

Новини
Габрово отличи личностите и институциите с принос за развитието на града

По повод 163 години от обявяването на Габрово за град, на празнична церемония в зала „Възраждане,“ бяха тържествено обявени и връчени почетните отличия на Община Габрово за принос към развитието на града за 2023 година.

В началото на своето обръщение, председателят на Общинския съвет Климент Кунев припомни на присъстващите, че имената на всички габровци, получили почетни звания се пазят в красива голяма книга с кожена подвързия, чрез която всъщност можеш да види развитието на Габрово от преди Освобождението до днешния ден.
Той пожела на габровци да живеят в мир, здраве и разбирателство, а книгата с отличия да нараства и да се нуждае от още празни страници, защото в Габрово растат прекрасни млади хора, които ще добавят още стойност към неговата история.

Кметът на града Таня Христова подчерта, че точно празникът на Габрово е моментът, в който трябва да се поздравим за успехите, за радостите, за неспирните стремежи, за съхранения борбен и просветителски дух.
Тя добави: „163 години – достатъчно голям отрязък от време, в който историята помни различни периоди, хора, достижения и една обща цел, запазена до днес – прогресът на Габрово. Вероятно с течение на времето визията става по-смела, по-амбициозна, може би и по-предизвикателна, но аз вярвам, в успеха на Габрово. Увереност ми дават амбициозните и талантливи млади хора, изпълнени с енергия и новаторство. И най-важното дават ми надежда, защото са част от нашето голямо семейство – Габрово и показват на всички нас, че духът на Габрово е жив. Вярвам, че всеки има своя роля и всички можем да допринесем още много за развитието на нашето Габрово по пътя към постигане на важните за нашето съвремие цели –екологично развитие, силна икономика, умни решения за развитието на бизнес и иновационната екосистема. Но преди всичко нека заедно правим така, че Габрово да продължава да се развива като прекрасно място за живот, за наука и образование, за реализиране на мечти.“
В рамките на церемонията посмъртно със званието „Почетен гражданин на Габрово“, бяха удостоени 270 поборници от Габрово и околните села – участници в различни националноосвободителни прояви през втората половина на XIX век.

„Сигурно никой от тях не си е представял, че толкова години по-късно ние, техните потомци, ще сме тук и ще четем историите им, събрани в специално проучване, направено от Даниела Цонева за Общински съвет – Габрово. Със сигурност са вярвали обаче, че ще имаме привилегията да вземаме решенията за своя живот сами, че този живот ще е спокоен, съзидателен, изпълнен с творчество и амбиции, равен на този на останалите европейски държави“, подчерта преди отличаването им Климент Кунев.
Връчени бяха и три отличия „Почетен знак на Габрово“.

Носител на знака стана Музей „Дом на хумора и сатирата“ за издигане на националния и международния авторитет на град Габрово и във връзка с 50 години от създаването му. От 1972 г. досега, тази единствена по рода си институция, събира и показва образци на световното хумористично изкуство и карикатурата. Освен с богатия си художествен фонд, Музеят е известен с организирането и провеждането на престижни международни конкурси, като Международното биенале на хумора и сатирата, с издаването на многоезични печатни издания. В наши дни той е утвърдена и динамично развиваща се институция, със смели планове и много амбиция и хъс, за да ги осъществи. Наградата на Музей „Дом на хумора и сатирата“ получи неговия директор Маргарита Доровска.

С „Почетен знак на Габрово“ беше отличена също Виктория Петрова, за дългогодишен принос за развитието на децата и младежите в община Габрово в областта на културата и образованието, и 80-годишния ѝ юбилей. Повече от 50 години тя работи с деца и младежи на град Габрово за тяхното обучение и развитие в областта на изкуството, традициите на града. По неин модел се организира и първи детски фестивал „Малкият Смехурко“ в последствие преименуван в „Габровски смехоранчета“, който е вече на 21 години и се реализира без прекъсване, съвместно с община Габрово. В него са участвали над 6000 деца от цялата страна.

Носител на „Почетния знак на Габрово“ вече е и Иван Минчев – сценарист и режисьор на карнавала от 2014 година. Визионерската му мисъл и богатия му опит способстват за обогатяването на това събитие, за неговото развитие, за организирането и провеждането му по нов и по-впечатляващ начин. В годините той помага за организирането на много културни събития, които носят престиж и разнообразяват културния календар на града. Едно от тези събития е провеждането на джаз фестивала „Жълтите павета“. Благодарение на неговите усилия, този фестивал излиза от пределите на столицата и първото му издание извън София се случва именно в Габрово. Иван Минчев и неговата съпруга Ваня Грашкина – Минчева са сред най – големите дарители на РБ „Априлов – Палаузов”. Само през последните две години са дарили 130 тома актуална и търсена съвременна литература от български и чуждестранни автори.
Специален поздрав за Иван Минчев поднесе виртуозният музикант Теодоси Спасов.

Архиерейският наместник на Габровска духовна околия отец Руслан Личев поздрави всички пристъващи на церемонията по връчване на почетните отличия на Община Габрово за 2023-та година.
Според него за хората, които са останали в историята на града и за тези, които сега живеят в него, Габрово не е само място, а състояние на духа.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Честит 24 май! Ден на българската просвета и култура и славянската писменост

Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е български национален празник, и се чества на 24 май.
На този ден в България се чества българската просвета, култура и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като „Солунските братя“.
Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен.
За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата.
Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски. През 1857 година денят на „светите братя“ е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски.
На следващата година, 1858г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“, а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.
Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий.
В Деня на българската просвета и култура, и славянската писменост своя празник честват и Народните читалища.

Новини
Музейни специалисти и библиотекари протестираха за по-високи заплати


В навечерието на празника на българската просвета и култура – 24 май, Независима синдикална федерация „Култура” към КНСБ организира символични протестни действия в културните институти в страната. До тях бе разпространена декларация с исканията на синдиката, сред които са бюджетът за култура да е в размер на 1 % от Брутния вътрешен продукт, двойно заплащане на високо квалифицираните специалисти, работещи в музеи, театри, читалища и библиотеки с цел изравняване със заплащането в образованието и промени в законодателството в сферата на културата.
Днес,23 май, в 12.00 часа служители от Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов” в Габрово излязоха пред сградата в знак на солидарност с исканията за достойни възнаграждения и условия на труд.
Към протеста се присъединиха служители и синдикалисти от РЕМО „Етър”, които днес и утре протестират символично на работните си места с носене на лентички и позициониране на плакати.

От Историческия музей в Севлиево също изразяват своята подкрепа към исканията на синдиката. Очаква се в утрешния ден към протеста да се включат и други културни институти от региона.

Целта на акцията е привличане на общественото внимание към проблемите в областта на културата и алармиране на управляващите за необходимостта от предприемане на конкретни действия.



Новини
Таня Христова изпрати лично послание към габровските абитуриенти


450 са зрелостниците, които средните училища и професионални гимназии от Габрово изпратиха тържествено в майските дни. Всеки един от тях получи лично послание от кмета на Габрово Таня Христова, съобщиха от местната общинска администрация.
Личното послание до всеки завършващ дванадесетокласник гласи:
„2025 година е специална за нашия любим град Габрово. Отбелязваме 165 години от неговото обявяване за град – години на традиции, упоритост и растеж. Градът ни винаги е бил символ на креативност, амбиция и предприемачески дух, и тези качества без съмнение живеят в теб и във всички млади хора – нашето бъдеще и най-ценен ресурс на Габрово. Помни, че Габрово е много повече от място на картата на света. Габрово е дом, спомен, вдъхновение. Тук, в сърцето на България, са твоите корени, първите ти стъпки и мечти, първите големи планове и успехи. Габрово е твоята изходна точка към света, но също така е и пристан, който винаги ще те очаква… Животът може да те отведе далеч от тук и това е прекрасно! Учи, събирай знания, трупай опит, търси партньори и вдъхновение. Върни се с нови идеи, с нови перспективи и трансформирай града ни – направи го място, което отговаря на твоите мечти и нужди. Ако нещо ти липсва, ако нещо не ти харесва сега – бъди този, който ще го промени и подобри. Помни, че в сърцето на нашия град има място за теб – за мечтите ти, за пътя, който избираш и за всичко, което си и което ще бъдеш. НА ДОБЪР ЧАС!“
Абитуриентските балове в Габрово ще са в дните от 24-ти до 26-ти май включително. И през настоящата година Община Габрово е създала организация завършващите ученици да преминат тържествено по червен килим, в края на който ще ги очаква кът за снимки, тази година мястото за това ще са парадните стълби към Дома на културата “Емануил Манолов“.
Ще има музика, празнично настроение, а за успехите на ученици ще разказват водещите на събитието.
Заповядайте заедно да споделим празничната еуфория на габровските абитуриенти:
24.05.2025 г.
Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
Национална Априловска гимназия от 19.30 часа на площад „Възраждане“
25.05.2025 г.
Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
СУ „Отец Паисий“ от19.00 часа на площад „Възраждане“
26.05.2025 г. Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
С оглед осигуряване опазване на обществения ред, сигурността на гражданите и безопасността на движението при провеждане на мероприятията са въведени следните временни ограничения: На 24, 25 и 26.05.2025г. за времето от 17.30 ч. до 21.00 ч., се ограничава движението на МПС по следния маршрут: по бул. „Априлов“ от пресечката с ул. „Възраждане“ до пресечката с ул. „Райчо Каролев“ и по ул. „Скобелевска“. Автобусите на градския транспорт по линии 2, 6 и 8 в посока кв. „Недевци“ ще се движат по утвърдения график по ул. „Юрий Венелин“.


-
Новинипреди 6 дни
От днес започва строителството на кръгово пред Централна поща
-
Културапреди 7 дни
При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново
-
Новинипреди 6 дни
Липсата на храна заради априлските студове обуславя слизането на мечки по селата
-
Културапреди 7 дни
Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий
-
Кримипреди 6 дни
Полицията предупреди за нова схема за телефонни измами!
-
Културапреди 6 дни
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!
-
Икономикапреди 6 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 5 дни
Архиерейският наместник Руслан Личев бе отличен със звание