Свържи се с нас

Икономика

Заплатите в TECH сектора – TechPay Insights за 2023

Published

on

Компаниите не се Интересуват от Дипломи, а от Умения. 

Компаниите не се интересуват от дипломи, а от умения – това показва проучване, което DevStyleR стартира съвсем наскоро – Заплатите в #TECH сектора – TechPay Insights за 2023.

На въпроса “От значение ли е дипломата от ВУЗ или сертификатът от ИТ академия за нивото на заплащане в сектора?”, 52 % от участниците отговарят, че „Няма значение, защото компаниите не се интересуват“.

В проучването на DevStyleR за 2021 година – “Заплатите в софтуерния бранш 2021” на подобен въпрос: “От значение ли е дипломата от ВУЗ или сертификатът от ИТ академия, за кариерното развитие в ИТ сектора?”, 40.2 % от анкетираните отговарят, че дипломата и сертификатите нямат значение, защото това, което е важно е умението. А 8.2 процента в същото проучване пък смятат, че компаниите не се интересуват от дипломата и сертификатите.

На второ място в тазгодишното проучване 34 % от отговорилите посочват, че е „Добре е да имаш официален документ, че си завършил“.

Според данни от предишното проучване 33.2 % от участниците твърдят, че е добре да притежаваш официален документ, че си завършил.

На трето място 11% от анкетираните смятат, че дипломата и сертификатите са „От изключително значение“.

А резултатите от проучването “Заплатите в софтуерния бранш 2021” показват, че за 10.4 % от хората, взели участие в анкетата, дипломата и сертификатите са от изключително значението. 

И като за финал, едва 3% от участниците в тазгодишната анкета избират да отбележат „Не мога да преценя“. 

Подобен е и резултатът от проучването през 2021 година, в което 8 % от анкетираните също не могат да преценят. 

Единствено данните за област Габрово сочат, че дипломите от ВУЗ и частните академии се оценяват от ИТ професионалистите, участвали до момента в проучването, като важни за компаниите в сектора.

Междувременно, ако желаете да се включите в проучването за тази година “Заплатите в #TECH сектора – TechPay Insights”, може да попълните анкетата тук

Ако желаете да се включите с коментар по някой/някои от въпросите от проучването или да изразите мнение по темата като цяло пишете на editors@devstyler.io. Ако искате да се включите в проучването, като осигурите подаръци за участниците разберете какви са условията тук.

Ако желаете да сте партньор на проучването и да сте сред първите, които ще имат достъп до актуалните данни за 2023-та година пишете ни на sales@devstyler.io.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“

Published

on

Младежки център – Габрово, Бюро по труда – Габрово и ЦПЛР Кариерно ориентиране – Габрово организират за втора година съвместно събитие „Ще работя през ваканцията 3“. То е насочено към младежите под и над 18 години, които нямат голям опит на трудовия пазар и цели да им даде насоки в търсенето на работа, като най-вече да ги ориентира, в това как се изготвя подходяща автобиография, какви други документи трябва да имат и за какво да внимават при кандидатстване за работа.

Събитието ще се проведе в Голямата зала на Младежки център Габрово на 29 април, вторник, от 16 часа. Безплатно е и не изисква предварително записване. ЦПЛР Кариерно ориентиране- Габрово ще издадат на присъстващите различни тънкости при изготвянето на автобиография, с която да се кандидатства за работна позиция. Ще разкажат какво точно е нужно на едно CV, за да бъде то отличаващо се от останалите. Ще дадат отговор на това, какво да се включи, когато един млад човек няма натрупан професионален опит?

Бюрото по труда ще представи услугите си, от които могат да се възползват младите хора. Психологът на Бюрото Галина Станкова ще даде препоръки за добро представяне на интервю, ще сподели също често задавани въпроси от работодатели и как може да се преговаря за стартово заплащане.

На събитието ще присъстват и членове на HR-отдели(Човешки ресурси) от габровски компании, които ще предоставят повече яснота в процеса по наемане на нови служители. Те ще разкажат какво търсят съвременните компании в кандидатите, на какво обръщат внимание и кои са най-честите грешки, които младите хора допускат в своето представяне.

Много младежи ще започнат работа през лятната ваканция и събитието цели да им помогне и подготви за написването на CV, което да ги отличи от останалите кандидати за дадена позиция.

Събитието „Ще работя през ваканцията 3“ на 29 април, за изготвяне на CV, ще бъде последвано от среща с работодатели от град Габрово и региона, озаглавена „Ще работя през ваканцията 4“, в която младите хора ще имат възможност да се запознаят с различни фирми, хотели, ресторанти, музеи, предлагащи сезонна заетост. То ще се проведе на 8 май, отново в 16.00 ч., в Ритуална зала на Община Габрово.

Зареди още

Икономика

Предстои публично обсъждане на Бюджета на Габрово

Published

on

Публичното обсъждане на Бюджет 2025 на Габрово ще се проведе на 22 април, вторник, от 17.30 часа в Ритуална зала на Общината, информираха от администрацията на кмета.

Кметът Таня Христова отправя покана към жителите на община Габрово, юридически лица, представители на средствата за масово осведомяване, на граждански сдружения, общински съветници, ръководители на бюджетни звена и други заинтересовани лица, да вземат участие в публично обсъждане на проектобюджета.

Насроченото обсъждане ще се проведе на основание Закона за публичните финанси и Наредбата на Общински съвет – Габрово за условията и реда за съставяне на бюджетната прогноза за местни дейности за следващите три години, за съставяне, приемане, изпълнение и отчитане на бюджета на Габрово.

Материалите по проекта на бюджета на община Габрово за 2025 г. ще бъдат на разположение и на хартиен носител в Центъра за административно обслужване на гражданите в сградата на общинската администрация и в електронен вариант оттук.

Зареди още

Икономика

Ученици от СУ „Васил Левски“ преминаха обучение „Млади предприемачи“

Published

on

Ученици от 11 и 12 клас на СУ „Васил Левски“ – Севлиево взеха участие в двуседмично обучение по предприемачество под наслов „Млади предприемачи“, което имаше за цел да подпомогне младите хора в кариерното им ориентиране и изграждането на лични и бизнес умения.

В рамките на обучението участниците се запознаха с възможностите на международната проектна платформа Career4EU, която предоставя ценни ресурси за диагностика на личните таланти, формулиране на кариерни цели и придобиване на знания в различни сфери на предприемачеството.

Обучението беше структурирано в две фази – присъствена (4 часа) и онлайн самостоятелна (8 часа), като учениците имаха възможност да преминат през учебните модули „Диагностика на таланта“ и „Семинар на основателя“. Те разработиха и представиха собствени бизнес идеи, като акцентът беше върху тяхното представяне чрез метода „Elevator Pitch“ – кратка и въздействаща презентация, която трябва да грабне вниманието на потенциални инвеститори за минимално време.

Участниците демонстрираха иновативно мислене, социална ангажираност и екологична насоченост в своите проекти, като представянето на идеите имаше и състезателен характер. Най-добрите презентации бяха оценени от самите участници, а победителите в двете групи получиха награди от организаторите: ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово при Габровската търговско-промишлена палата и ЦПЛР „Кариерно ориентиране – Габрово“.

Освен това, ученици с изключителни презентационни умения също бяха отличени и наградени. Всички участници получиха сертификати за успешно преминатото обучение, което им предостави безценни знания и умения за тяхното бъдещо развитие.

Международната платформа Career4EU продължава да бъде ценен инструмент за младите хора, които искат да изградят своето професионално бъдеще и да реализират своите предприемачески идеи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица