Новини
Нови точки с контейнери за разделно събиране в Габрово

Тринадесет са новите точки в община Габрово, на които са поставени контейнери за разделно събиране на отпадъци от опаковки от домакинствата. Локациите, които допълват досегашните 135 площадки с метални жълти и зелени контейнери за отпадъци от опаковки, се намират в кварталите: Стефановци, Недевци, Тлъчници, Градище, Бойката, Златари, Войново, Гачевци и в селата: Поповци, Янковци, Яворец, Враниловци и Жълтеш.
Жълтите метални съдове са предназначени за отпадъци от хартиени, метални и пластмасови опаковки, а зелените – за стъкло. Те се обслужват по график съгласно споразумение между Община Габрово и „Еко Партнърс България“ АД.
От Регионално депо за неопасни отпадъци – Габрово припомнят на жителите на общината видовете опаковки, годни за рециклиране, които следва да бъдат изхвърляни в жълтите и зелените метални контейнери:
Опаковки от хартия и картон: вълнообразен картон, смесена хартия, вестници и списания.
Полимерни опаковки: ПЕТ (пластмасови бутилки), полиетилен (високо налягане), полиетилен (ниско налягане) – найлонови торбички, полипропилен, други твърди пластмаси.
Стъклени опаковки: смесено стъкло.
Метални опаковки: черни метали, цветни метали.
Други отпадъци: смесени хартии, други пластмаси, композитни материали (опаковки от напитки, храни, включително сладкарски изделия и др.)

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Иззеха близо 130 кг риба без документи за произход, продавана в Габрово

През изминалата седмица служители от сектор „Рибарство и контрол“ – Велико Търново към ИАРА, съвместно с БАБХ извършиха проверка на търговски обект за предлагане на прясна риба в Габрово.
Инспекторите констатирали близо 130 кг риба без документи за произход и 25 кг риба негодна за консумация. След акцията част от рибата е била предадена на екарисаж. На търговеца са били съставени актове за установяване на административни нарушения от ИАРА и БАБХ.

Близо 130 кг риба е била дарена на Център за настаняване от семеен тип за деца.
В ход на друга проверка по река Росица, в района на град Севлиево, екипите са съставили 1 акт за нарушение.

Крими
Акция срещу купуването на гласове, иззеха тефтери с имена

На 1 април на територията на села от общините Севлиево и Габрово беше проведена специализирана полицейска операция, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
Акцията е била насочена към превенция на нарушения, свързани с изборното законодателство и упражняването на политическите права на гражданите, противодействие на конвенционалната престъпност, както и контрол на пътното движение.
В рамките на операцията са били образувани 7 досъдебни производства, свързани с нарушения на изборното законодателство.
При извършени проверки в хранителни магазини в селата Душево, Шумата и Яворец били иззети тетрадки и тефтери, съдържащи списъци с имена и срещу тях изписани парични суми.
Проверяват се съмнения за купуване на гласове чрез опрощаване на натрупани задължения (вересии).
В хода на операцията са били задържани две лица за срок до 24 часа по Закона за МВР. Съставени и връчени са 20 протокола за полицейско предупреждение.
Проверени са били общо 132 моторни превозни средства и 107 лица, като две от тях са от криминалния контингент. За констатираните нарушения по Закона за движението по пътищата са съставени 3 акта и са наложени 19 глоби с фиш.

Новини
Село Стоките посреща Цветница с водосвет и надежда

На Цветница, 5 април, китното балканско село Стоките ще отбележи празника не само с молитва, но и с надежда – надежда, която тук се гради с ръце, с дарения и с упорита воля от няколко години насам. От 12.00 часа в църквата „Свети великомъченик Димитър Солунски Чудотворец“ ще се отслужи водосвет. Час по-късно, от 13.00 ч., децата ще имат своя специална програма – заедно с горския учител Боян Топузов те ще се запознаят с гората чрез игри и ще посадят ябълка от семенце.
Само преди няколко години изглеждаше, че тази църква може да изчезне завинаги. През 2022 г. сградата беше в тежко техническо състояние – покривът застрашаваше да се срути, а двете камбанарии се намираха в критично положение. Тогава група доброволци, дарители и местният свещеник отец Стелиян Стефанов решават, че няма да оставят това да се случи.
Резултатът от тази упоритост днес е видим: покривът е изцяло ремонтиран, камбанариите са спасени, а в момента тече вътрешно обновяване – под, стени, колони, електрическа инсталация и нови полилеи. Храмът постепенно се завръща към живота си и отново приема хората на мероприятия в селото.
„Всичко постигнато до момента е резултат основно на доброволен труд и дарения на малцината хора, които имат връзка със село Стоките. Работата продължава поетапно и има още много какво да се направи“, казва Траяна Колева, стояща зад инициативата за възстановяване.
Успоредно с църквата, през последната година е стартирал процес по почистване и възстановяване на местното читалище – НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1929″. Две сгради, две институции, един общ въпрос: ще успее ли едно малко село да съхрани паметта и идентичността си?
„Обръщаме се към Вас с желание тази инициатива да достигне до по-широка аудитория – особено до хора, които имат корени или връзка със село Стоките. Вярваме, че чрез повече публичност може да се събере допълнителна подкрепа и да се активира интересът към възстановяването на тези две значими за селото сгради, които в противен случай могат да изчезнат“, споделя Траяна Колева пред „Габрово Нюз“.
Ако желаете да подкрепите каузата, даренията за църквата се приемат по банкова сметка с пълна прозрачност:
Получател: Църква св. Димитър, село Стоките
IBAN: BG90UNCR70001525006066
Повече информация и развитие на дейностите можете да намерите тук:
Църква: https://www.facebook.com/profile.php?id=100085155925770
Читалище: https://www.facebook.com/profile.php?id=61578994534979

-
Новинипреди 7 дниОбявена е поръчката за инженеринг на зала „Орловец“
-
Новинипреди 7 дниКампанията „НЗОК за теб“ бе представена в НАГ
-
Кримипреди 7 дниРъст на преписките и наркоделата, отчетоха габровските прокурори
-
Новинипреди 6 дниСилен екип на ПП-ДБ за 7 МИР Габрово
-
Новинипреди 4 дниТомислав Дончев: Целта ни е България да стане най-благоденстващата държава на Балканите!
-
Новинипреди 4 дниРадев в Габрово: Ще работим за преустановяване на натиска върху българската икономика
-
Новинипреди 5 дниСилна България в силна Европа или България на двата стола? Изборът е ясен
-
Новинипреди 4 дниЗлатен медал за Иван Екимов и Кристиян Василев от шахматен турнир „Загорец“










