Свържи се с нас

Новини

Омбудсманът поиска извънредни проверки на „Топлофикация – Габрово“

Published

on

Проф. Ковачева настоя гражданите, засегнати в периодите на спряно или некачествено топлоснабдяване по време на настоящия отоплителен сезон, да бъдат справедливо компенсирани.

„Намирам за напълно основателни и техните искания за упражняване на ефективен контрол от страна на компетентните институции върху дейността на „Топлофикация – Габрово“ ЕАД“, написа още омбудсманът.

Поводът за тази препоръка са жалби от граждани, както и постъпило писмо от кмета на Община Габрово Таня Христова заради множеството сигнали и оплаквания от клиенти на местната топлофикация за системно влошаване на качеството на централното топлоснабдяване на територията на града.

„Според информация, предоставена на сайта на „Топлофикация – Габрово“ ЕАД, от началото на отоплителния сезон до 31 януари 2023 г. има 12 съобщения за преустановено или понижено топлоподаване. В отделни случаи засегнати от неплановите прекъсвания на топлоснабдяването са всички, около 4 500, клиенти на дружеството на територията на гр. Габрово“, посочва Диана Ковачева.

Тя подчертава, че според информация, предоставена на местната власт от зам.-изпълнителния директор на „Топлофикация – Габрово“ ЕАД Петър Пильонов, прекъсванията се дължали на множеството аварии по топлопреносната мрежа, която е собственост на дружеството.

Кметът на Габрово информира още омбудсмана, че на практика липсва официална информация за намеренията на предприятието за трайно решаване на проблема, за да се гарантира качество и непрекъснатост на услугата. Обръща внимание и на значимия обществен интерес, който е засегнат вследствие нередовното топлоснабдяване особено през отоплителния сезон. Припомня, че този проблем не е нов и вече е ставал причина за ескалация на социално напрежение в града. Поставено е искане за своевременно предприемане на действия по компетентност.

В препоръката си проф. Ковачева подчертава още, че до институцията на омбудсмана са постъпили и други жалби от битови клиенти на дружеството, които сигнализират за чести непланови спирания на топлото през м. януари, както и в първите дни на м. февруари т.г.

Хората сигнализират също, че освен потвърдените от дружеството аварийни прекъсвания на услугата, в отделни дни температурата на топлоносителя в абонатните станции е по-ниска от нормативно определената, което води до невъзможност за нормално отопление на жилищата им. Те обръщат внимание, че използването на електроуреди за отопление предизвиква отчитане на потребление на топлинна енергия от уредите за дялово разпределение по радиаторите. По този начин те плащат двойно за отоплението си – веднъж чрез сметките за електрическа енергия и втори път чрез сметките към „Топлофикация – Габрово“ ЕАД – за енергия, която фактически не е доставена.

Проф. Диана Ковачева допълва, че независимо от правото на дружеството при определени условия временно да спре топлоподаването без предварително уведомяване на потребителите, в тези случаи то е длъжно да уведоми клиентите по подходящ начин за причините и за продължителността на спиране на топлоснабдяването. Това е съгласно чл. 42, ал. 2 от Общите условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди от „Топлофикация – Габрово“ ЕАД на потребители в град Габрово.

„Преглед на информацията, предоставена на електронния сайт на дружеството показва обаче, че в отделни случаи не се посочва продължителността на спиране на топлоподаването“, пише още омбудсманът и допълва, че гражданите с основание искат компенсации за периодите на спряно или некачествено топлоснабдяване. Паралелно омбудсманът сезира и директора на РИОСВ – Велико Търново Мая Радева заради множество сигнали за замърсяване на въздуха в района на „Топлофикация – Габрово“.

Граждани и местна власт се жалват от влошено качество на атмосферния въздух и натрупани сажди по моторните превозни средства. По информация на общинската администрация само през м. декември 2022 г. инспекторите от ОП „Регионално депо за неопасни отпадъци“ – Габрово са се отзовали на 8 сигнала за замърсяване на околната среда от страна на предприятието.

„Като омбудсман нееднократно съм подчертавала, че държавата, в лицето на съответните компетентни институции, е длъжна да създаде необходимите предпоставки за гарантиране на правото на гражданите на здравословна и благоприятна околна среда“, написа омбудсманът и поиска проверка по казуса.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица