

Култура
Най-дългото хоро продължава да се вие на Градище тази неделя
Най-дългото хоро, започнало през април и целящо да достигне чак първите мразовити дни на годината, продължава да се вие на Градище тази неделя. То се организира от сдружение „Общество за фолклор“ Габрово – неуморните пазители на българския танц, които създадоха традицията всяка последна неделя на месеца да обръщаме поглед към корените и традициите си, и фондация „От БГ“, която е двигателят на идеята Градище да се превръща във все по-обичано, създаващо общности и смислено място.
Началото е както винаги в 11 часа, когато поляната ще се огласи от първите танци. Ще има и популярни хора, на които всеки може да се хване, ще има и по- сложни стъпки, за които се изисква малко практика, ще има и предизвикателство за най-смелите и сигурните в своите умения – като на истински мегдан, на който младите и опитните да премерят сили.
Състав за изворен фолклор „Тотка Шандуркова“ при Народно читалище „Габрово – 2002“ ще ни поведе на разходка из фолклорните области с различни хора́, но акцентът, разбира се, ще бъде Габрово. Специални гости на събитието са танцьорите от танцов състав „Девет осми БГ“, с хореограф Владислава Иванова.
Те ще ни покажат уменията си и ще ни поканят да се хванем на хорото заедно. Веднага след тях ни очаква мастър клас на хореографа Иван Любомиров – главен художествен ръководител на танцов състав при НЧ „Априлов – Палаузов – 1861“.
Той е насочен към онези, които са усетили каква необятна вселена са българските хора́ и продължават да я изследват с любопитство и желание за учене. За финал – любимото надиграване с ръченица – за малки и големи, мъже и жени, професионалисти и аматьори, с единствено условие – любов към танца и леки крачета.
Очакваме ви на Градище на 27 август, неделя, в 11 часа. До първите студове има още много време. Медиен партньор на събитието е „Габрово Нюз“.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати