Свържи се с нас

Новини

Над 1 200 доброволци подкрепиха традиционното пролетно почистване

Published

on

Повече от 1200 доброволци се включиха тази година в традиционното за Габрово пролетно почистване на различни обществени зони както в града, така и в селата. Почистените обществени пространства на територията на община Габрово са 19 на брой.

Около 50 тона отпадъци са събрани и извозени към Регионално депо за неопасни отпадъци – Габрово по време на кампанията, в това число са и почистените от ОП „Благоустрояване“ 7 нерегламентирани сметища на територията на общината. Въпреки че периодът на кампанията беше обявен от 5-ти до 25-ти април, желанието на местната общност да се включи не стихва.

Финал на „Пролетно почистване 2023“ поставя участието на екипа на газоразпределително дружество, опериращо в региона, който избра да направи един градски терен по-красив, чист и зелен. Те почистиха участъка от река Янтра под мост Игото.

До момента нивото на водата в реката не позволяваше да бъде извършено ежегодното пролетно почистване на коритото. Представителите на газоразпределителното дружество избраха 17 май за доброволческата инициатива.

„Като жители на този град носим отговорност за състоянието на средата, в която живеем, учим, работим. Средата, в която растат нашите деца. Примерът, който даваме на децата си е важен. Важно е да отправим послание не само към тях, но и към възрастните. Нека да пазим природата, нека полагаме грижа за нея и винаги, когато имаме възможност да отделяме време, за да правим мястото, където живеем по-чисто, по-приветливо, по-красиво!“, призова представляващия газоразпределително дружество Станислав Рудевски.

Община Габрово се погрижи за доброволците в кампанията да бъдат осигурени чували и ръкавици, създадена е и организация съвместно с общинско предприятие „Благоустрояване“ за своевременно извозване на събраните отпадъци. Най-активните екипи в кампанията получиха подаръци от Община Габрово и ОП „Благоустрояване“ под формата на цветя, отгледани в оранжериите на предприятието.

Една от най-силните еко акции е тази на екипа на габровската дигитална компания FFW, които в рамките на инициативата организираха две доброволчески почиствания. Те вече имат красива роза-дърво, която украсява терасата в техния офис. Училищата ОУ „Ран Босилек“, ОУ „Иван Вазов“ и ПГТ „Пенчо Семов“ получиха градински и саксийни цветя, с които да направят пространствата си още по-уютни и цветни.

Община Габрово благодари на всички участници в инициативата.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Габрово е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г

Published

on

Кметът на Габрово Таня Христова и кметът на Велико Търново Даниел Панов избраха построения мост от майстор Колю Фичето в Дряново, за да обявят кандидатурата на Габрово за европейска столица на културата през 2032 година.

Събитието се проведе днес, 5 август. Двамата градоначалници сложиха подписите си под меморандум за стратегическо партньорство по съвместната подготовка на кандидатурата. Габрово е кандидатът, а Велико Търново е стратегическият му партньор.

Изборът на Дряновския мост – този архитектурен шедьовър на възрожденското ни строителство и майсторство, вечен символ на Дряново, носи дълбоко послание. Мястото, където документът бе подписан, символизира свързаността, сътрудничеството и общото бъдеще, подчерта кметът Таня Христова.

По думите ѝ мостът, построен от Първомайстора през 1861 г. свързва двата града, обединени от общи ценности, доверие и желание да градят заедно. „Днес показваме модел, който дава шанс на истинското партньорство. Във време, когато сякаш е модерно да се разделяме, ние показваме, че два значими за културата, индустрията и обществените инициативи български града могат да вървят заедно“, коментира тя.

„Това не е партньорство, което ще разпределя ресурси. То ще предостави възможност на Централна България да демонстрира своя потенциал и да превърне културата в двигател за развитие, привличане на хора и инвестиции“, допълни още Христова.

Кметът на старата столица Даниел Панов припомни, че партньорството между Габрово и Велико Търново има своите здрави основи, изграждани през годините чрез съвместни проекти и инициативи в различни сфери.

Той отбеляза и подкрепата, която Габрово оказа на Велико Търново при предишната му кандидатура за Европейска столица на културата през 2019 г. По думите му подготовката на новата кандидатура ще бъде резултат от работата на общ екип с равнопоставено участие на двете общини.

Предстои изработването на обща стратегия, културна програма и поредица от съвместни инициативи, които да обединят потенциала на двата града. Подписаният меморандум поставя основите на бъдещото сътрудничество между институциите, културните организации и местните общности в региона.

През идните месеци към подготовката на кандидатурата ще бъдат привлечени представители на културния сектор, образованието, бизнеса и граждански организации.

В края на церемонията по подписване на меморандума, в знак на уважение и съпричастност, кметовете на Габрово и Велико Търново получиха плакети от Община Дряново, посветени на 225-годишнина от рождението на Колю Фичето, които чествания белязаха миналата 2025 година. Връчи им ги заместник – кметът Диляна Джеджева.

Зареди още

Крими

Назначават химическа експертиза по катастрофата със загинал на Шипка моторист

Published

on

Под  ръководството на Окръжната  прокуратура в Габрово се води разследване за пътнотранспортно произшествие, в резултат на което е настъпила смъртта на 61-годишен мотоциклетист.       

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл.343, ал.1,  б. В, във вр. с чл.342, ал.1 от НК за това, дали на 01.08.2026 г. около 10.00 часа на път I – 5 км. 161+400 (главен път гр. Габрово –връх Шипка) са нарушени правилата за движение по пътищата, като при управление на мотоциклет „Ямаха“, по непредпазливост е причинена смъртта на водача му Г. Г., на 61 години.       

Неотложните следствени действия са извършени от екип на ОД на МВР – Габрово съвместно с автоексперт, като на място са изготвени и снимки. 

Извършена е аутопсия на тялото на пострадалия и е назначена съдебномедицинска експертиза. Предстои назначаването на автотехническа експертиза относно причините и механизма на възникналото пътнотранспортно произшествие. 

На полицейските органи са възложени оперативно – издирвателни мероприятия, свързани с установяване на предходно преминали по трасето на инкриминираната дата моторни превозни средства, с евентуално последвало компрометиране на пътната настилка.

Във връзка с изясняване на този въпрос предстои назначаване на химическа експертиза на иззети в хода на извършения оглед веществени доказателства.       

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Новини

Как става таксуването в градския транспорт на Габрово?

Published

on

Новата дигитална система за таксуване в градския транспорт вече работи. Чудите се „Как да валидирам?“ пътуването си? Това е лесно!

Следвайте следващи стъпки и се уверете в това. Първо – качвате се в автобуса. Второ – доближете картата, телефона или часовника до самия валидатор. Трето – на екрана му ще се появява надпис: „Успешна валидация“. Четвърто – пътувайте спокойно и се насладете на този факт.

Важно е да се отбележи, че ако доближите устройството втори път до валидатора, няма да бъде начислена нова сума. При проверка показвате същото устройство, с което сте валидирали. Пътуването е по-лесно, по-бързо и по-удобно за всички.

От 6 август хартиеният билет за обществения транспорт в Габрово става електронен, с което ерата на хартиените билети в приключва. Новата система ще бъде достъпна за всички жители и гости на града, които ще могат да закупуват и валидират превозни документи по модерен и удобен начин.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица