Свържи се с нас

Култура

Музикален клуб „Весела“ с концерт в София

Published

on

На 18 юни, неделя, в залата с уникалните „Гигантски кристали” на Националния музей „Земята и хората” в София, Музикален клуб „Весела” изнесе 70-минутен самостоятелен концерт. В него участваха 11 възпитаници на клавирния педагог Весела Пенева на възраст от 6 – 18 години.

Освен добре познатите лауреати от музикални конкурси – Лилия Апостолова, Адриана Кънева, Полина Флориду, Ай Хасегава, Делиа Георгиева, Лорен Николова, и 6- годишната Невин Халил, в концертната програма се включиха още – Мира Русинова, Анна Новикова, Кристина Стефанова и Стела Дабевски.

В началото на концерта, композиторът Стефан Илиев произнесе кратко слово, с което откри XIX-я фестивал „Изкуствата за Земята”.

Във връзка с тематиката на фестивала, габровските пианисти представиха музикални заглавия за Природата и Земята, както и пиеси от различни поколения български композитори : А.Стоянов, Св.Обретенов, Д.Ненов, Ал. Райчев, П.Владигеров, Н.Стойков, Б.Танева, а от двата детски албума за пиано на композитора Стефан Илиев изпълниха 13 негови пиеси.

Представяне на всяко едно музикално произведение от програмата на концерта направи Весела Пенева, която сподели: „Преди около месец получих неочаквана и много мила покана от проф. Жени Захариева да направим концерт с децата в музея ”Земята и хората”.

Приех предложението на тази световно известна пианистка като израз на голямо доверие, изискващо изключителна отговорност…

И ето, че концертът вече е факт! Емоциите бяха на върха си! Толкова е хубаво, че сме удовлетворени и щастливи всички”.

За композитора Стефан Илиев много деца бяха донесли лично сътворени от тях подаръчета и картички с послания, които го разчувстваха !

За спомен от концерта в Музея, той подари на децата книжки с описание на скъпоценните камъни и кристали.“

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица