Свържи се с нас

Любопитно

Женско самодивско хоро се изви във водите на река Тревненска на Еньовден

Published

on

По традиция, всяка година, на 24 юни в сутрешните часове на деня се берат билки и лековити треви, чийто брой задължително трябва да бъде седемдесет и седем и половина. Вярва се, че всички болести са именно точно толкова като за всяка болка си има цяр, даже и за половината, незнайната, болест. Възрожденска Трявна и тази година отпразнува Еньовден с единственото у нас женско самодивско хоро, което бе поведено от кмета Силвия Кръстева и завърши във водите на река Тревненска.

Под музикалния съпровод на гайда и тъпан, кулминацията на празника разигра десетки жители и гости на града, които с голямо настроение и емоция се хванаха на хорото, тръгвайки от площад „Капитан дядо Никола“ до студените води на реката. Нагазвайки в огряната от слънцето вода, девойките се „окъпаха“ най-вече за здраве през цялата година.

Празничната програма започна точно в 10.00 ч на старинния площад пред емблематичната за Трявна Часовникова кула, чийто възрожденски дух допълни обособен битов кът с дървена каручка, голям еньовски венец, аромат на билков чай и ръчно изработените бижута от мед на майстор Златомира Иванова.

Организатор на събитието бе Община Трявна, която тази година подготви празника съвместно с местен семеен хотел, Социалните услуги в общността към Община Трявна и съдействието на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна.

В своето празнично обръщение кметът на Община Трявна подчерта магичната сила на днешния Еньовден и свързаните с него поверия и предания и пожела на десетките присъстващи да бъдат най-вече здрави и благословени.

„За мен е удоволствие и тази година да Ви поздравя по случай един от прекрасните български празници – Празникът на билките. Днес още църквата почита рождението на Св. Йоан Кръстител, наречен още Предтеча. В този ред на мисли, днес, наистина може да кажем, че имаме няколко празника, които може да отбележим, защото на днешния ден има много именници. Искам да им пожелая да са здрави, щастливи и благословени. Но нека не забравяме и едно от поверията на Еньовден – това е, че билките наистина са много лековити, че за всичките 77 болести и половина има лек, а за половината лекът е разковниче, което се бере със затворени очи и само малцина имат късмета да го откъснат. Освен това слънцето се къпе във водите на реките. Затова ние днес ще пресъздадем и този обичай. Ще се изкъпем във водите на река Тревненска за здраве и благоденствие. Честит празник на всички! Бъдете здрави!“, завърши г-жа Силвия Кръстева при откриването на днешния празник на площад „Капитан дядо Никола“.

Открай време магията на Еньовден се свързва още с красотата и силата на българската жена. Да бъдат горди от този факт пожела на всички присъстващи дами г-н Петър Манолов – собственик на семейния хотел, който също поздрави жителите и гостите на града по случай отбелязването на празника.

„Честит празник и от мен! Честит Еньовден! Денят на билките или както започваше едно стихотворение „любов от билки, билки на любов..“. Преди 20 години в сградата зад мен, Славейковото школо, в старите книги открих едни послания за силата, за красотата на българката. Тя е била изключително силна и корава жена, мъжете са били на гурбет, а тя се е грижила за всичко. И мили жени, с гордост навсякъде, където сте по света може да кажете „Аз съм българка!“.

Този празник е празник за всички, които носят в сърцата си духовното, възвисеното, чистото и аз вярвам, че то ще пребъде! Ще пребъдем във формата на тези дни, в които сме тук – във водата, мълчаната, силната вода, където след малко ще нагазят момичетата, за да изиграят самодивското хоро. Честит празник, бъдете благословени!“, заяви още Манолов.

И докато гостите опитваха от ароматния билков чай с мед, похапваха от вкусната еньовска питка и свиваха своите венчета с билки и лековити треви за здраве, на място бе разиграна и викторина с въпроси, свързани с традициите и обичаите на Еньовден.

Знанията на малки и големи провери кметът Силвия Кръстева, която награди с автентични сувенири всички познали с пожелание отново да бъдат здрави и благословени. Раздадени бяха и авторски книги, издадени от г-н Петър Манолов.

За настроението и празничната атмосфера на всички се погрижиха малките сладури от Детска градина „Калина“ – гр. Трявна, които изпълниха стихчета и песни за Еньовден. Българският фолклор докосна душите и сърцата на хората с несравнимите звуци на гайда и тъпан, изсвирени от Николай Желев и Иван Карагьозов.

Празникът завърши с традиционното преминаване през големия Еньовски венец и извиване на кръшни хора на площад „Капитан дядо Никола“, които за пореден път доказаха, че българинът обича и пази своите традиции и обичаи, съхранили ни през вековете като народ.

Любопитно

Парад на ретро автомобили – тази събота на площад „Възраждане“

Published

on

За втора поредна година Авто СОЦ клуб „Рачо Ковача“ кани всички собственици на ретро автомобили и мотоциклети да се включат в Парада на ретро автомобили – Габрово 2025, което ще се проведе на 12 юли, събота, на площад „Възраждане“.

Събитието се организира с подкрепата на Община Габрово и е посветено на класическите и исторически превозни средства от всякакъв вид и има за цел да събере на едно място ентусиасти, клубове и индивидуални собственици от цялата страна, които с любов и грижа поддържат духа на миналото жив.

Програмата включва изложение на ретро автомобили и мотоциклети, представяне на участниците, музика, добро настроение и срещи със съмишленици. Ще бъдат раздадени награди и грамоти в различни категории, а акцент в програмата ще бъде парадното шествие до хижа „Партизанска песен“ в местността Узана.

Подредбата и регистрацията започва в 09.00 ч. Официалното откриване е в 10 ч., а до 13 ч. габровци и гостите на града ще могат да разгледат ретро возилата. Както и през първото издание на събитието през 2024 г., така тази година се очаква то да събере в Габрово десетки колекционери и любители на ретро културата!

Потопете се в атмосферата на миналото, разгледайте отблизо редки машини с история, направете незабравими снимки и споделете страстта си с други почитатели на автомобилното наследство.

Зареди още

Любопитно

Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи

Published

on

За трета поредна година традиционният базар „Продай непотребното“ продължава и това лято на поляната на Горски срещи на Градище, защото ненужното за един, е необходимо на друг!

А всички имаме по някоя вещ вкъщи, с която не знаем какво да правим и вече само ни заема място. Така че – ето начин да /си/ помогнем. Да намерим нови приятели, да споделим, да допълним семейния бюджет, да освободим място за новото в живота си, да прекараме време сред природата, да срещнем нови хора и да създадем нова подкрепяща се общност.

Участието в базара става с предварително записване на телефон 0889 965 020.

В „Продай непотребното“ можете да намерите всичко, без части за коли, които не се допускат за продажба. За участие в базара се допускат дрехи, бижута, малки електроуреди, играчки, книги, игри, съдове и стъклария, украса за дома и още, и още неща, които са изгубили стойност за вас, омръзнали са ви, вече не ви стават или просто искате да се освободите от тях, но са запазени и използваеми.

Ако искате да продавате – заповядайте в 10.30, а ако искате да купувате, в 11.00 часа участници в базара ще Ви очакват.

Елате в неделя, 13 юли, на поляната на Градище, където да направим заедно разнообразна и усмихната „гаражна разпродажба“!

За да разберете кога ще бъде следващия базар за употребявани вещи през август, следете фейсбук страницата на Горски срещи на Градище, където качваме информация за всички предстоящи събития, а през август и септември сме Ви подготвили много предизвикателства.

Зареди още

Любопитно

Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)

Published

on

Тази събота, 5 юли, местността „Градище“ над Габрово ще оживее със сцени от миналото по време на Историческия фестивал „Градище“, организиран от Регионалния исторически музей – Габрово.

Събитието отбелязва значими годишнини, сред които 165 години от обявяването на Габрово за град и 142 години от създаването на историческия музей. Програмата ще предложи на посетителите исторически възстановки, включително изграждане на походен лагер, антични ритуали и демонстрации на римската армия.

Любителите на древната култура ще могат да се включат в кулинарни и винени презентации, стрелба с лък, монетосечене и занаяти като свещолеене и дърворезба.

Един от акцентите в програмата е концертът на Теодосий Спасов и Иван Шопов от 20.00 ч., последван от светлинно шоу с дронове, което ще озари небето над Габрово.

Събитието е с вход свободен, а организаторите обещават незабравимо преживяване за всички, които искат да се докоснат до духа на миналото.

ПРОГРАМА
от 10.00 часа до 22.00 часа

Туристически пешеходен поход:
По Римския път с Travel Plus История и природа – интерпретиран пешеходен преход по Римския път Начало: Габрово (с автобус до Боженци) – в 8:30 ч.
Край: м. Градище (Габрово)
Подходящ за възрастни и за семейства с деца над 8-годишна възраст
Записването се осъществява на адрес travel.plus@abv.bg
Повече информация на: https://travel-plus.net/tours/po-rimskiya-pat-bozhenci-gabrovo/

10.00 часа – Откриване,
Исторически възстановки на живота в крепостта, с продължителност през целия ден

20.00 часа – Концерт на Теодосий Спасов и Иван Шопов, продължителност 60 минути

21.00 часа – СВЕТЛИННО ШОУ С ДРОНОВЕ, с 204 дрона

Участници:
Асоциация „Виа Претория“; Asociatia Culturala Tomis – Констанца, Румъния, свободни реконструктори и занаятчии. Общ брой на участниците – 32 души. Сдружение Via Praetoria е оборудвано с екипировка за късна античност, IV–VI век, каквато е датировката на обект Ранновизантийска крепост „Градище“.

Всеки може да се запише за участие в томбола с награди. Ще получи номер, който трябва да пази и още един, който да пусне в кутията.

В програмата на фестивала ще може да видите:
10.00 ч. Представяне на участниците и екипировката, характерна за периода IV-VI век. Изграждане на походен лагер, отряд с прилежащото цивилно селище на търговци и занаятчии, заведение за храна и напитки (по антични рецепти) и религиозни ритуали.

10.30 ч. Антични ритуали – раждане, припознаване на новороденото.

12.00 ч. Кулинарна презентация – същност и развитие на кулинарията през античността, ритуал за убиване на животно за пир, дегустация на блюда по рецепти на Апиций, Катон и Плиний Стари. Ще се приготвят дегустационни порции за минимум 70 човека.

Винена презентация – виното през късната античност, култове, начин на отглеждане на лозята, начин на приготвяне на виното, дегустация на подправени вина, приготвени по запазени рецепти.

13.30 ч. Представяне на занаяти, практикувани през Античността.

– Керамична презентация – възникване, развитие и значение на керамичния занаят, техники за изработка на керамични съдове, демонстрация на работа с крачно керамично колело;
– Свещолеене, дърворезба, монетосечене и бижутерия;
– Пазар, представяне и продажба на ръчно изработени занаятчийски продукти;
– Стрелбище и стрелба с лък. 15.00 ч. Строй и порядки в римската армия – късният римски легион.

17.00 ч. Трансформация на армията, готите в римската империя, визиготи и остроготи – от битката при Адрианопол до Теодорих Велики.

18.00 ч. Томбола с награди.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица