Крими
Започва акция на полицията „Ваканция! Да пазим живота на децата на пътя!“
Традиционната акция на полицията „Ваканция! Да пазим живота на децата на пътя!“ ще се проведе в областта в периода от 15 юни до 31 август, с цел опазване живота и здравето на подрастващите през летните ваканционни дни.
В рамките на акцията са предвидени разнообразни форми, които да фокусират вниманието към спазване на правилата за безопасност. В обучителни форми ще се дават конкретни препоръки за безопасно поведение на децата като участници в движението по пътищата, свързани с: игра на обезопасени места, обособени игрища, площадки; управление на велосипед, индивидуално електрическо превозно средство, тротинетка, ролери, скейтборд, ховърборд и други видове пътни превозни средства (ППС) в съответствие с разпоредбите на Закона за движението по пътищата (ЗДвП) съобразно възрастта на водача; правилно движение като пешеходци и безопасно поведение като пътници в ППС, включително и разясняване на административнонаказателната и наказателната отговорност при управление на МПС от неправоспособни.
В периода от 15 до 30 юни са предвидени специални мерки за сигурността на децата в началото и в края на учебния ден чрез полицейски екипи в районите на детските градини и училищата. Засилен ще е контролът по отношение безопасността на децата и техните придружители. Той ще е насочен към: правилното превозване на деца на предна седалка; правилното превозване на деца на задна седалка и използването на детски обезопасителни системи в съответствие с изискванията на производителите; използването на обезопасителни колани/каски и системи от родителите-водачи на МПС, от пътниците в МПС; спиране на подходящи места за слизане на децата-пътници, без да бъде застрашен техният или животът на други деца в районите на училищата; недопускане спирането на по-малко от 5 метра преди или на пешеходните и велосипедните пътеки и недопускане на други нарушения, застрашаващи сигурността на децата и техните придружители; пресичането на пешеходците на определените за това места.
Служителите от Пътна полиция, полицейските и младши полицейските инспектори са натоварени да установят собствениците на мотопеди и мотоциклети в малките населени места, с цел да не се допуска предоставянето за управление на МПС на неправоспособни водачи, в т.ч. на малолетни или непълнолетни.
В периода от 15 юни до 14 септември е планирана традиционната акция на полицията „Безопасно лято!“ за ограничаване на пътнотранспортния травматизъм през летните месеци. Няколко са основните акценти на акцията.
В дните петък и неделя от 14 часа до 21 часа и според интензивността на трафика и натовареността на пътните артерии ще се организира подпомагане на движението на ППС на изходите и входовете на големите населени места и на пътните възли и подходи към активно посещаваните курортни комплекси и гранични контролно-пропускателни пунктове.
При осъществяване на дейността по подпомагане на движението при установяване на нарушения на ЗДвП ще се предприемат съответните законови действия. В съботните дни след 23 часа в населените места, с акцент и в малките населени места с висока посещаемост на дискотеки и питейни заведения, както и по пътищата между населените места, са планирани контролни проверки за ограничаване управлението на превозни средства: след употреба на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози; от неправоспособни водачи; със скорост над допустимата.
Специализирани полицейски операции на територията на областта през летните месеци ще осъществяват цялостен контрол по пътищата по предвидените акценти в акцията, посветена на безопасността на децата. Водещ ще е принципът за нулева толерантност спрямо нарушителите.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Нормализира се обстановката след взрива в завода за боеприпаси

Нормализира се обстановката след вчерашния взрив в склад за боеприпаси в завод „ЕМКО“ край село Белица, община Трявна, информира кметът на Трявна Денчо Минев. Разследването на причините за пожара продължава.
Горските пожари в землището на село Станчов хан по източния и западния фронт са овладени, като нощта е преминала спокойно и два екипа на пожарната са работили на терен. За това докладва директорът на Главна дирекция „ПБЗН“ главен комисар Александър Джартов по време на сутрешния брифинг днес.

„Още веднъж изказвам своята благодарност към всички екипи на РДПБЗН – Габрово и РСПБЗН – Велико Търново, горско стопанство, на доброволците към Доброволно формирование – Трявна, на всички институции и на работниците на фирма „ЕМКО“ ООД за бързата и адекватна реакция при евакуацията от площадката вчера. Най-важното в този момент е, че няма жертви и пострадали и всички са в безопасност. Няма опасност за населените места и хората могат да бъдат спокойни“, сподели Минев.
Все още има локални огнища, вследствие на разпръснати осколки от взрива. Дежурствата и наблюдението на горските терени продължават и през следващите часове от три екипа на пожарната. Тепърва ще се извършат обходи за установяване на засегнатия периметър от горския пожар в района.

По-късно днес, след разрешение на Окръжна прокуратура – Габрово, ще бъде извършен оглед и в изгорелия склад от назначените експерти и представители на полиция, СОБТ и сухопътни войски за оглед на обекта и извън него за осколки и последващо разследване за установяване на причините за инцидента.
„Последният взрив беше в 14.00 ч., малко преди 14.30 ч. вчера, така че 24 часа след това не може да се влиза“, допълни още гл. комисар Джартов.
„Към момента имаме данни за такъв опасен боеприпас, който предстои действително да бъде обезвреден днес на място“, информира директорът на ОД на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов.

В Плачковци вчера бе разположена мобилна станция на РИОСВ – Пловдив за измерване на качеството на въздуха. Очакват се днес официалните данни и от тяхна страна, като първоначалните такива от замерването на пожарната през изминалия ден показаха, че въздухът е в норма и няма отклонения и опасност за населението.
Районът на завода за боеприпаси край село Белица остава отцепен и граждани не се допускат в периметър от един километър. Всички пътища са отворени за движение, няма населени места без електрозахранване и водоснабдяване.

Крими
Образуваха досъдебно заради пожара в завода за боеприпаси над Трявна

Окръжна прокуратура-Габрово ръководи разследване по досъдебно производство, образувано във връзка с възникналия днес, 10 август, пожар в склад за боеприпаси в завод край с. Белица, Община Трявна.
Досъдебното производство е образувано за престъпление по чл. 330, ал. 3 от НК. Започнато е с разпити на свидетели-очевидци. Районът на пожара е отцепен и след пълното му обезопасяване разследващите ще извършат оглед.
Предстои изискване на документацията, свързана със склада и съхраняваните в него материали.
Причината за пожара и размера на причинените вреди ще бъдат уточнени чрез назначаване на необходимите експертизи. На този етап няма данни за пострадали лица. Унищожена е само сграда и имущество.

На място на инцидента се намира окръжният прокурор на Окръжна прокуратура – Габрово Тихомир Петков. От там се координира работата на разследващите и се съгласуват действия със сформирания оперативен щаб.
Действията по разследването се извършват под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово. Допълнителна информация по случая ще бъде предоставена след извършване на огледа на местопроизшествието.

Крими
Няма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица

Няма жертви и пострадали, вследствие на пожара в склад за боеприпаси в завода край с. Белица, община Трявна. Огънят в помещението е потушен от екипи на РСПБЗН – гр. Трявна и РДПБЗН – гр. Габрово. Сформиран е оперативен щаб на място с всички органи на реда, информира кметът на Трявна Денчо Минев.
Всички работници са извозени от страна на „ЕМКО“ ООД. В момента се работи по потушаване на пожари, разраснали се из гористите местностни в близост до района на инцидента.
Причините за възникването тепърва ще се уточняват. Районът е отцепен и не се допуска достъп на външни лица. Ще бъде поставена мобилна станция за измерване на качеството на въздуха в гр. Плачковци, поради разпространението на гъстия дим в голям периметър.
На мястото на инцидента са началници и екипи на полиция, пожарна, РИОСВ – гр. Велико Търново, Община Трявна.

-
Културапреди 6 дниГаброво е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г
-
Любопитнопреди 5 дни„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година
-
Любопитнопреди 5 дниГрупа Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“
-
Кримипреди 5 дниУсловна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Кримипреди един денНяма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица
-
Кримипреди един денИнцидент във военния завод край Трявна
-
Кримипреди един денПоловината парк Маркотея е без осветление заради вандализъм
-
Кримипреди един денОбразуваха досъдебно заради пожара в завода за боеприпаси над Трявна







