Свържи се с нас

Култура

150 години от рождението на основателя на колоездачното дружество в Габрово Димо Заимов

Published

on

Димо Димитров Заимов е роден на 2 септември 1873 г. в Габрово. Учител по гимнастика в Априловска гимназия и активен общественик. Той е един от основателите на Просветния учителски съюз“ през 1895 г., дългогодишен деятел на „Учителска застрахователна каса“, оставил завещания на читалищата в Габрово, Тетевен и Етрополе, на хор „Родна песен“ и училище „Тодор Минков“ в София.

Основател е на Колоездачното дружество в Габрово през 1905 г. Целите на дружеството са да групира всички граждани, любители на колоездачния спорт; да се грижи за физическото и нравствено развитие на своите членове; да основе фонд за построяване на собствен колодрум в града. Димо Заимов е член на Френски туринг клуб.

През 1907 г. пропътува с велосипед разстоянието от Габрово до Лондон, за да посети Балканското изложение, открито през март, в което участват и габровски фирми. Заедно с Ангел Стамболиев от Айтос, и двамата членове на Българския колоездачен съюз, на 2 юни тръгват по следния маршрут: Габрово-Пловдив-София-Русе-Букурещ-Будапеща-Виена-Франкфурт-Брюксел-Лондон-Париж-Женева-Венеция-Загреб-Белград-София-Пловдив-Габрово.

Завръщат се в България на 19 август 1907 г. Изминават 6777 км за 51 и половина дни и 1114 км за разглеждане в градовете (общо 7891 км.). Средно изминатото разстояние на ден е по 131 км.

С пощенски картички, двамата български колоездачи отразяват хода на пътешествието, трудностите, липсата на средства, извършените разходи, впечатленията от различните градове и страни. Те описват и състоянието на пътищата в Европа, като са впечатлени от добрата им поддръжка. След завръщането си, Димо Заимов подрежда в албум картичките, отразяващи пътешествието и самото изложение в Лондон, който подарява на Българския колоездачен съюз.

По-късно написва и издава дневник от лондонския си престой под заглавие „Лондон и балканското изложение през 1907 г. (бележки и впечатления)“, издаден в Габрово от Г. Кехаев.

В него той дава интересни сведения за посетеното изложение, по-специално за габровското участие в него – фабриките на Иван Калпазанов и Иван Хаджиберов с техните платове, майсторът на гаванки, танури и захлупци Станю Христов от с. Етъра, дава описание на лондонските забележителности и живота в големия град.

Накрая авторът завършва с думите „Впечатленията добити за грандиозния Лондон и за хубавата ни балканска изложба няма да ги забравя“.

Димо Заимов почива през 1954 г.

*Източник: Държавен архив – Габрово.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица