

Култура
Катя Зографова представя книгата „Фани Попова-Мутафова – житие и страдание“

Днес, 19 април, от 17.00 ч. в Читалня „Д-р Петър Цончев“ на РБ „Априлов-Палаузов“ писателката Катя Зографова ще представи 19-тата си книга „Фани Попова-Мутафова – житие и страдание“. Според Зографова това е „тежка и много честна документална книга“.
Съдбата на Фани Попова-Мутафова е мъчителна и превратна, тя е „единствената жена, осъдена от Народния съд…Това, което е най-важното – независимо от всички нейни тегоби почти на предела на човешките възможности, които преживява, Фани Попова- Мутафова никога не изпуска перото. Продължава да пише и доживява творческо възкресение през 60-те години на 20-и век. Нейните знаменити исторически романи отново биват преиздадени, при това в много големи тиражи…“
Изследователката е прегледала огромен масив от документи – тя прави разследване в архивите на Народния съд и Комисията по досиетата. В резултат на изследователската й работа за пръв път в книгата Катя Зографова разказва за втория арест на Попова-Мутафова през 1951 година и за фалшивото обвинение за създаване на нелегална организация „В. Левски“. Като автор Фани Попова-Мутафова е класик на историческата ни белетристика. Според Зографова съдбата й би могла да бъде сравнена със съдбите на нобеловия лауреат Кнут Хамсун, на Езра Паунд, с всички тези големи писатели, които са били увлечени от идеи, оказали се пагубни за човечеството, каквато е националсоциалистическата идея например.
Катя Кузмова-Зографова е български литературен историк и човек, на когото дължим едни от най-задълбочените и интересни творби за бележити жени в българската история и литература. за издирването и споделянето с читателя на малко известни факти от техния живот и творческо дело…
Катя Зографова е родена в Панагюрище. Завършва българска филология, а през 1989 г. печели конкурс и започва работа в Националния литературен музей в София. Дългогодишен директор на къща-музей „Никола Вапцаров“ (от 2002 до 2009 г. и отново от 2016 г. до днес), а в периода 2010 – 2016 г. е директор на Националния литературен музей.
Има над 600 публикации в печатните медии. Участва в създаването на над 40 научно-изследователски сборници, съставя книги, пише за български писатели, художници, исторически личности. Участник и консултант в документални филми за Елисавета Багряна, Иван Ненов, Никола Вапцаров, Яворов, Димчо Дебелянов, за знаковите исторически „литературни“ места на София, за кафе-сладкарница „Цар Освободител“ например… Книгата й „Многоликата българка“ е отличена с националната награда „Блага Димитрова“. През 2015 г. е удостоена с наградата за литературна критика „Нешо Бончев“ и със златна монета „Писменост“ на Съвета на европейската научна и културна общност. Тази година бе обявена за „Най-четен автор на биографични книги“ за 2022 г. според годишните награди на Столична библиотека. Тя носи званието „Творец на Панагюрище“.
Книгите ѝ са многобройни – „Вечните странници (Из тайните на митологичното в българската литература)“ 1996; „Чавдар Мутафов. Възкресението на Дилетанта” 2001; „Интелектуалецът Емануил Попдимитров“ 2001; „Орчо войвода или преображенията на българското юначество“ 2006; „Многоликата българка. Забележителни жени от Възраждането да наши дни“ 2006; „Любовен архив“ 2007; „Забравеният възрожденец Динко Зограф“ 2008; „Никола Вапцаров: Преоткриване (Документална сага)“. 2009; „Неканоничният Вазов“. 2011; „Жените в Априлското въстание“. 2011; „Играещата със стихиите. Елисавета Багряна“. 2013; „Панихида за Яворовъ. Култът „Яворов““. 2013; „Знаменити. Забравени. Забранени“. 2015; „Българската одисея на Весна Парун“. 2016; „Словозографии“. 2017; „Световете на Яворов“. 2019 и 2023; „Хроники на Вазовия род“. 2020; „Бележити жени на/за България. От Кера Тамара до Петя Дубарова“. 2022.
Нейни текстове са превеждани на френски, италиански, английски, полски, гръцки и руски език.Членува в Съюза на българските писатели.
Документалният филм „Фани Попова-Мутафова“, който също ще бъде показан на 19 април 2023 г., и е част от събитието на Габровската регионална библиотека продължава традиция, прекъсната през 90-те години на миналия век, когато режисьорът Дора Ангелова и проф. Петър Петров създават документалната поредица „Неповторимото“. Филмовата поредица връща спомена за личности от миналия век, оставили ярка културна диря в нашата история. Работата им е прекъсната, но 30 години по-късно тя е възстановена от млад човек – това е Христо Йоцов, ученик от 12. клас в НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ“ в София. Филмът „Фани Попова-Мутафова“ разказва за пъстрия и пълен с превратности житейски и творчески път на писателката – от цветните гледки на Франция и Италия до мрачните дни на Народния съд. Филмът е създаден от творчески екип, сред който са хора, познавали и работили с Фани Попова, в него намират място спомените на режисьора Павел Павлов, впечатленията на Петър Величков от първата им среща и оценката на литературоведа Катя Зографова. Филмът ни запознава с житието на Фани Попова-Мутафова и неговата цел е да подкрепи популяризирането на историята на една от най-неповторимите и значими български творци – жени. „Защо този, който събира най-светлите качества на племето, този, който е белязан да води към успех съдбините му, винаги трябва да падне задушен от клеветата, завистта и омразата на близките, своите люде?“. Така завършва книгата „Солунският чудотворец“ на Фани Попова-Мутафова. Като ек през времето тази част ще остане да звучи над нашето българско „племе“…

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие