Новини
Социалната политика не е раздаване на помощи, а демографска инвестиция в млади и работещи родители

„Социалната политика не е раздаване на помощи, а инструмент за растеж на общественото благополучие и инвестиция в перспективни млади български семейства. Така я разбираме в БСП и всичките ни законодателни инициативи и реформи са правени и на този принцип.“

Това заяви на среща с граждани на Дряново водачът на листата на „БСП за България“ в 7 МИР Драгомир Стойнев. Според него слабите и нуждаещите се, ще получат помощ, но е много важно държавата да се погрижи и за младите хора, които се трудят и осигуряват, защото те са тези, които решават демографската криза и са стожер на икономиката.
Стойнев, който е един от основните вносители на социалното законодателство на БСП, посочи реалните резултати от работата на БСП в краткия мандат на миналия парламент – безплатните детски градини и ясли, увеличаването на майчинството на 710 лв. през втората година, въвеждането на необлагаем минимум от 600 лв. за първо дете и 1200 лв. за второ дете, безплатните учебници от 1 до 12 клас и 300 лв. еднократна помощ за всички ученици до 4 клас.

Социалистите предлагат сериозна реформа и на политиката на подкрепа за раждаемостта и съм младите семейства. „Много е важно държавата да не раздава помощи на калпак, а да въведе и принципа на инвестиция в младите хора, които се трудят и се осигуряват. Затова ние предлагаме Еднократна помощ в размер на 7000 лв. за всяко второ и трето дете на родители, но забележете – само на тези, които са осигурени минимум 24 месеца назад, т.е. на родители с реален принос в икономиката и социалната система. На тях държавата дължи насърчение!“, каза още Драгомир Стойнев.

В срещата участваха кметът на Дряново Трифон Панчев и председателят на БСП Дряново Светослав Минчев. Драгомир Стойнев, Валери Митов, втори в листата на социалистите, заедно с представителите на Дряново – Желязко Великов, трети в листата и Пламен Обрешков – осми в листата, обявиха пред присъстващите основните социалните предложения, които БСП ще инициира в следващия парламент:
- Еднократна помощ при раждане: за първо дете – 600 лв., за второ дете – 1200 лв., за трето дете – 1700 лв., за всяко следващо – 300 лв.;
- Обвързване на размера на майчинството през втората година до размера на минималната работна заплата (ок. 60 000 майки);
- Увеличаване размера на еднократната помощ за майки-студентки на 7000 лв. (обхваща над 6000 майки);
- Нулев данък върху доходите от труд до навършване на 26 години (обхваща близо 300 000 млади хора);
- Безплатни лекарства за всички деца до 14 г. (обхваща над 1 милион деца).
- От 2024 г. увеличаване на еднократната помощ за ученици на 350 лв. и предоставяне на такава и за учениците от 5 до 7 клас включително.
*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на КП „БСП за България“, във връзка с изборите за 49 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „БСП за България“ е под номер 1 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Любопитно
Дрескод футболна фланелка за споделеното гледане на първия полуфинал

На 14 юли, вторник, Младежки център – Габрово и ОФК „Янтра“ канят всички фенове на футбола от 14 до 29 години да гледат заедно първия полуфинал от Световното първенство по футбол.
Специалното събитие е под надслов „Светът е футбол“ и ще започне в 19.30 ч. на сцената на Младежкия център със спортни изненади още преди съдийския сигнал на голямата среща.
Събитието има и дрескод – футболна фланелка на любимия отбор – български, световен или разбира се – Янтра!
Звездното присъствие на вечерта ще осигурят футболистите от ОФК „Янтра“ Габрово – Тони Иванов, Айвън Ангелов, Ивайло Енчев и Мартин Ганчев. Професионалистите ще се включат в серия от предизвикателства за майсторство с топката, а присъстващите младежи ще имат шанс да премерят сили с тях и да спечелят награди.
Програмата преди мача включва още мини турнир по джаги със записване на място (няма да бъдат записвани участници под 14 години) и футболен куиз, който ще тества знанията на най-запалените фенове и ще донесе много изненади за победителите.
Освен наградите, осигурени от Младежки център и ОФК „Янтра“, победителят ще получи и реплика на купата на Световното по футбол, направена от клуба по 3D принтиране на Младежкия център.
Кулминацията на вечерта ще бъде споделеното гледане на първия полуфинал от Световното първенство.
Входът е свободен!
Събитието е предназначено за младежи на възраст от 14 до 29 години. Тъй като полуфиналният мач започва в 22.00 ч., лицата под 18 години могат да останат за неговото гледане, само ако са придружени от родител/настойник или придружител с предварително попълнена декларация за придружител (съгласно изискванията на Закона за закрила на детето).
Декларацията може да бъде изтеглена и от събитието във фейсбук.

Новини
Габровски учител участва в международен педагогически форум

Главният учител в Иновативно основно училище „Христо Ботев“ – гр. Габрово г-жа Стефка Чернокожева участва в XXVI Международен педагогически форум, който се проведе в периода 25–28 юни в к.к. „Албена“.
Темата на симпозиума бе „Интелект, креативност и ценности – опори на съвременното образование“. Форумът бе организиран от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийски университет – Стара Загора. Събитието събра 260 учители от цяла България и постави във фокуса на професионалния разговор ролята на знанието, творческото мислене и ценностите в съвременната образователна среда. В програмата участваха лектори от България, Румъния, Гърция, Великобритания и Австрия, които представиха професионален опит, изследователски подходи и добри практики в областта на съвременното образование.
Г-жа Стефка Чернокожева участва в научната сесия на форума с доклад, на тема „Изкуственият интелект в подкрепа на учителя и ученика в условията на дигитална трансформация“. В него бе споделен добър педагогически опит, свързан с използването на изкуствен интелект за повишаване ефективността на педагогическия процес в начален етап на основното образование.

Представената методика се базира на интегрираното използване на езикови модели и специализирани платформи, адаптирани към потребностите на учениците в началния етап.
Акцент бе поставен върху възможностите на изкуствения интелект като помощен инструмент за учителя при планиране на учебни дейности, създаване на образователни ресурси, онагледяване на учебното съдържание, индивидуализиране на работата с учениците и повишаване на мотивацията им за учене.
Разгледани от нея бяха конкретни педагогически ситуации, в които дигиталните технологии и инструментите с изкуствен интелект подпомагат активното участие на учениците, развитието на комуникативни умения, творческото мислене и самостоятелната работа.
Специално внимание бе отделено на ролята на учителя като водещ организатор, медиатор и наставник в образователния процес. Подчертано бе, че изкуственият интелект не замества личността на учителя, а разширява възможностите му за прилагане на иновативни, интерактивни и приобщаващи педагогически подходи.
Ефективността на приложената методика бе проследена чрез педагогическо наблюдение, анализ на продукти от съвместната дейност на екипа „учител – ученици“ и обратна връзка от ученици, учители и родители.
Представеният опит показа, че разумното и целенасочено използване на изкуствен интелект в обучението на ученици от начален етап може да допринесе за по-висока ангажираност, по-добро разбиране на учебното съдържание и по-ефективна организация на педагогическото взаимодействие.

Новини
Комуникацията между институциите в региона е добра, работи се в синхрон

Областният управител Кристина Сидорова и заместник областният управител Андрей Николов проведоха среща с директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов.
Той отчете дейностите от проведената вчера, 7 юли, специализирана полицейска операция на територията на град Габрово. Основната цел на операцията бе противодействие на конвенционалната престъпност, подобряване на пътната безопасност, противодействие на престъпления, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация. Операцията започна в ранните часове на деня с участието на служители от ОДМВР – Габрово и Дирекция „Жандармерия“.
Сидорова му благодари за доброто сътрудничество, като подчерта, че институциите в област Габрово работят в синхрон за осигуряването на обществения ред и гарантирането на сигурността.

Старши комисар Иванов посочи, че данните за първото полугодие на 2026 г. показват намаляване на регистрираните престъпления и намаляване на коефициентът на престъпността. Регистрираните криминални престъпления в областта към края на юни 2026 са 467 при 561 за същия период на 2025 г.
За първото полугодие на 2026 г. в РУ-Габрово са регистрирани 207 криминални престъпления, като за същи период на 2025 г. са 250 – намалени със 17,2 %. Установени са извършителите на 102 престъпления, регистрирани през периода с процент на разкриваемост 49,28% (38,40 % за 2025 г.). Установени са извършителите на още 57 престъпления от предходни периоди.
Регистрираните престъпления против собствеността за 2026 са 87 срещу 115 за 2025 г., или намаление с 24,34 %. Данните сочат за устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления.

-
Новинипреди 6 дниЯнтра се превърна в трамплин за български футболисти
-
Любопитнопреди 6 дниДетски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли
-
Новинипреди 4 дниНово модерно реанимационно легло на Неонатологията в Габрово
-
Новинипреди 4 дниСК „Равен старт“ донесоха 9 медала на България от Европейските игри в Бърно
-
Новинипреди 3 дниТаня Христова хвърли бомбата: Габрово вече не е безопасен, а МВР бездейства!
-
Кримипреди 2 дниКомисар Илиян Иванов контрира Таня Христова: Габрово остава спокоен град!
-
Кримипреди 3 дниЗаплашиха с бомба прокуратурата в Габрово
-
Културапреди 3 дниИзлезе второто издание на „(Не)Познатият Колю Фичето“






