Свържи се с нас

Култура

Гарет Стамп представя творческата си изложба „Индийско лято“

Published

on

На 30 юни от 18.00 часа в село Думници ще бъде открита уникална творческа изложба на Гарет Стамп, британски художник и председател на Eurasian Creative Guild. Всички творби в изложбата са създадени, докато художникът е пътувал в Индия.

Той беше повлиян от цветовете и жизнеността на културата, а също и от хората, които срещна и които повлияха на времето му там. Гарет е не само художник, но и пише и илюстрира книги – редица негови илюстрации за детски книги, базирани в Индия, също ще бъдат включени в изложбата.

Показаните креативни предмети и произведения на изкуството ще предадат на зрителя пъстър вкус на Индия тук, в сърцето на България.

„Развълнуван съм да покажа селекция от моята работа от моите пътувания. Използвам традиционни техники като печат на блокове, за да създавам портрети на хора, които съм срещал, а също така използвам мотиви, цветове и шарки, които напомнят за субконтинента. Сега съм тук, в Габрово и вече моето изкуство се променя, тъй като прекрасната природа и невероятната българска култура оказват влияние върху това, което правя. Вдъхновен съм да пиша и създавам изкуство тук, в тази невероятна страна.” , споделя Гарет Стамп.

За Евразийската творческа гилдия.
„Евразийската творческа гилдия е организация с нестопанска цел, базирана в Лондон. Имаме над 3000 членове в 83 държави. Те са креативни професионалисти, писатели, поети, режисьори, модни дизайнери и от всички аспекти на творческите индустрии. За да ги подкрепим, ние провеждаме фестивали, конкурси и публикуваме техните произведения чрез нашето издателство Hertfordshire Press. Провеждаме Евразийския филмов фестивал в Лондон, Фестивала на късометражния филм Burabay, фестивала Voices of Friends в Казахстан, както и множество по-малки фестивали в Централна Азия и Eurasian Creative Week, която се провежда в различен европейски град всяка година. Ние също издаваме тримесечно списание – OCA, което е единственото списание на английски език, което подчертава актуални културни и интересни неща, случващи се в Евразия.

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица