Свържи се с нас

Новини

Илияна Йотова в Габрово: Истинският патриотизъм е да работиш за другите и България!

Published

on

Вицепрезидентът в Националната Априловска гимназия: Истинският патриотизъм означава да работиш за другите и за България
Илияна Йотова беше гост на честването на 188-годишнината от създаването на първото българско училище

„Учителите в Националната Априловска гимназия са достойни наследници на великите личности от българската история, които знаеха, че за да има българска нация, най-важно е образованието.

Освен пламъка на познанието, те палят обичта към Родината, възпитават в истинско родолюбие, а не в площаден патриотизъм. Истинският патриотизъм означава да работиш за другите и за България.“

С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави ръководството и учителите в Националната Априловска гимназия в Габрово, която чества своята 188-годишнина. „Всеки, който дойде в Габрово, първо иска да посети Априловската гимназия. Да бъде пречистен в този храм на знанието, да се зареди с онази любов към Родината, която носиха в себе си строителите на първото българско училище, с енергията, която блика от класните стаи“, посочи в приветствието си Йотова.

„Преди близо 2 века в тъмата на робството тук се зараждат първите искрици на Българското възраждане и идеята за българско образование. 188 години Априловската гимназия пише историята на България. Тя е памет и бъдеще на българската просвета“, заяви вицепрезидентът и изтъкна бележитите българи, завършили първото българско училище.

„Всеки от вас ще избере своя път на развитие, но никога не забравяйте, че сте тръгнали от Националната Априловска гимназия. Не забравяйте уроците на вашите учители да бъдете достойни българи, които утре ще градят България“, обърна се Илияна Йотова към учениците.

Вицепрезидентът поднесе цветя пред паметника на Васил Априлов и вписа своето послание в паметната книга на гимназията. Книгата е от 1900 г. и в нея своите думи е оставил и патриарха на българската литература Иван Вазов.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Излезе от печат том 5 на „Известия на Исторически музей – Дряново“

Published

on

Излезе от печат том 5 от поредицата „Известия на Исторически музей – Дряново“, който вече е достъпен за читателите.

Изданието впечатлява с обновена визия на корицата, но запазва връзката с предходните томове и продължава основната мисия да събира, съхранява и популяризира научните изследвания на историци, музейни специалисти, архивисти, преподаватели и краеведи.

Книгата съдържа материалите от четвъртата Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“, която се проведе в Дряново – родния град на майстор Колю Фичето – в периода от 1 до 3 октомври тази година.

Сборникът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата, а печатът е осъществен от издателство „Фабер“ – Велико Търново.

В обем от 522 страници са събрани докладите на участниците в конференцията – представители на музеи, университети и национални културни институции от цялата страна.

Темите, представени в новия том, обхващат широк кръг въпроси – от историята на Дряново и региона, през личности и събития от национален мащаб, до проблеми, свързани с музейните колекции, културното наследство и неговото опазване.

Зад редакционната работа по сборника стои утвърден екип: проф. д-р Петко Ст. Петков от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, д-р Венелин Бараков – главен уредник в ИМ – Дряново, както и Стилияна Топалова – Марчовска и Дянко Колев, уредници в музея. Коректор на изданието е д-р Милена Йончева.

Петият том на „Известия на Исторически музей – Дряново“ вече може да бъде намерен в обектите на музея или поръчан онлайн чрез официалния сайт на ИМ – Дряново.

Зареди още

Новини

Габрово отбелязва Световния ден за възпоменание на жертвите при ПТП

Published

on

На 14 и 16 ноември Областната комисия по безопасност на движението по пътищата в Габрово ще проведе няколко инициативи, посветени на Световния ден за възпоменание на жертвите от пътно-транспортни произшествия.

Събитията целят да насърчат вниманието и отговорността на всички участници в движението и да отдадат почит към загиналите на пътя.

На 14 ноември децата от Детско полицейско управление при НУ “Васил Левски“ ще се включат в специална образователна кампания. Малките „пътни полицаи“, заедно с представители на Областната дирекция на МВР – Габрово, ще спират преминаващи автомобили на три ключови локации в града: спирката до стадион „Априлов“, спирката пред Областна администрация – Габрово и спирката до НУ “Васил Левски“. Те ще раздават на шофьорите информационни материали, напомнящи за необходимостта от спазване на правилата за движение и безопасно поведение на пътя.

В същия ден, от 14.00 часа, във фоайето на Областна администрация – Габрово ще бъде открита изложба с рисунки на децата от Детското полицейско управление. Творбите им са посветени на темата за пътната безопасност и отразяват детския поглед към важността на живота и вниманието на пътя.

Кулминацията на проявите ще бъде на 16 ноември (неделя) – денят, в който светът отдава почит на жертвите от пътно-транспортни произшествия. По инициатива на служителите от сектор „Пътна полиция“ ще бъде отслужен молебен в памет на загиналите при ПТП.

Зареди още

Крими

Шест кашона с контрабандни цигари „цъфнаха“ от багажник (снимки)

Published

on

Близо 50 000 къса цигари без бандерол бяха иззети при специализирана полицейска операция, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Акцията, имаща за цел противодействие на нелегалното разпространение на акцизни стоки без бандерол, е била реализирана на 5 ноември. В операцията се включиха служители от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“, РУ-Севлиево и екипи на Агенция „Митници“.

В Севлиево за полицейска проверка бил спрян лек автомобил „Шкода Октавия“, управляван от 48-годишен местен жител. В колата били открити общо 49 960 къса цигари, който били без валиден български акцизен бандерол, пакетирани в шест кашона.

Контрабандната стока веднага била иззета, а по случая се извършва проверка за документиране на престъпление чл.234 от Наказателния кодекс.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица