчев по основните приоритети на четирите общини в областта.

Обсъдени бяха проекти, свързани с пътната инфраструктура, както и инвестициите във водоснабдяването.
След постигнатото до момента във водоснабдяването, което до голяма степен реши проблема с режима на водата в севлиевска и габровска община, като важни приоритети в региона местната власт и народният представител определиха изграждането на индустриална зона между Габрово и Севлиево, обходен път на Севлиево, пречиствателна станция и спортна зала в Трявна.

Кметовете поставиха и въпроса с нуждата от приемането на удължителния закон за бюджета така, че да им позволява да реализират и заложените в капиталовите си програми инвестиции, които са очаквани от жителите по места.

„Комуникацията с кметовете е изключително важна, защото те са най-близо до хората по места, познават нуждите на населението. Призовавам и служебното правителство да се вслушва в кметовете, така че да се осигури стабилност в регионите и да не се позволи щетите от политическата криза да се поемат от гражданите”, коментира народният представител Томислав Дончев.

Новини
Тъжна вест: Почина Анна Маринова!
Почина Анна Маринова, дългогодишен преподавател по български език и литература и директор на Национална Априловска гимназия, в периода от 2002 до 2012 година. Тъжната вест оповестиха от габровското училище.
По повод загубата от учебното заведение припомниха нейните красиви и вдъхновяващи слова, посветени на Априловото училище:
„Скъпи учители от Националната Априловска гимназия,
Всевечна почит към усилията и харизмата на дарилите ни с правото да се наричаме така!
Драги съмишленици, светски и образовани,
Хора, верни на просветата и жадни за знание, Мили ми ученици
в класната стая на 21 век, които почти нямате представа за духовния ранг на категориите личности, изредени по-горе,
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК! ЧЕСТИТ ТРИУМФ НА ВЕЧНОТО ЧУВСТВО ЗА ПРИНАДЛЕЖНОСТ! ЧЕСТИТО ЗАВРЪЩАНЕ! ДА Е СВЕТЪЛ И ДЪЛЪГ ПЪТЯТ НА ПРОСВЕТЕНИЯ, МЪДРИЯ И СИЛЕН ОБЩЕСТВЕН ДУХ, ПРОДЪЛЖИЛ ТОВА, КОЕТО Е СЪЗДАЛ ВАСИЛ АПРИЛОВ!
Образоваността на осъзналия се българин започва оттук, ние сме част от всевечния път на познанието на нацията ни.
И сме благословени от свещения дълг винаги да се озовем при истинските мощи на благодетеля с всяко ново начало на следващата учебна година. Когато училището отваря вратите си. Когато вятърът срещне нови платна на хоризонта… Това е най – истинският начин да останеш вечен Одисей!
Да бъдеш смел, мечтаещ и хитроумен, но силно да вярваш, че винаги има поне един ученик, който те чака да го научиш как се опъват непосилните тетива на твоя лък!
Да мислиш за постоянното завръщане, да не спираш насред мисията си, защото да стигнеш до Итака е орис! Априловото училище е нашата обща Итака. 190 години пътуване към нас самите… Да бъде!“
Анна Маринова Директор на Националната Априловска гимназия, 2002 – 2012,
Съветник по средното образование в „Европейски училища“, Брюксел.
Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз“ казва съболезнования към семейството и близките на Анна Маринова.
Светъл да е пътят на душата ѝ!
Поклонението ще се състои на 10 март, вторник, от 12.30 часа в храм „Свети Йоан Предтеча“ (Камъка) в Габрово.
Новини
Трета поредна победа за „Янтра“

Трета поредна победа в първенството постигна Янтра. В среща от 23-я кръг във Втора лига „ковачите“ надиграха у дома Спортист (Своге) с 2:0 с попадения на Мартин Ганчев и Мартин Райнов. Така съставът ни запази третата си позиция във временното класиране с актив от 43 точки. „Шоколадите“ пък остават с 21 и са опасно близо до зоната на изпадащите.
В двубоя заради натрупани картони не взе участие Константин Иванов. Емо Луканов предприе интересен ход и на негово място като централен бранител излезе капитанът Петър Казаков, който си партнираше с Асен Георгиев. Срещу прибрания отбор на Спортист Янтра действаше във вариант 4-2-3-1. На бековете бяха Ивайло Енчев и Велислав Боев, халфове Мартин Райнов и Божидар Пенчев, пред тях играха Тони Иванов, Марти Ганчев и Георги Бабалиев и на върха на атаката – Милчо Ангелов.

Янтра имаше абсолютно превъзходство в играта и владеенето на топката през първата част, но не успя да разпечата вратата на гостите, въпреки че в 80 процента от времето действията се развиваха в половината на „шоколадите“. Мартин Ганчев имаше отлична възможност да изведе зелените напред в 9-ата минута, но ударът му с глава беше избит от вратаря Юлиан Весков. В 16-ата минута, след изпълнение на ъглов удар, Мартин Райнов също с глава изпрати топката над напречната греда. Тони Иванов два пъти стреля от дистанция, но точно в ръцете на вратаря. Най-чистото положение се отвори пред Милчо Ангелов в 38-ата минута. След пас от фланга на Боев, нападателят изпревари Весков и насочи топката към вратата, но Кристиян Иванов изчисти пред голлинията. Спортист се отчете с два удара извън очертанията на габровската врата. По-опасен беше вторият, пет минути преди края на полувремето. Марио Балъков намери с добро центриране Юри Пинейро в малкото наказателно поле, но бразилецът не успя да натисне добре топката и я изпрати на сантиметри над гредата.
Втората част започна с коварен удар от границата на наказателното поле на Спас Георгиев, но след като се отклони от крака на Божидар Пенчев, топката мина покрай гредата на Василев. В 54-ата минута Янтра най-после счупи шоколадовото блокче с индивидуален проблясък на Мартин Ганчев. 20-годишният габровски талант получи пас от Тони Иванов, след което с триково отиграване се освободи от Лионел Самба и с левия крак изпрати топката в долния десен ъгъл на вратата за 1:0. Малко по-късно ситуацията за гостите се усложни допълнително. Мартин Райнов задържа с тактическо нарушение откъсващия се на контраатака Юри Пинейро, а бразилецът в яда си го изрита в краката без топка.

Решението на рефера Божидар Тодоров беше жълт картон на Райнов и червен на Пинейро и така отборът на Спортист остана с човек по-малко на терена. Това обаче сякаш даде импулс на водения от Ахмед Хикмет състав от Своге и в следващите 15-тина минути гостите успяха да притиснат Янтра, като създадоха и нелоши ситуации за изравнителен гол. В 68-ата минута, след центриране от пряк свободен удар, забравеният на задната греда Владимир Гогов стреля опасно, но не намери целта. В 71-ата минута играчите на Спортист претендираха за задържане на Кристиян Йовов в наказателното поле и дузпа, но реферът Божидар Тодоров не видя основания за такава. Малко по-късно се стигна до ново нарушение около наказателното поле на габровския тим, но арбитърът прецени, че то е извън него. В 83-ата минута Кристиян Иванов шутира с левия крак от границата на пеналта, но право в ръцете на Василев.
Мартин Райнов вкара гола на успокоението за Янтра секунди по-късно. Станислав Дюлгеров предостави добро центриране от пряк свободен удар в дясно от вратата и Райнов с глава за втори път в мача матира Весков – 2:0. В края „ковачите“ изпратиха и още един път топката в мрежата на гостите, но попадението на Казаков не беше зачетено, заради маркиран доста спорен фаул срещу вратаря.
В следващия кръг на Янтра предстои регионално дерби срещу Севлиево. Мачът е идната събота, 14 март, от 15:30 часа на стадион „Раковски“ в съседния град.

-
Новинипреди 6 дниКристиян Василев от Габрово се завърна с медал от шахматен турнир
-
Новинипреди 6 дниВ Янковци на 3 март направиха първа копка на храм „Св. Паисий Светогорец“
-
Икономикапреди 5 дниЦветя, вкус, традиция и вдъхновение на 7 март на Фермерския пазар
-
Новинипреди 4 дниВтора вицешампионска титла за Йоан Велчев и габровския шахматен клуб
-
Културапреди 6 дниПроф. Светла Димитрова е избрана за втори мандат начело ИКОМ – България
-
Новинипреди 5 дниД-р Михов: Близо 340 хиляди са събрани за ремонт на Детското отделение
-
Новинипреди 5 дниШК „Орловец 1997“ – Габрово – с вицешампион по блиц шахмат
-
Любопитнопреди 4 дниГрешки при носенето на мокасини – 3 начина, по които ги носите погрешно






