

Култура
Отново международен куклен фестивал в Габрово
От 10 до 13 август Габрово отново ще се превърне в куклена сцена, където среща ще си дадат участниците от Международния фестивал „Рачо и Дешка“. Той се реализира от Фондация „ОТ БГ“ по програма Култура на Община Габрово, Приоритет „Утвърдени фестивали и творчески инициативи“. Фестивалът стъпва на добрата традиция, която тази година е надградена и ще го превърне в събитие не само за деца, но и за възрастни.
В рамките на четирите дни на голямата сцена на площад „Възраждане“ ще бъдат представени образци на съвременното куклено изкуство и класически произведения от жанра, подходящи за деца и възрастни, допълнени от съпътстващи прояви за малки и големи.
Една от целите, които си поставя фестивалът за своите посетители е да учат нови неща, докато се забавляват. Четири творчески работилници ще сплотяват деца и родители и ще провокират креативността им.
В първия фестивален ден активна ще е работилница за изработка на пана с природни материали.
На 11 август, когато ще гостуват прекрасните музиканти от „Точка БГ“, вниманието ще е насочено и към музикалните инструменти с работилница за музика.
В третия фестивален ден, разбира се, е предвидено време и за изработване на кукли за куклен театър. Фестивалът през настоящото издание ще засегне и една много важна тема, свързана с грижата за природата. В третия ден участниците в ателиетата заедно с представители на ПП „Българка“, ще работят като посланици на климата.
„От своето създаване до днес кукления фестивал „Рачо и Дешка“ винаги е предлагал на своята публика някакво творческо предизвикателство. Рабитилничките на фестивала се превърнаха в любимо занимание на малки и големи и винаги се очакват с нетърпение и голям интерес. Вярваме, че това, което сме ви подготвили тази година, истински ще ви хареса. Очакваме ви от 10 до 12 август на площад „Възраждане“ от 18.00 до 21.00 часа, а на 13 август, неделя – от 10.00 до 12.00 часа“, казват организаторите от Фондация „ОТ БГ“.
Как ще изглежда фестивалът по дни и часовете, вижте:
10 август /четвъртък/
18:00 ч. – Фондация Арте Вива – София – „Хитранка Лисанка“
19.00 ч. – Работилница за изработка на пана с природни материали
20.00 ч. – „Последна радост“ – моноспектакъл на Милен Димитров, по разкази на Йордан Йовков
11 август /петък/
18:00 ч. – Драматично – куклен театър Силистра- „Дракончето Драчко“
19.00 ч. – Работилница за музика, с музикантите от „Точка БГ”.
20.00 ч. – Концерт на „Точка БГ“
12 август / събота/
18:00 ч. – Държавен куклен театър Бургас – „Житената питка“
19.00 ч. – Работилница за изработка на кукли
20:00 ч. – Cemal Fatih Polat Karagöz Theater – Istanbul, Turkey (Куклен театър Джемал Фатих Полат – Истанбул, Турция) – „World Stars Show“ („Шоу на световните звезди“)
13 август /неделя/
10.00 ч. – Работилница на ПП „Българка“ „Посланик на климата“
11:00 ч. – Театър ВЕСЕЛ-Велико Търново – „Празник по никое време“


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от НАГ участваха в мултидисциплинарен урок за Райчо Каролев
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово