Свържи се с нас

Новини

Кристина Сидорова: Трети март е ден на Възкресението за народа ни!

Published

on

Уважаеми жители на област Габрово,

Трети март е ден на Възкресението за народа ни, който почти пет века отправяше горещи и кървави молитви за изконното човешко право на свобода. Загубили държавата, българите не забравиха Родината и поеха по пътя на борбата за своя език, за църковна независимост, за просвета и култура. Борба, в която всеки даде своя дан. Едни платиха с живота си в битка, други с безсънни нощи зад писалището, а трети се скитаха по чуждите друми „немили-недраги“, за да възродят паметта, да запалят в душите искрата, която да пробие робската тъма. Борба за род, за чест, за миналото и за бъдещето, за всенародната кауза- Свободата.

Днес, 145 години по-късно, когато отбелязваме Деня на Освобождението, е време да си припомним жертвоготовните синове на България, чиято кръв напои земята, за да покълне, израсне и да разцъфне отново Родината на картата на света. На 3 март 1878 година се срути вековният зид, който отделяше България от Европа, а страната ни зае достойно своето място- на най-старата държава на континента.

Повече от тринадесет века история ни зоват да отстояваме националния идеал и разпалват онази изконна обич към Отечеството, която ни прави горди да се наречем българи. Нека помним, че Свободата не ни е дарена, тя е извоювана, изстрадана, съградена с усилията на революционери, свещеници, учители, занаятчии, търговци, селяни, граждани.

След 145 години подвигът е им гравиран в народната памет, а делото им е призив да загърбим различията и заедно да пишем новите страници от историята на България. Най-голямата почит към тези, които ни завещаха жадуваната свобода, е да градим бъдещето на Родината обединени и водени от светлия им пример. Да не оставяме спомена за тях да изтече през пукнатините на времето, а да ги увековечим, като възпитаме децата си да почитат българските традиции, да се прекланят пред славните ни герои и да пазят името на Отечеството .

Дълбок поклон към всички безсмъртни и велики герои, пожертвали себе си за Освобождението на България!

Честит Национален празник!

Кристина Сидорова,
Областен управител на Габрово.

Новини

Юбилеен поход „По пътя на четата на Цанко Дюстабанов“

Published

on

*Снимка: Радослав Първанов.

От 24 до 26 юли ще се проведе юбилейният XXV-ти Възпоменателен туристически поход „По пътя на четата на Цанко Дюстабанов“ – събитие, което за поредна година ще съживи паметта за едни от най-драматичните страници на българската история.

Походът е посветен на четири значими годишнини: 150 години от Априлското въстание от 1876 г., 148 години от Освобождението на България от османско владичество, 183 години от рождението на Цанко Дюстабанов и 90 години от освещаването на паметника на четата в местността Ранни бунар – мястото на последното ѝ сражение под връх Марагидик в Стара планина.

По маршрута на историческата чета участниците ще преминат през зеленото великолепие на Предбалкана и Балкана, възпроизвеждайки събитията от Априлското въстание.

Организаторите определят похода като „един урок по родолюбие и патриотизъм, един празник на българския дух“. Заявки за участие се приемат до 13 юли 2026 г. на телефони 0898 754 726 и 0878 764 443 при м.с.инж. Милка Караджова.

Зареди още

Новини

Андрей Николов е новият заместник областен управител на Габрово

Published

on

Андрей Николов официално встъпи в длъжност като заместник областен управител на област Габрово днес. Той е назначен със Заповед на министър-председателя № КВ – 558. Досега изпълняващите длъжността заместник областни управители Мария Кръстева и Ценка Николова са освободени от длъжност, считано от 14 май.

Областният управител Кристина Сидорова представи Николов на екипа с думите: „Вярвам, че ще работим в заедно и се надявам на разбирателство, добри дела и мъдри решения.“

Андрей Николов заема за втори път длъжността заместник областен управител на област Габрово, като подчерта, че за него това е чест и висока отговорност.

“Бих искал да изразя своята искрена благодарност към Министерски съвет и Областния управител за гласуваното доверие. Приемам този мандат не като привилегия, а като приемственост и ангажимент към започнатите дейности.

През изминалия период научих, че диалогът и доброто взаимодействие с местната власт са ключът към успешното развитие на нашия регион. Вярвам, че с опита, който натрупах, и с подкрепата на професионалния екип на администрацията, ще продължим да работим ефективно за просперитета на област Габрово“, каза още Николов.

Зареди още

Новини

Шахматистите от „Орловец 1997“ се завърнаха с три медала от турнир

Published

on

Състезателите на ШК „Орловец 1997“-Габрово Кристиян Василев, Иван Екимов и Диана Екимова се завърнаха с медали от Детския шахматен турнир Купа „Кирил и Методий“, който се проведе в Казанлък.

Кристиян Василев постигна 4 точки от 7 кръга и стана първи при момчетата до 13 г., като грабна златния медал.

Второ място и сребърен медал при момчетата до 11 г. спечели Иван Екимов с 5 т. от 7 партии, както и Диана Екимова при момичетата до 17 години, която постигна 3,5 т.

Дебютно участие в турнира направиха Доминик Даскалов, който зае 5 място при момчетата до 13 г. и Павел Иванов при момчетата до 11 г., които натрупаха ценен опит.

В турнира за деца до 9 години Клубът бе представен от 7-годишния Стелиян Пелеев, който спечели 2 точки и се нареди пети сред децата в категория „Детска градина“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица