Новини
Драгомир Стойнев даде път на младия габровец Валери Митов в Парламента

Габрово ще изпрати още един габровец в Парламента стана ясно днес, след като късно снощи ЦИК официално обяви разпределението на депутатските мандати в 49-тото Народно събрание.
В Габровско „БСП за България“ спечели мандат начело с Драгомир Стойнев, но вместо него в парламента отива Валери Митов, областния председател на БСП. Социалистите нямаха свой представител от региона в 2 поредни парламента. В новия отива вторият в листата на социалистите – Валери Митов.
„Валери Митов влиза официално в Народното събрание като лице на БСП, но аз продължавам да работя за региона. Смятам, че с него ще бъдем много добър екип и ще покажем активното и разумно лице на БСП. В кампанията Валери направи много за единението на БСП, въпреки че на терена имаше не една сила, която искаше да трупа подкрепа на гърба на БСП.“, каза за „Габрово Нюз“ Драгомир Стойнев, който избра да влезе от област Пазарджик, където също спечели мандат за БСП.
Според Стойнев в Габрово има доста открити теми, по които ще бъде работено. „Част от тях са подадени в кампанията, но големите стоят отпреди това и ние ще ги поставим на национално ниво с всички правомощия, които имаме като народни представители“, каза той.
От БСП разглеждат Габрово не само като регион с икономически потенциал, оставен досега в ръцете на самите местни предприемачи без държавната подкрепа.
Според социалистите Габрово е и стратегическа точка на връзка между активните икономически региони от двете страни на Стара планина. „Няколко са посоките, по които ще работим: общи мерки за подкрепа на работодателите – намаляване на административна тежест, подкрепа на експортния потенциал, продължаване на програмите за енергийна подкрепа. Другото са конкретни задачи в региона, свързани основно с инфраструктура, свързаност, водния сектор. Мисля, че ще е най-добре да имаме диалог и с другите колеги в парламента от региона, така ще бъдем по-ефективни“, каза още Стойнев.
Той коментира, че разумните политици осъзнават огромната необходимост от съставяне на кабинет и запазване на стабилна, умерена социално-икономическа и външна политика.
„Смятам, че в момента трябва да има обединение на здравите сили и да загърбим партийния егоизъм в името на България и българите, както в национален план, така и в регионален“, заяви Стойнев.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Затварят частично бул. „Могильов“ заради ремонт

От днес, 10 юни, започват строително-ремонтни дейности по бул. „Могильов“ в участъка от кръстовището с ул. „Стефан Караджа“ до кръстовището с ул. „Зелена Ливада“.
По време на ремонта движението ще се осъществява в две ленти при въведена временна организация и съответната пътна сигнализация, информираха от Община Габрово.
От администрацията на кмета призовават всички водачи да преминават с повишено внимание и да спазват указанията в района на ремонтните дейности.

Икономика
Gabrovo Digital Summit показва технологичното бъдеще на Габрово
Защо една ИТ конференция е толкова важна за Габрово?
Отговорът се крие в ДНК-то на града, който още от времето на „българския Манчестър“ се развива благодарение на иновациите и предприемаческия дух. Днес, в ерата на изкуствения интелект, Gabrovo Digital Summit се превръща в естествено продължение на този завет, като свързва традициите ни с икономиката на бъдещето и разкрива нови перспективи.
Събития като Gabrovo Digital Summit са ключови за местната общност – те събират на едно място водещи имена от технологичния сектор, които рядко могат да бъдат срещнати извън най-големите национални форуми, вдъхновяващи личности и доайени в областта на информационните технологии. Конференцията е насочена както към ученици и студенти, така и към предприемачи и доказани специалисти, създавайки безценна възможност за обмен на знания, идеи и опит.
Събитието ще се проведе за седми път в зала „Възраждане“ в Габрово, затвърждавайки позицията си като най-голямата технологична конференция в Централна България. Зад инициативата стоят млади и амбициозни хора от ИТ сферата. Организатори са JAKALA – международна компания с присъствие в Габрово и дългогодишен опит в сферата на технологиите, данните и дигиталната трансформация, начело с Божидар Бошнаков – човекът-двигател зад инициативата.
На 20 юни Габрово отново ще бъде място за среща на идеи, технологии и хора с визия за бъдещето – запазете своето място още днес!
Участието в конференцията е напълно безплатно, но изисква предварителна регистрация на адрес: https://tinyurl.com/2hmnjsjs.
Крими
22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета

По искане на Районната прокуратура в Габрово, 22-годишен рецидивист бе с взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ за извършени кражби.
Мъжът с инициали Б.Ш. е привлечен в качеството на обвиняем за това, че през периода 18.11.2025 г. – 20.01.2026 г. в севлиевска игрална зала и от паркиран лек автомобил в град Габрово при условията на продължавано престъпление и опасен рецидив, откраднал пари, собственост на двама граждани, общо сумата от 407,79 евро.
С постановление на Районна прокуратура – Габрово Б.Ш. е бил задържан за срок до 72 часа. Обвиняемият е осъждан многократно. По отношение на него има влезли в сила общо 10 присъди, преобладаващата част от които са за престъпления против собствеността. Той вече е търпял наказание лишаване от свобода, като е бил освободен от затвора само 2 месеца преди да извърши отново престъпление.
За престъплението по което Б.Ш е привлечен в качеството на обвиняем е предвидено наказание от 2 до 10 години лишаване от свобода.
Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

-
Кримипреди 6 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Кримипреди 6 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Кримипреди 6 дниФалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак
-
Кримипреди 6 дниКриминалисти иззеха два незаконни пистолета и патрони в Габрово
-
Кримипреди 6 дниПредстои пълномащабно учение в Габрово
-
Новинипреди 7 дниНеврологичното отделение разполага с ехограф от последно поколение
-
Кримипреди един ден22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета
-
Културапреди 6 дниФутболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС







