Свържи се с нас

Култура

Самостоятелна изложба на Петранка Новосад в Икономовата къща

Published

on

Петранка Новосад ще представи своя самостоятелна изложба на 9 март, четвъртък, от 17.30 часа в Икономовата къща. Експозицията е под наслов „Пролетта и цветята в живота на жената”. Картините са живопис, рисувани са през последните три години върху платно и върху естествена кожа.

Петранка Новосад е родена през 1944 година в гр. Павликени. Завършва средното си образование в СПТУ ”Бачо Киро” гр. Павликени. През лятото на 1962 година се запознава със съпруга си Йосиф. Приета е в Учителски институт гр.Плевен. На 9 декември 1962 година сключва брак с Йосиф и продължава образованието си. Имат дъщеря Даниела и син Йосиф, внуци – Пламен, Марина, Йосиф и Петя, и правнуци Даниел, Мария и Пламена, Емануил и Никол.

Петранка Новосад е работила като учителка в Павликени в училище „Бачо Киро” и в Техникум по механизация на селското стопанство, четири години в Месокомбинат „Родопа” гр. Велико Търново, в Планов отдел, четири години в Окръжен съвет отдел „Просвета” като отговорен счетоводител „Лагери”. Амбицира се да се преквалифицира и завършва задочно Икономика. През 1975 година започва работа в РПК гр.Велико Търново, където работи 18 години. До деня, в който заедно с Йосиф полагат основите на фирма „Чех”.

През 2012 година предава поста си на икономически директор на внука си Пламен, за да се отдаде изцяло на любимото си хоби – рисуване и писане на книги.

От 2000 година до момента е представила картините си в 22 самостоятелни изложби в Дряново, Велико Търново, Левски, Плевен, Горна Оряховица, Килифарево и Павликени, в три пленера по дървопластика и живопис и в десетки съвместни изложби с други художници от Павликени, Левски и Горна Оряховица. Написала е роман в три тома „Сага за Чеха”, книгата „Интрига”- разкази, краеведската книга „Павликени, градът в който сме родени” , „Окото на дявола”-разкази, „Откраднато спокойствие”-разкази, преиздала е книгата на великия футболист Кирил Ракаров „С червената франелка”. Издала е и стихосбирките „Всеки има своята звезда”, „Не засявам почва, а жарава”, „Маршрутите на времето”, Капчици роса”, „Не си отивай”, „Зазоряване” и „Палитра”.

През целия си житейски път търси истината в своята звезда. Пепа не e просто и само отдадена на изкуството и на семейството си човек, тя е мерило за изисканост и благородство не само в професионалния си, но и в личния си живот. Рамо до рамо със Йосиф отгледаха и дадоха образование на децата си, създадоха Фабриката за колбаси и Мандра „Чех” с много труд и безсънни нощи.

През 2006 година Петранка Новосад е номинирана за бизнес дама на 2005 година за България, а през 2015 г удостоена за почетен гражданин на град Павликени. Член е на международния клуб на жените „Зонта”. За благотворителната си дейност многократно е получавала грамоти от Община Дряново, Община Велико Търново, Регионалния исторически музей във Велико Търново и Община Павликени.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица