Свържи се с нас

Новини

Даниела Маринова откри изложбата „120 години Храм-паметник „Рождество Христово“

Published

on

Изложбата „120 години Храм-паметник „Рождество Христово“ бе официално открита в Националния музей на образованието. Експозицията представя 29 табла, както и ценни документи, предмети и икони, свързани с историята на Златната църква в град Шипка. Тя бе открита от заместник областния управител Даниела Маринова и директора на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ Чавдар Ангелов.

„Позволете ми първо да благодаря на любезните домакини от Националния музей на образованието за съдействието, защото няма по-подходящо място от това хранилище на памет и знание, за да представим експозицията, посветена на историята на Златната църква в град Шипка, която привлича хиляди посетители не само с петте си златни купола, но и като символ на епичните боеве, които честваме всяка година. Шипченската епопея не е просто къс история, тя е мисия за Областна администрация- Габрово. Всяко честване е ново, но и познато, то е мост, съединяващ миналото с настоящето, за да пребъдем и да запазим българското си самосъзнание“, каза в приветствието си заместник областният управител.

Директорът на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ припомни, че главни инициатори за построяването на църквата са Олга Скобелева – майка на генерал Скобелев и граф Николай Павлович Игнатиев, като теренът е избран от Олга Скобелева, а е дарен от жителите на тогавашното село Шипка.

Ангелов припомни, че храмът е официално осветен през 1902 година, като с тази изложба се ознаменува 120- годишнината от освещаването му. Той поясни, че в експозицията могат да бъдат видени две от най-скъпите реликви на Храма – иконите „Св. Преображение Господне“ и „Св. Николай Чудотворец“.

Във витрините са представени икони, евангелия и църковна утвар, дарения на Храм-паметника през годините. Показани са и възпоменателни медали, марки, предмети и пощенски карти, свързвани с откриването на Храма.

Сред ценните експонати се нареждат и наградни чаши, изработени от масивно сребро, които вътре са позлатени. Те служели за награда на носителите на руския орден „Свети Георги“, като в България има 130 такива, разказа още Ангелов. Друг вид подаръци, раздавани на опълченците, са керамичните чаши. Те са дело на сливенски майстор грънчар по поръчка на Поборнико-опълченското дружество в Сливен.

Изложбата гостува в Габрово, като част от съпътстващите събития на Националното честване на Шипченската епопея. Експозицията вече е представяна в Казанлък и в Плевен. В Националния музей на образованието тя ще остане до 15 септември 2023г.

Новини

Сребро за Иван Екимов от шахматен турнир в Сърбия

Published

on

9-годишният Иван Екимов от Шахматен клуб „Орловец 1997“ – Габрово спечели сребърен медал на престижен международен турнир по шахмат в Сърбия.

Младият талант постигна 4,5 точки от 6 възможни партии, което му осигури второто място във възрастовата група до 10 години.

В общото класиране, сред 53 участници от различни държави, Иван се нареди на пето място.

Зареди още

Новини

Над 300 гимназисти в Габрово се запознаха с медицинските професии

Published

on

За втора поредна година МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ представя възможностите за развитие в сферата на здравеопазването пред ученици, в рамките на кампанията „Стани един от нас“. Над 300 гимназисти от Габрово се събраха в зала „Възраждане“, за да се запознаят с медицинските професии, както и с подкрепата, която МБАЛ “Д-р Тота Венкова” и Община Габрово оказват на стипендиантите си.

Болницата подпомага студенти в направленията “Медицина” и “Здравни грижи”, като поема семестриалните им такси. Община Габрово разработва програма за изплащане на стипендии, като с Решение на Общински съвет Габрово през настоящата академична година трима студенти получават месечно сума в размер на 40% от минималната работна заплата, като подпомагането продължава за целия период на обучението им.

Изпълнителният директор д-р Минко Михов представи структурата на лечебното заведение, като подчерта, че вратите на болницата винаги ще са отворени за младежите, за да се запознаят с работата, а и да намерят реализация.

Проф. д-р Янко Колев, началник на Отделението по съдебна медицина, поведе учениците на пътешествие, в което киното и реалността се преплитат в едно, разкриването загадки е ключът към справедливостта, а новите технологии навлизат стремглаво.

Д-р Валерия Стоянова, специализант в Отделение по акушерство и гинекология, призова младежите да продължат образованието си и да не забравят, че родно Габрово предлага същите възможности като големите градове.

„Медиците са магьосниците в реалния свят, които правят чудеса без да използват илюзии“- това заключи си д-р Стилиян Ибовски, специализант по урология. Той запозна учениците с новите технологии в медицината- безкръвни и лазерни операции, приложението на роботите, както и с партньорската програма на областната болница с една от най-добрите болници в Европа- O.L.V. Clinic в Аалст, Белгия.

За чудото да посрещнеш новия живот разказа операционната акушерка Вероника Дечева. Защо след две висши образования е решила да учи за медицинска сестра сподели здравният асистент Румяна Даскалова, а рентгеновият лаборант Събина Събева преведе младежите по своя професионален път в образната диагностика.

В рамките на събитието учениците имаха възможността да се запознаят със специалностите Медицински университет Плевен, да проверят знанията си с въпроси от анатомията и медицината, изпробваха лично уред с ултравиолетова светлина за проверка след дезинфекция на ръцете, както и да изгледат филм, представящ медицинските професии.

Събитието се осъществи с помощта на Община Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово и Регионално управление на образованието- Габрово, които подкрепиха и тази година инициативата.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица