

Култура
Проф. Петър Стоянович представя „Фердинандеум“ в Библиотеката

Покана за интересна среща отправя екипът на РБ „Априлов-Палаузов” към габровци – на 18 януари, сряда, в 17.30 ч., проф. Петър Стоянович ще гостува в библиотеката.
Петър Стоянович е български историк, доктор на историческите науки, професор в Шуменския университет, журналист, политик, председател на „Царското историческо общество“ у нас. Неговата нова книга, наречена „Фердинандеум”, е посветена на управлението на Цар Фердинанд в България. Тя е предшествана от книгата ”Пътят към София. Произход, образование и мотивация на принц Фердинанд Сакс-Кобургски и Готски за мисията в България“, която бе издадена през 2021 година.
„Фердинандеум“ е научно-историческо изследване, описващо в подробности първите 25 години от управлението на Цар Фердинанд. Журналистът Георги Милков казва: „Фердинандеум” е противоотрова за хронично ниското самочувствие на българите и в този ред на мисли проф. Стоянович е противоотровителят на българската нация!“
Проф. Петър Стоянович е автор и на още няколко интересни исторически изследвания: „Между Дунав и Нева. Княз Фердинанд I Български през погледа на австро-унгарската дипломация 1894–1899“; „Известният непознат. Иван Стоянович Аджелето 1862–1947“; „Междуцарствието, кризата и битката за българския трон (1886–1887). Солисти и статисти – от Батенберг до Кобург“.
Петър Стоянович е изкушен и от кулинарното майсторство. Много популярни са неговите готварски книги: „Така би сготвила баба ти“; „Така би замезил дядо ти“; „Така би стъкмила леля ти”, „Кухнята на баба и проклетото й внуче“.
Заедно с проф. Стоянович ще гостува и режисьорът Лъчезар Аврамов. Тандемът Димитър (Дими) Стоянович и Лъчезар Аврамов е създал някои знакови ленти от последните години в българското кино – филмът „Снимка с Юки“ (2019 г.) – за съвременния човек, който непрекъснато прави планове, а накрая се оказва, че те не се сбъдват. Идеята за този филм идва от разказа на Мирослав Пенков – от неговия сборник „На Изток от Запада“. Новото им кинематографично заглавие е „Жълт олеандър” (2021 г.).

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие