Новини
В Габрово ще бъде осветено знамето на XIV Гвардейски отряд

На 14 февруари в Габрово ще се състои официална церемония по връчване знамето на XIV Младежки гвардейски отряд и XIV Ученически гвардейски духов оркестър при ПТГ „Д-р Никола Василиади“.
По време на церемонията ще бъде осветено знамето на отряда и връчен тамбурмажора на оркестъра. Тържественото събитие е с участието на Национална гвардейска част с начален час 13.00 в спортна зала „Орловец“.
Инициативата за създаване на ученически гвардейски отряди и ученически гвардейски оркестри е на д-р Денислава Ангелова, председател на Сдружение „Младежки гвардейски отряди“.
„Младежките гвардейски отряди“ са създадени, за да популяризират доброволното обединяване на младежи, които имат интерес към съхраняване на изворите за националното ни достойнство, самочувствие и патриотизъм.
Основната им цел е да се организират все повече патриотични мероприятия в България, но и да се запази и обогати традицията на ученическите фанфарни и духови оркестри.
Създаването на младежките гвардейски отряди в страната е под патронажа на Президента на Република България.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Младежите на „Чардафон“ са шампиони на България

Качествената, последователна, целенасочена и упорита работа винаги носи резултат. Нов пример за това дадоха младежите до 19 години на „Чардафон“, които дочакаха своя голям момент и спечелиха шампионската титла на България.
След като завършиха трети в редовния сезон в ЗХС „Мизия“ и втори в зоналния финал, момчетата на Христо Данаилов продължиха възходящото си развитие и направиха най-силното си представяне именно когато беше най-важно – във финалите на държавното първенство за 2026 г., проведени в Бяла.
Тодор Кънев и съотборниците му вдигнаха шампионския трофей и сложиха край на 30-годишна „суша“.
Цялата новина можете да прочетете оттук.

Новини
Златен дубъл за девойките на „Бъки“


Отборът на ХК „Бъки“ при девойките до 19 години завоюва шампионската титла на страната, съобщи sport-gabrovo.com.
Така воденият от Веселина Златева тим направи златен дубъл за 2026 г., след като по-рано през годината триумфира и с Купа България в Бяла.
Финалите на първенството се проведоха в зала „Вълчо Даскалов“ в Хасково, където се срещнаха шестте отбора, показали най-добро ниво през сезона в двете групи – Северна и Южна.
Цялата новина можете да прочетете оттук.

Новини
СК „Хоуп“ Габрово се върна от Солун с четири титли

На международния турнир Octagon Grand Attack Balkan Open 2026 по бразилско джу-джицу, проведен в Солун, Гърция, отборът на СК „Хоуп“ Габрово постигна резултат, за какъвто цял клуб може да бъде горд. Шест млади спортисти поделиха помежду си седем медала – четири златни, два сребърни и един бронзов.
Пушечен старт за Габрово даде Йоан Илиев. В дисциплината No-Gi, категория U12 (10–11 г.) / +42 кг, той прекрачи тепиха с ясна мисия и я изпълни до край. Три поредни победи над съперници от Северна Македония и Гърция го изведоха до финала, а там той не остави съмнение кой е по-добрият. Злато.
Категорична беше и класата на Никалъс Василев. В No-Gi U14 (12–13 г.) / –42 кг той демонстрира хладнокръвие и техническа зрялост, несъответстваща на възрастта му. Никалъс прегази конкуренцията и взе заслуженото злато.
Специално предизвикателство беше поставено пред Мариян Петров – треньорският щаб го включи в по-висока възрастова група. Сериозен залог, но Мариян прие хвърлената ръкавица. Въпреки натиска той стигна до финала в No-Gi 14–15 г. / –66 кг, където сребърният медал остана да свидетелства за едно достойно представяне на момче с голямо бъдеще.
Лазар Рачков се бори на два фронта едновременно: и в Gi, и в No-Gi, категория U16 / –66 кг. В Gi финалът му се изплъзна и той завърши втори. Но в No-Gi Лазар не остави шанс на никого: безапелационно, убедително, балкански шампион.
Сред мъжете се открои Михаил Пашов. Категорията –70 кг е може би най-оспорваната, тук участват зрели, опитни спортисти от целия Балкански полуостров. Пашов мина през пет тежки срещи, преглътна умората и намери характер там, където другите се отказват. Резултатът: бронзов медал с истинска тежест.
Финалната точка постави Росен Синабов, който в No-Gi категорията за Майстори / 18–35 г. / –66 кг не даде и сянка шанс на опонентите си. Пълна доминация, балканска титла и поредно доказателство, че ХОУП е клуб с дълбочина: от детските категории до мъжете.
Успехите в Солун не са изненада за следящите клуба. Само месец по-рано, на SJJIFBF Gi & No-Gi Sofia Spring Open 2026 в зала „Локомотив“ – София, СК „Хоуп завоюва второ място в отборното класиране.

Зад резултатите стоят треньорите Даниел Илиев и Мирослав Няголов, чиято работа явно дава плодове. Габрово не просто участва на международната сцена, а се бори за върха.

-
Новинипреди 6 дниБлаготворителният базар и концерт в подкрепа на малкия Ники събра над 6 000 евро
-
Кримипреди 5 дниТрима отвлякоха мъж в Габрово и го пребиха
-
Културапреди 6 дниГлавният редактор на най-голямата информационна агенция в Индия посети „Етър“-а
-
Любопитнопреди 5 дниЦъфтят японските вишни в Севлиево (снимки)
-
Новинипреди 6 дниСребро за Йоан Велчев от шахматния фестивал „Питагор Елит”
-
Културапреди 6 дниИсторически музей – Дряново получи наградата „Наследство“
-
Новинипреди 6 дниАрхивът припомни „Историята на Габрово и габровските въстания“
-
Културапреди 5 дниИМ-Дряново издаде кулинарна книга с рецепти от края на XIX и началото на XX век







