Култура
Стартира ежегодният конкурс за лирично стихотворение Петко и Пенчо Славейкови

В Трявна започва престижният национален конкурс на името на Петко и Пенчо Славейкови, който и тази година ще търси най-доброто лирично авторско стихотворение. Литературната надпревара се организира ежегодно и е част от традиционните Национални славейкови празници, които се провеждат във възрожденския град под патронажа на президента на Република България Румен Радев.
Тази година културното събитие в Община Трявна ще се състои в периода от 25 май до 28 май включително.
Авторитетната „Славейковата награда“ се присъжда на български или чуждестранен автор за лирично стихотворение след провеждане на националния конкурс. Надпреварата е анонимна и няма възрастови ограничения. Авторите участват с едно стихотворение от максимум 30 стиха. Текстовете трябва да бъдат неиздавана досега поезия.
За неиздадено произведение се приема това, което към крайната дата за участие в конкурса не е публикувано (на хартиен носител или в електронна книга) от издател в обособен том, включително в сборник от множество автори.
Не се допускат до участие стихотворения, появили се в Интернет сайтове и социални мрежи, както и такива, които са участвали, без да бъдат награждавани, в един или повече литературни конкурси.
Текстовете на чужд език трябва да бъдат придружени с превод на български език.
Творбите за Националния конкурс „Петко и Пенчо Славейкови“ се изпращат в електронен вид или на хартиен носител.
Тези в електронен вид се изпращат на следния имейл адрес: slavkonkurs.tryavna@gmail.com в два файла – един файл само с текста (неподписан) и един файл – с текст, с името и фамилията на автора, адрес и телефон за връзка.
Творбите на хартиен носител се изпращат в два екземпляра – един екземпляр само с текста (неподписан) и един екземпляр – с текст, с името и фамилията на автора, адрес и телефон за връзка.
Двата екземпляра се слагат в общ плик, който се изпраща на адрес: гр. Трявна 5350 , ул. „Ангел Кънчев“ № 21, Община Трявна, за Национален конкурс „Петко и Пенчо Славейкови“.
Краен срок за изпращане на творбите – 5 май 2023 г. (за тези на хартиен носител важи датата на пощенското клеймо).
Всички творби се публикуват на официалния сайт на Община Трявна до 10 май 2023 г. Гласуването за Наградата на публиката приключва на 24 май 2023 г.
Резултатите от журирането и електронното гласуване се обявяват на 25 май 2023 г. на официалния сайт на Община Трявна.
Носителят на престижната „Славейкова награда“ получава парична награда от 2500 лв. и почетен плакет, вторият в класирането – 1000 лв. и почетен диплом и третият – 500 лв. също с почетен диплом. След приключване на обявения срок и електронното гласуване на сайта на Община Трявна се връчва и Наградата на публиката, която е на стойност 500 лв., допълнена отново с почетен диплом.
Допълнителна информация във връзка с провеждането на националния конкурс „Петко и Пенчо Славейкови“ може да получите на тел.: 0677/6 23 85 или на тел.: 0899943157 – г-н Кольо Дабков, старши експерт „Култура, образование, спорт и здравеопазване“ към Община Трявна, както и на имейл адрес – kolyo.dabkov@tryavna.bg.
Община Трявна пожелава успех на всички участници!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
12-годишната Гала Савчева от Габрово спечели „Орфеево изворче“

Град Стара Загора за пореден път се превърна в сцена на традицията и фолклорното изкуство, домакинствайки престижния Национален фолклорен конкурс „Орфеево изворче“.
Сред изключително силна конкуренция от над 100 участници, малката Гала Савчева от град Габрово завоюва престижното първо място и златен медал.
Успехът на 12-годишната талантлива певица е изключително ценен, тъй като е постигнат в най-трудната възрастова група, наравно с ученици от специализираните музикални училища в страната.
Високото отличие бе присъдено от авторитетно жури в състав: Дафинка Дамянова, Чонка Кинева и Тодор Кожухаров. Победните изпълнения на Гала включваха две емблематични северняшки песни: „От Стамбула идат, мамо“ (по музикална постановка на Манка Билчева) и акапелното изпълнение на „Соколе, сиви соколе“ от репертоара на легендарния Кайчо Каменов.

Този престижен резултат е плод на неуморния труд и вдъхновението на вокалния педагог д-р Ана Борисова от Сдружение „Анна-Фолкарт“ – гр. Дряново.
Специални благодарности за професионализма, подкрепата и отдадеността, които стоят зад всяка стъпка на Гала към този висок връх в народното пеене.

Култура
Исторически музей – Дряново представя нова изложба на Петранка Новосад

На 24 март, вторник, от 17.30 ч. залата за временни гостувания на Исторически музей – Дряново ще се превърне в пространство за съзерцание и красота с откриването на изложбата „Откраднато спокойствие“ на Петранка Новосад. Като дългогодишен приятел на музея, емблематичната за обществения живот на града авторка гостува в неговите зали за четвърти път, представяйки най-новите си творчески търсения.
Експозицията носи заглавието на последната книга на г-жа Новосад, с което още веднъж подчертава неразривната симбиоза между поезията и багрите в нейния свят. Този път публиката ще има възможността да се наслади на една по-различна страна от нейното дарование. Изложбата е изградена изцяло от пейзажи, изпълнени с техниката на маслената живопис.
Творческият път на Петранка Новосад е вдъхновяващо доказателство, че изкуството няма възраст и може да разцъфне по най-необичайния начин, сред шума на машините и динамиката на семейния бизнес. Нейната творческа философия е дълбоко вкоренена в българския фолклор, но винаги пречупена през модерна, индивидуална призма.
Макар в настоящата изложба да залага на класическото маслено платно, авторката е добре позната със своите експерименти и уникални техники, които са оставяли ярка следа в културния летопис на Дряново. През годините тя утвърди своя разпознаваем стил чрез иновативната живопис върху естествена кожа, при която умело използва текстурата и топлината на материала, както и чрез своите триизмерни текстилни пластики и пана от вълна и коприна.
Особено място в нейната досегашна работа заема и цикълът „Кукерландия“, където кукерските маски се превръщат в символи на пречистването и българския дух. Дряново винаги е било мястото, където Петранка Новосад най-често споделя своето изкуство.
След мащабната юбилейна изложба „80 години жизнелюбие“ през 2024 г. в Икономовата къща и приказните „Цветни вълшебства“ в градската галерия, настоящото събитие е поредната стъпка в едно дълго и споделено пътуване. За местната общност нейните изложби са много повече от показване на картини. Те са социални събития, които обединяват интелектуалния елит и любителите на изкуството, създавайки цялостно преживяване за сетивата чрез съчетаването на художествен процес и литературно четене.
Исторически музей – Дряново отправя покана към всички жители и гости на града на 24 март от 17.30 часа, за да споделят заедно това „откраднато спокойствие“ и да се докоснат до неизчерпаемата енергия на един от най-обичаните творци в региона.

Култура
Наши формации представиха България и Европа на фестивал на остров Бали

Buleleng International Rhythm Festival 2026, Бали. Азия събра най-добрите си — Филипини, Южна Корея, Тайланд, Индонезия, Тайван, Индия.
Европа изпрати само един отговор. „Дряновска магия“. „Хопни ми, тропни ми“. Трио „Звън“.
Три формации от Дряново и Севлиево се качиха на сцената не само като посланици на България, а като единственото европейско присъствие на фестивала.
Донесоха нестинарство, хоро и шевици. Взеха със себе си овации и публика, която затанцува.

-
Кримипреди 6 дниСекунди от трагедия: „БМВ“ прелетя през тротоар и се вряза в магазин в Габрово
-
Любопитнопреди 6 дниКак да носите мъжки кожени якета правилно?
-
Културапреди 6 дниНаши формации представиха България и Европа на фестивал на остров Бали
-
Новинипреди 2 дниГЕРБ – СДС откри предизборната си кампания в област Габрово
-
Новинипреди 2 дниДопълват областният регистър на военните паметници с още два
-
Културапреди 2 дниИсторически музей – Дряново представя нова изложба на Петранка Новосад
-
Новинипреди 2 дни„Янтра“ срещу „Фратрия“: сблъсък с висок залог
-
Кримипреди 2 дниПогнаха шофьора на „БМВ“-то, забило се в магазин на Бичкинята








