Новини
Габрово внесе 29 проекта по ПУДООС

Новината за медиите съобщи Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в администрацията на кмета.
Община Габрово кандидатства за финансиране чрез Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) с 15 проектни предложения за селата и 3 за града.
Проектите са част от националната кампания „Чиста околна среда – 2023 г.“ на Министерството на околната среда и водите. Те са свързани с изграждане на зони за отдих, почистване и облагородяване на общински терени. Общата стойност на подадените заявления е 269 648 лв.
Предложени са кътове за отдих и спорт в селата Враниловци, Гергини, Гъбене, Донино, Драгановци, Зелено дърво, Златевци, Кметчета, Новаковци, Поповци, Райновци, Трънито, Чарково и Яворец.
Включено е обновяване на кът за отдих на ул. „Иван Калпазанов“ в Габрово, създаване на зона за игра в квартал „Лисец“ и изграждане на „звездна“ зала на открито в Планетариума.

За всеки от класираните обекти ще бъдат предоставени средства до 15 000 лв, като дейностите разчитат и на доброволния труд на гражданите. В рамките на кампанията за финансиране на обща стойност 78 633 лв кандидатстват също местните детски и учебни заведения. Подадени са проекти от Национална Априловска гимназия, ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, училищата „Васил Левски“, „Иван Вазов“, „Неофит Рилски“ и Центъра за специална образователна подкрепа, както и от детските градини „Мечо Пух“, „Мики Маус“, „Младост“, „Ран Босилек“ и „Слънце“.
Те могат да получат до 7 500 лв. за свои екоинициативи. Целта на дейностите е повишаване на екологичната култура, формиране на позитивна нагласа към природата, затвърждаване на умения и желание за опазване на околната среда у хората.
Одобрените проекти ще бъдат обявени на 7 април в интернет страницата на ПУДООС – http://pudoos.bg/, кампания „Чиста околна среда – 2023 г.“ с мото „Обичам природата и аз участвам“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Разследват побоя на ул.“Митко Палаузов“ по хулигански подбуди

Районната прокуратура в Габрово ръководи разследването по досъдебно производство, започнато на 07.05.2026 г., във връзка с масово сбиване на публично място в града.
Извършен е оглед на местопроизшествие, иззети са записи от камери за видеонаблюдение, разпитани са свидетели, назначени са експертизи.
Установено е, че на три лица са били причинени телесни подреди. Изискана е медицинската документация от прегледите им и са назначени съдебномедицински експертизи.
Наказателното производство се води за престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 4 и т. 12, вр. с чл. 130, ал. 1 от НК – за причиняването на леки телесни повреди по хулигански подбуди на повече от едно лице: две пълнолетни и едно непълнолетно лице, което е на 16 год.
Предстои изясняване на вида на телесните повреди и механизма на тяхното причиняване, след което ще се пристъпи незабавно към преценка за привличане на извършителите като обвиняеми и вземане спрямо тях на съответните мерки за неотклонение.
Действията по разследването продължават под ръководството на Районна прокуратура – Габрово.

Крими
МВР започва проверка на Областната дирекция в Габрово

Инспекторатът на Министерството на вътрешните работи започва проверки в Областната дирекция на МВР в Габрово, във връзка с възникналото обществено напрежение в града. Това съобщи изпълняващият длъжността секретар на МВР Георги Кандев по време на протест пред сградата на Областната администрация в Габрово, цитиран от БТА-Габрово.
На площад „Възраждане“ снощи се събраха граждани с искания за повече сигурност и институционална реакция по повод последния инцидент в града.
Пред медиите Кандев е заявил още, че е инициирана работна група по темата. По думите му случаят е „изключително деликатен“, а целта на институциите е напрежението да бъде овладяно чрез координирани действия между всички компетентни органи.
„Днес, по разпореждане на министъра на вътрешните работи, бяхме изпратени заедно с директора на Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ в град Габрово, във връзка с възникналото напрежение“, заяви Кандев.
Той посочи, че в Областната администрация е била организирана работна среща между държавните институции, имащи отношение към случая. На срещата са присъствали представители на ромската общност, както и представители на протестиращите граждани. По време на разговорите са били обсъдени всички факти и обстоятелства, свързани със случая. На срещата е присъствал и окръжният прокурор на Габрово.
„Нищо няма да бъде скрито от обществеността и всичко, което е предвидено в закона, ще бъде свършено“, каза още Георги Кандев. Той увери, че в следващите дни ще бъдат предприети всички действия, предвидени в Закона, като част от мерките включват и проверки от инспектората на МВР в Областната дирекция на полицията в Габрово.
След изявленията пред медиите представители на институциите проведоха разговори и със събралите се граждани пред сградата на Областната администрация. Пред гражданите излязоха и. д. главен секретар на МВР Георги Кандев, окръжният прокурор на Габрово Тихомир Петков, областният управител на Габрово Асен Даскалов, кметът на Габрово Таня Христова.

Новини
Кметът на Габрово излезе с позиция във връзка с протестите
-
Кримипреди 4 дниНапрежение в Габрово заради побой над двама, задържани са някои от биячите
-
Любопитнопреди 5 дниГотови ли сте за истинска италианска пица?
-
Новинипреди 4 дниДенят на Европа в Габрово ще бъде отбелязан с изложба за женската сила и смелост
-
Кримипреди 4 дниОбявиха подробности около инцидента, породил напрежение в Габрово
-
Новинипреди 5 дниНови свидетелства за отразяването на Априлското въстание в световния печат
-
Любопитнопреди 4 дниКарнавалният екип представя модните тенденции на сезона
-
Културапреди 5 дниГала Савчева с ново престижно отличие и музикален проект
-
Кримипреди един денЩе ескалира ли напрежението в Габрово заради протестите?




