Новини
Проф. Кръстев – доайен на лекарите по вътрешна медицина ще има среща с габровци

Лекторията е с вход свободен, професорът ще отговаря на въпроси на присъстващите.
Проф. д-р Захарий Кръстев, академик на Българската академия на науките и изкуствата – доайен на лекарите по вътрешна медицина в България, изключителен специалист по гастроентерология, хепатология и клинична лаборатория, енциклопедист и писател, ще изнесе лектория, на тема „Не си играйте с хранителните добавки и имунитета“.
Събитието ще се проведе във вторник, 28 февруари, в зала „Възраждане“ от 18.00 часа. Гостуването му е част от поредицата здравни лектории на Клуб „Знание“ към НЧ „Будителите-2017“. Входът е свободен.
След презентацията на проф. Кръстев ще има дискусия, на която всеки ще може да зададе своите въпроси от областта на вътрешните болести, заболяванията на храносмилателната система, черния дроб и жлъчката, клиничната лаборатория и имунотерапия.
След срещата ще има възможност да закупите най-новата книга на проф. Кръстев „Клик 2022. Кратко лекарства и клиника“,която е ценен медицински справочник за всеки.
Проф. д-р Захарий Кръстев, д.м.н. е ръководител на Клиниката по гастроентерология към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ (1989–2008), ръководител на Катедрата по вътрешни болести на Медицинския факултет, София (2000-2008), зам. – председател на Медицинска академия (1990–1992). Блестящ лекар-енцеклопедист,един от най- опитните диагностици и терапевти у нас, търсен консултант и учител на няколко поколения медици. Той е доктор по медицина от 1979 с дисертация „Диспротеинемии при хронични чернодробни заболявания“, доктор на медицинските науки от 1989 с дисертация“Чернодробно увреждане. Подходи за оценка“. Доцент от 1984, професор от 1989. Академик на Българската академия на науките и изкуствата от 2012. Проф. Кръстев членува в Българско научно дружество по гастроентерология и е негов председател и почетен член; в Европейската и Румънска асоциация за изучаване на черния дроб; във фондациите „Хепатити“, „Св. Никола“ (президент), „Ротари дистрикт България 2482“. Преподавателската му дейност продължава повече от 45 години – обучава студенти, лекари, 25 докторанти и стотици специализанти. Изготвял е програмите за специализации в области на вътрешни болести, гастроентерология и хепатология. Под негово ръководство са защитени 15 дисертации.Автор е на 25 учебници, монографии и сборници, 105 оригинални статии на български език и 85 на други езици; 3600 цитирания на английски език; както и 6 книги художествена литература. Създател и главен редактор на списание „Българска хепатогастроентерология”, главен редактор на сп. „Съвременна Медицина”, член на редакционните колегии „Медицински преглед” и „World Journal of Gаstroenterologyи Hepato- gastroenterology“.
Инициативата се осъществява с подкрепата на Община Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
С нов екип Янтра ще търси първи точки в новото първенство

Янтра посреща състава на Монтана в третия кръг от първенството в Mr Bit Втора лига. Двубоят е днес, 11 август, на стадион „Христо Ботев“ с начален час 20.00. Непосредствено преди срещата „ковачите“ представиха новия си екип, с който ще преследват победите в шампионата.
Основният му цвят е зелен, с бели елементи по яката и ръкавите. За представянето бяха направени ефектни снимки в ковашката работилница на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ – място, което по естествен начин допълва символиката около прозвището на габровския тим.
След двата злополучни мача в началото на първенството Янтра няма друга алтернатива освен да търси победата срещу Монтана. В състава се завръщат няколко важни фигури и това може да даде необходимия импулс на „ковачите“.
Тони Иванов изтърпя наказанието си от два мача, наложено му след баража за влизане в Първа лига срещу „Септември“ (София), и ще бъде на разположение на старши треньора Борислав Стойчев. В отбора се завръща и Константин Иванов, който ще оформи добре познатия тандем с Асен Георгиев в центъра на защитата. Възстановен е и левият бек Александър Георгиев, пропуснал гостуването на „Етър“.
В състава на изпадналия от Първа лига тим на „Монтана“ от това лято са двама офанзивни футболисти, носили екипа на „Янтра“ – Велислав Василев и Олджай Алиев. Старши треньорът на гостите Божо Джуркович няма да може да разчита в предстоящата среща на титулярния си вратар Васил Симеонов, който е измъчван от стара травма в рамото. Вместо него под рамката ще застане Юлиян Весков, а юношата на клуба Никола Кръстев ще бъде на резервната скамейка.
Трайно контузени в редиците на гостите са Джан Хасан, Ивелин Георгиев и Владислав Цеков-Каската. Полузащитникът Стефан Каменов получи травма при домакинската победа над „Несебър“, но тя не се е оказала тежка и той ще бъде на линия за мача в Габрово.
Съдийството на срещата е поверено на Кристиян Тодоров от Варна. Ще му асистират Димитър Димитров (Варна) и Християн Симеонов (Разград). За четвърти арбитър е назначен Красимир Кръстев от Шумен. Радослав Славов от Велико Търново ще бъде делегат на срещата, а представянето на съдийската бригада ще оценява Красимир Василев от Русе.

Новини
Бреговете на Янтра до спортната зала ще бъдат укрепени и с изцяло нова визия


Одобрен е проектът за укрепване на бреговете на река Янтра, с който Община Габрово кандидатства по процедурата за превенция и управление на риска от наводнения, съобщи кметът Таня Христова.
„Това е ключова стъпка, която ще ни помогне да направим градската среда в Габрово по-сигурна, по-зелена и по-красива“, коментира Христова.
Участъкът между мостовете на ул. „Д-р Никола Василиади“ и ул. „Христо Ботев“ е едно от най-чувствителните места по поречието на Янтра. Сега има възможност да бъде преобразен чрез комбинация от инженерни решения и природосъобразни мерки, които едновременно защитават от високи води и възстановяват естествения характер на реката.
„Ще укрепим бреговете, ще оформим тераси, ще засадим растителност, ще запазим наносните острови и ще създадем нови пешеходни зони и зелени пространства. Тази трансформация е част от нашата интегрирана концепция за устойчиво развитие- съчетание между защита от рискове, екологични подобрения и нови възможности за крайречното пространство“, допълва Таня Христова.
С осигурения бюджет от над 2,2 млн. евро по Програма „Околна среда“ и вече гарантираното финансиране по Програма „Развитие на регионите“ ще може да се реализира цялостната визия за модерна, достъпна и природосъобразна крайречна зона.
„Това няма да е просто инфраструктурна дейност, а стратегическа инвестиция в бъдещето на нашия град и в качеството на живот на хората“, добави кметът на Габрово.

Новини
Изграден е STEM-центъра за природни науки, изследвания и иновации в ПГТ – Габрово

Проект №BG-RRP-1.015-1805-C02 „Въвеждане на иновативни методи на образование и обучение чрез изграждане на училищна STEM среда“
Завърши надграждането на STEM-центъра за природни науки, изследвания и иновации в Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово.

Към четвъртия етаж с реновираните и модерно оборудвани кабинети по биология и здравно образование, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, математика, мултифункционалното открито пространство за презентации и изяви, „островите“ за екипна и проектна дейност, бе присъединен третият етаж на сградата за изграждането на шест високотехнологични, оборудвани класни стаи.

Новите технологии ще дадат възможност на учителите да подготвят атрактивни интегративни уроци, в които учениците да участват активно и развиват умения в дигитална среда.

Във ВОСКС учениците ще се обучават по математика и информатика, икономически дисциплини, география и история.
Оборудвана е и лаборатория за практически изследвания. Основното оборудване включва, 3D принтер и скенер, плотер, виар очила, подвижен екран с вграден компютър, преносими компютри, тъч скрийн екрани.
-
Културапреди 6 дниГаброво е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г
-
Любопитнопреди 5 дни„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година
-
Любопитнопреди 5 дниГрупа Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“
-
Кримипреди 5 дниУсловна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Кримипреди един денИнцидент във военния завод край Трявна
-
Кримипреди един денНяма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица
-
Кримипреди един денПоловината парк Маркотея е без осветление заради вандализъм
-
Кримипреди един денОбразуваха досъдебно заради пожара в завода за боеприпаси над Трявна












