Свържи се с нас

Новини

„Янтра“ с изразителна победа над пловдивския „Ботев – 2“ (видео)

Published

on

„Янтра“ изигра най-силния си мач от началото на сезона и разперушини „канарчетата“ от дублиращия отбор на „Ботев“. Двубоят беше важен и за двата състава, които са замесени в битката за оцеляване. След този успех габровският тим се отдалечи на 3 точки от опасната зона направи разлика от 7 на „Ботев-2“, който остава на предпоследната 17-та позиция.

Пред погледа на кмета Таня Христова, „Янтра“ направи страхотен мач на стадион „Христо Ботев“. Получили ударна доза от витамина „Вили Вуцов“, футболистите на габровския тим излязоха пределно мотивирани и мобилизирани, и с много агресия, скорост и мъжка битка отказаха жълто-черните.

Георги Аргилашки извади четири пъти топката от вратата си, като спокойно можеше да го направи и поне още толкова пъти при малко повече точност в завършващата фаза от страна на зелено-белите.

Головата фиеста откри Мартин Ангелов в 17-та минута. След центриране от ъглов Константин Иванов нанесе удар с глава, топката се отби в бранител и попадна в краката на Ангелов, който със страхотен удар я забоде под напречната греда за 1:0. В 20-та Аргилашки спаси отбора си от второ попадение и отрази голов удар на Добромир Бонев, а минута по-късно улови и диагонален шут на Тони Иванов.

Вторият гол все пак падна седем минути по-късно. След изстрел на Ивайло Михайлов и недобро избиване от Никола Нейчев, топката попадна в краката на Емил Колев, който отблизо опъна мрежата на „Ботев“ за 2:0. В знак на уважение към бившия си тим, нападателят на „Янтра“ не отпразнува бурно попадението си. Очевадното надмощие на домакините доведе и до трети гол преди почивката. С добра преса „Янтра“ отне топката в 35-та минута и капитанът Петър Казаков се разписа с удар от около 20 метра в долния десен ъгъл на Аргилашки – 3:0.

Ситуацията на терена не се промени и през втората част. Вили Вуцов не позволи никакво отпускане в състава и въпреки комфортната преднина, „Янтра“ продължи да диктува играта и да търси още попадения. С два страхотни пропуска в рамките на четири минути се отличи Иван Василев. В 72-та „Янтра“ отне топката в своята половина и направи бърза контраатака. Емил Колев я завърши с четвърто попадение във вратата на пловдивчани и своя втори гол в мача. В минутите до края удар Тони Иванов мина на сантиметри покрай страничната греда, а Аргилашки попречи на Колев да оформи хеттрик в срещата.

Предвид резултата, Вили Вуцов даде възможност на почти всички записани в тимовия лист за мача да запишат игрови минути.

С прибавените 3 точки „Янтра“ вече има 34 в актива си и заема временната 12-та позиция в подреждането. В следващия кръг тимът ни ще гостува на Монтана. Мачът е в събота, 13 май, от 18.00 часа.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Валя Балканска ще открие Славейковите празници

Published

on

Една от най-обичаните и талантливи народни певици, жената с космически глас – Валя Балканска ще открие тазгодишните Национални Славейкови празници, които се провеждат под патронажа на президента на Република България и с финансовата подкрепа и съдействие на Министерство на културата.

Под съпровода на каба гайди, нейният глас ще огласи площада пред НЧ „Пенчо Славейков 1871“ в Трявна днес, 19 юни, от 18.30 ч. Половин час по-рано своето тържествено слово ще произнесе кметът на Трявна Денчо Минев, предшестван с отслужването на водосвет за здраве от местните духовни лица към Тревненска духовна околия.

Неразривна част от официалното откриване ще бъдат талантливите дами от Камерен хор „Еуфоника“, които също ще вземат участие в Славейковите празници, както и местните танцьори от Ансамбъл „Трявна“ и самодейни колективи при НЧ „Пенчо Славейков 1871“.

Тържествената програма ще продължи в 19.30 ч. с поетичния спектакъл „Нощ на поезията“ по стихове на Славейкови в салона на читалището. Жители и гости на града ще могат да видят творчеството на ученици от 119 СУ „Академик Михаил Арнаудов“ – гр. София и местни възпитаници от Славейковото училище, които ще представят пред публика специално разработен спектакъл за Националните Славейкови празници.

Зареди още

Новини

Мотополигон „Горна Росица“ отново ще домакинства еврошампионат

Published

on

След близо 8-годишно прекъсване мотополигон „Горна Росица“ край Севлиево отново ще приеме европейския елит, но този път за полуфинала на Европейския шампионат по мотокрос в детско юношеските класове ЕМХ65 и ЕМХ85.

През последните години пистата ежегодно бе домакин на квалификационни кръгове на шампионата, но през 2025-та година управата на FIM Europe (Европейския мотоциклетен съюз) гласува огромно доверие на България и тази седмица 122 състезатели от 17 страни ще премерят сили на емблематичния мотополигон край Севлиево.

Състезанието е комбинирано и с Международна Купа в Клас OPEN. Мотополигон „Горна Росица“ бе значително реновиран през изминалите няколко месеца с подкрепата на Община Севлиево и Министерство на младежта и спорта.

Според някои специалисти, инспектирали мотополигона, спортното съоръжение и прилежащата му инфраструктура, са готови отново да посрещнат състезания от световен ранг, като организаторите се надяват почитателите на мотокроса отново да имат възможност в най-скоро бъдеще това да стане реалност.

България тази седмица ще бъде представена в Европейския шампионат от 9 състезатели в класовете ЕМХ65 и ЕМХ85, като най-бързите български пилоти ще имат възможност на собствен „терен“ да се преборят за класиране на финала на шампионата който предстои в края на юли в Локет, Чехия. Конкуренцията е от най-високо ниво и включва най-добрите джуниър състезатели от Испания, Франция, Италия, Австрия, Словения и др.

В клас ЕМХ65, заявените участници са 42, като българските асове, преодолели квалификационните кръгове са Николай Павлов, Иван Тунтев, Радостин Присадов, Виктор Иванов, Георги Илиев и Никола Андреев.

При пилотите от клас ЕМХ85, ситуацията както винаги е по-сложна и там заявките са точно 50, България ще бъде представена от Симеон Шаварски, Кристиян Андреев и Велислав Ковачев. В клас OPEN сред 30-те заявки виждаме имената на най-бързите български пилоти в класовете 125, МХ2 и МХ1, като бариерата ще се запълни с много носители на шампионски титли и силни имена на мотокроса от България и региона.

В съботния ден на мотополигон „Горна Росица“ предстоят редица тренировки и квалификационни маншове, а в неделния ден, след официалното откриване което е в 09.30, предстои да видим кои ще бъдат и пилотите, които ще се отправят към Чехия.

Зареди още

Крими

Младши съдия Илиева вече е доктор по право

Published

on

Младши съдия Габриела Илиева от състава на Окръжен съд – Габрово вече е доктор по право. На 12 юни 2026 г., пред петчленно научно жури, съставено от хабилитирани преподаватели от ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”, СУ „Св. Климент Охридски“, УНСС и от ПУ „Паисий Хилендарски“, тя защити успешно дисертационния си труд на тема „Отговорност на съпрузите за задълженията към кредиторите“.

При публичната защита на разработката присъстваха съдии от Окръжен съд – Габрово, преподаватели от ВТУ и студенти. Научен ръководител на г-жа Илиева по време на няколкогодишното й обучение в докторската програма към катедра “Частноправни науки“ на Великотърновския университет и при подготовката на дисертацията е доц. д-р Венцислав Л. Петров.

Разработката на младши съдия Илиева е първото монографично изследване на правния режим на отговорността на съпрузите. Според оценките на научното жури трудът обогатява не само доктрината, но може да бъде полезен и за практикуващи юристи.

Очаква се дисертацията да бъде публично достъпна след публикуването й в Регистъра на академичния състав и защитените дисертационни трудове към Националния център за информация и документация, както и издаването ѝ в книжен формат.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица