

Новини
Преди 110 години пада непревземаемата Одринска крепост

Балканската война, започнала на 5 октомври 1912 г, бележи връхната точка в усилията на младата Българска държава да отхвърли наложеното с Берлинския договор от 1878 г. разделение на българска нация и да постигне така мечтаното национално обединение.
Решаващо за изхода на Балканската война (1912-1913 г.) се оказва превземането на Одринската крепост – считана за една от най-силните по това време в Югоизточна Европа.

В навечерието на войната, Одрин е вилаетски център с население над 80 000 души, от които турците са по-малко от половината. След началото на войната в града се стичат много бежанци и така при започването на обсадата там има около 170 000 души, заедно с гарнизона.
Крепостта е блокирана в началото на военните действия, през окт. 1912 г. от 2-ра армия, командвана от ген.-лейтенант Никола Иванов. На 29 окт. 1912 г. поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев извършват разузнавателен полет над Одрин и бомбардират жп-гара Караагач.

На 12 ноември 1912 г. доброволката милосърдна сестра Райна Касабова полита на самолет, пилотиран от подпоручик Калинов, тя хвърля позиви на турски език над Одрин. Останалата под обсада крепост поддържа в Турция надежда за обрат във войната и затова нейното превземане става абсолютно необходимо.
Обсадата е разделена на 4 сектора: Източен под командването на ген. Георги Вазов като на бойците тук се пада основната тежест, Южен, Северозападен и Западен. Планира се крепостта да бъде превзета с открит щурм и 2-ра армия е усилена с войска и обсадна артилерия.
В началото на щурма за действие са готови 126 000 българи и 47 000 сърби. На 11 март командващия 2-ра армия заповядва нападението срещу крепостта да започне с артилерийски обстрел.

Призори на 12 март, пехотата се вдига към позициите на турския противник. Той отстъпва към Айваз баба. 23-ти Шипченски полк настъпва и предприема атака без да дочака командите, прерязва телените ограждения и с мощно „Ура” нахлува в окопите на Предната линия на Източния сектор от обсадата.
След кръпопролитен ръкопашен бой, турците бягат към Главната укрепена линия, преследвани от воините от Шипченския полк.

Ето какво си спомня габровецът Нено Керков, участник в събитията: ”… Страшен беше напорът на българския войник, страшно беше неговото мощно „Ура!”, а още по-страшен беше неговия нож. Ножът решаваше изходът на всяко сражение. Ножът, последен реши и падането на тази първокласна крепост – Одрин! Този нож в ръката на българския войник стана исторически, неговият блясък стана синоним на зловещо предупреждение на смъртта, а турците никога не дочакваха удара му. Обезумели от страх, който се предаваше светкавично от човек на човек, те бягаха като стадо овце, хвърляйки и оръжия, и раници и дрехи. – Напред. На нож. Ура! Такова „Ура” историята на войните не познава. От него ти настръхват косите, мравки полазват по гърба ти, очите ти стават големи-големи, аха ще изкочат от орбитите и.. не виждаш вече нищо пред себе си, а само бягаш. Панически страх. …”
Отлично се справят с поставените им задачи и другите полкове: 10 Родопски пехотен, 32 Загорски пехотен, 29 Ямболски пехотен, 57 и 58 пехотни. Българската артилерия подкрепя атаката на пехотата.
В нощта на 12 срещу 13 март е предприета нова атака в Източния сектор. Тя се предхожда от огъня на българската артилерия, след чийто ураганен обстрел се вдига българската пехота. Превзет е фортът Айджийолу. Това е началото на пробива на Главния укрепен пояс на Одринската крепост.

Един след друг падат укрепленията Айвазбаба, Таштабия, Кестенлик, Куручешме и др. На 13 март 1913 г. сутринта, след около 8-часов щурм всички укрепления на Източния сектор са овладени. Комендантът на крепостта Шукри паша праща парламентьори.
В 9 часа Конния отряд, командван от полк. Генко Мархолев влиза с взвод кавалеристи в Одрин и пленява Шукри паша. Той предава сабята си на командващия 2-ра армия ген. Иванов с думите: ”Храбростта на българската армия е безподобна……на вашата армия никаква крепост не може да противостои..”
По същото време кандидат подофицер Михо Георгиев от Елховското село Добрич забива върху джамията „Султан Селим” българския трибагреник.
*Източник: Държавен архив – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград


Джудо клуб „Габрово“ се представи блестящо на Националния турнир по джудо за деца до 12-годишна възраст, който се проведе през почивните дни в Димитровград. Силната конкуренция не попречи на габровските джудисти да се отличат с високи резултати и множество спечелени медали.

Особено впечатляващо бе представянето на клуба във възрастовата група на децата, родени през 2016 – 2017 година и през 2018 – 2019 година, където джудо клуб „Габрово“ заслужено спечели първо място в отборното класиране. Това е ясен знак за високото ниво на подготовка и отдаденост както на състезателите, така и на треньорския екип в състав: Георги Колев, Пламен Ангелов и Мартин Вълчев.

Във възрастовата група 2018–2019 г., в категория до 18 кг, Борис Халкин завоюва първо място и получи специална награда за най-техничен състезател, а Самуил Халкин спечели бронзов медал. В категория до 22 кг Никола Петков грабна златото, Алекс Атанасов стигна до финал, а Кристиан Станев се класира на пето място. В категория до 27 кг Илия Немигенчев стъпи на най-високото стъпало на почетната стълбичка, а Даниел Цонев се нареди втори. В категория до 36 кг първо място спечели и Иван Ангелов.
Сред по-големите, родени през 2016–2017 г., Ива Халкин (32 кг) спечели злато и бе отличена с приз за най-техничен състезател, Калоян Халкин (26 кг) се класира на трето място, Николай Петров (34 кг) – пето място, а Теодор Ненов (38 кг) също завоюва първото място.
Силно бе и представянето на децата, родени през 2013–2015 г. В тази възрастова група Кристин Стефанова (28 кг) спечели сребро, Зоя Самотрясова (32 кг) – златен медал, а Даяна Здравкова (40 кг) – сребърен медал. Успехите на габровските състезатели още веднъж показват високото ниво на подготовка в клуба, както и непрекъснатото развитие на младите таланти в джудото.

Зад всяка победа стои сериозна и последователна тренировка, а приносът на треньорите Георги Колев, Пламен Ангелов и Мартин Вълчев е безспорен – с професионализъм, всеотдайност и личен пример те изграждат не само шампиони, но и личности с характер и дисциплина. Поздравления за всички участници и техните треньори за отличната работа и постигнатите резултати!
В петото издание на провелия се в Димитровград турнир участие взеха 24 клуба с 206 състезатели от цяла България.


Крими
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там


По искане на Районната прокуратура в Габрово, съдът задържа под стража 27-годишния рецидивист, с инициали Б.А., за извършени кражби от жилища и автомобили.
Прокуратурата го е привлякла в качеството му на обвиняем за това, че през периода от 23 май до 5 юни т.г. при условията на опасен рецидив и продължавано престъпление, чрез използване на технически средства и чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот, извършил кражби на пари – общо 3 420 лева, от три автомобила и две жилище в Габрово. Обвиняемият влязъл в двете жилища докато техните собственици били там.
Обвиняемият е многократно осъждан. По отношение на него са влезли в сила 9 присъди, предимно за извършени кражби. В края на месец април 2024 г. бил освободен от затвора, след като изтърпял наказание лишаване от свобода, в размер на 1 година и 6 месеца.
След извършване на поредните престъпления, на 26 юни Б.А. бил задържан от РП-Габрово за срок до 72 часа, до довеждането му в съда за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Съдът възприе доводите на прокуратурата, че е налице реална опасност подсъдимият да извърши и друго престъпление или да се укрие, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Новини
Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия


СК „Равен старт 2020“ – Габрово стана част от бляскавото представяне на българския национален отбор на Европейските игри за хора с интелектуални, двигателни и сензорни затруднения Emil Open 2025, които се проведоха в Бърно, Чехия.

Заедно със състезатели от Фондация Воден път – София и ParaKids – София, отборът донесе на България общо 24 медала – 9 златни, 5 сребърни и 10 бронзови, както и престижната отборна купа за щафетата 4х25 м свободен стил.

Състезателите от СК „Равен старт 2020“ допринесоха значително за този успех и донесоха гордост на Габрово със своите изключителни постижения. Матей Томов завоюва злато на 50 м бруст, сребро на 50 м свободен стил и злато в щафетата. Иван Иванов стана европейски шампион на 50 м свободен стил и спечели сребро на 25 м свободен стил. Григор Станчев се окичи със сребърен медал на 50 м бруст. Стефан Николайчев спечели два бронзови медала – на 25 м и 50 м гръб. Кристина Ковачева и Ивелин Граматиков също се отличиха с бронзови отличия на 50 м свободен стил.

Клубът изказва най-сърдечни благодарности на Фондация Воден път и ParaKids – в лицето на Велизар Петев и Даниела Садикова, за поканата, перфектната организация и цялостната подкрепа по време на пътуването, настаняването и престоя на отбора.


-
Кримипреди 7 дни
Спипаха трима от Севлиевско, част от ОПГ за телефонни измами
-
Новинипреди 6 дни
Габрово ще отбележи националния ден на безопасност на движението на 29 юни
-
Икономикапреди 6 дни
Над 4 млрд. лева ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност
-
Културапреди 5 дни
История и изкуство се преплитат в Националния пленер по живопис на Дряново
-
Културапреди 5 дни
Литовският оркестър „Garsas“ ще омагьоса публиката на Биг Бенд парада в Габрово
-
Новинипреди 6 дни
District R Auto-Moto Fest стартира на летище „Алфа-Метал“ край Габрово
-
Новинипреди 2 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Новинипреди 17 часа
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград