Новини
Младежка работна среща организира ИМКА Габрово

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Днес от 16.00 до 17.30 часа в залата на ИМКА-Габрово ще се проведе работна дискусия на тема: Как да насърчим участието на деца и младежи в културния живот на Габрово?! Дискусията е заключително събитие в рамките на проект: „ Да твориш е прекрасно! – творческа академия за деца и младежи”, който се в периода Май – Октомври 2011 година.
Проекта има за цел да насърчи любителското творчество и творчеството на деца, както и да стимулира участието на младежи в процеса на създаване, представяне и популяризиране на техния културен продукт сред по-широка младежка аудитория в Габрово.
В рамките на срещата ИМКА – Габрово и школата за приложно изкуство с ръководител Ива Пенчева ще представят непосредствените резултати от осъществяването на проекта. По-късно в рамките на работната дискусия екипът на поректа заедно с представители на различни заинтересовани страни родители деца и младежи, представители на различни творчески школи в областта на изкуствата, представители на община Габрово, медиите и други ще обменят различни мнения във връзка с потребностите на децата и младите хора от общуване с изкуството, както и възможностите за привличане на младежите за по-активно участие в създаването на културен продукт и популяризирането му в младежките среди.
Други въпроси, които са на дневен ред в дискусията са предизвикателствата пред различните институции да достигнат до младежката аудитория и затруднения достъп на децата и младежите до извънкласни форми и други дейности и инициативи за неформално обучение или за развитие на деца с изявени таланти.
Резултатите от дискусията ще се представят пред екипа на отел Култура в община Габрово в комисията Култура и Образование към Общинския съвет, както и до всички други заинтересовани лица, които имат интерес и отношение към темата. Проекта се реализира с финансовата подкрепа на Община Габрово, по програма Култура, по приоритет 1: „Изкуството в ръцете на младите”.
Новини
Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).
Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.
Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.
Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове.
Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.
лк
Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.


Новини
Момче е първото родено бебе в Габрово

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.
През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.


Новини
Габрово ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста

И тази година Габрово ще спази традицията, почитайки големия християнски празник Богоявление (Йордановден) на 6 януари. Той ще бъде отбелязан с ритуал по потапяне на Светия кръст във водите на река „Янтра“.
На Йордановден във всички габровски храмове ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет.
Празникът ще започне сутринта със Света литургия и водосвет, отслужени в църквата „Успение Богородично“ в центъра на Габрово.
Оттам ще тръгне и литийното шествие на габровските свещеници, което ще стигне до площад „Първи май“, където в 11.30 часа бъде отслужен водосвет за Богояление.
Около 12.00 часа се очаква ще бъде извършен и ритуалът по потапянето на богоявленския кръст, в района на моста „Игото“.
Във връзка с провеждането на празника на 6 януари ще бъде ограничено движението на автомобили по ул. „Генерал Радецки“, от пл.“1-ви Май“ до пресечката с ул. „Отец Паисий“ и по ул. „Отец Паисий“ от пресечката с ул. “Генерал Радецки“ до пл. „Игото“, за времето от 11.30 до 13.00 часа.








