Свържи се с нас

Култура

Таня Христова: Днес благодарим на първоучителите

Published

on

Честит празник на Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – един от най-хубавите български празници, който винаги ни озарява със светлината на своята тържественост, носи ни гордост и ни вдъхновява за новите бъднини. Празник, който ни обединява, така както културата и изкуството имат силата да сближават и не познават граници. Празник, който носи духа на миналото в най-романтичните му и очарователни краски, който ни напомня за развитието на новобългарската култура и за това как просветата изиграва една от най-важните роли на мощен ускорител в съзряването на националното ни съзнание.

Днес ние говорим за силата на словото и просвещението, отдаваме признание към дейците на Българското Възраждане, които ни поразяват с всеобхватните си интереси, с безкрайното си трудолюбие и себеотрицание, с високата си нравственост. Онези, които смятаха, че учението трябва да е преди всичко, защото знаеха, че „..науката е слънце …“ и, че „…народността не пада там, дето знаньето живей!“.

Понякога голямата дистанция на времето, която ни дели от събития и личности, не ни позволява да почувстваме и да разберем напълно тяхната значимост и величие. И това е нашата роля – на родители, просветители, културни дейци – да припомняме техните дела и да откриваме духа им в днешните „Дарования и постижения“.

Щастлива съм, че те са навсякъде около нас – във всички сфери на науката, изкуството, творчеството. И вярвам, че следваме достойно завещаното ни от „патриарха на българските книжовници и педагози“ Неофит Рилски.

230 години след рождението му е време да си спомним, че именно в нашето Габрово с прогресивните си възгледи, рилският йеромонах поставя на здрава основа училищното обучение – въвежда взаимоучителната метода, нови учебни предмети, новобългарски език, отхвърля завинаги схоластиката и догматизма на старата килийна система. И така Габровското училище стана първото новобългарско светско училище, а градът ни и сега гордо носи титлата – люлка на светското образование в България.

И днес Габрово е визионерски град, в който науката се развива с амбициите да го превърнем в център на устойчив бизнес и иновации, да бъде привлекателен за млади учени и таланти, и готов за предизвикателствата и каузите на бъдещето.

Нашата образователна среда е гостоприемна, за да имаме най-добрите условия за обучение и възпитание, за творчество и развиване на умения. Тук се създава съвременно изкуство, което черпи вдъхновение от миналото, но има смели, прозорливи амбиции и новите идеи. Тук живеят, работя и творят изключителни хора на духа и книжовността, и Габрово се гордее с тях!

Точно както всеки българин се гордее с 24 май, защото той е най-вдъхновяващият празник на надеждата ни за утрешния ден. Чрез него ние благодарим на първоучителите, които ни дариха духовност и култура, покланяме се на словото българско, което съхранява през времето и пространството нашата идентичност, и благославяме всяко дете да бъде пазител на българщината с магичните думи: „Върви, народе възродени, към светла бъднина върви“!

Бог да пази България! Честит празник!

Таня Христова,
Кмет на Габрово

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица