Свържи се с нас

Култура

Щрихи из 188-годишната история на Априловото училище и неговия дом

Published

on

На 14 януари 1835 г.(нов ст.), съгласно волята на Васил Априлов и със средства, дарени от него, Николай Палаузов и други родолюбиви българи, в Габрово се открива Първото българско светско взаимно училище, станало известно като Габровското училище. В своята 188 годишна история то няколко пъти сменя своя дом. Първата сграда на училището не е запазена. Тя се е намирала на мястото на Първа прогимназия „Радион Умников”, намираща се и днес на ул. „Радецка” №23. Построяването на новата сграда започва през 1851 г. и завършва през 1873 г. Краеведите Илия Габровски и Богомил Даскалов дават сведения за нейния строител Генчо Кънев от с. Генчовци, Тревненско, ученик на Кольо Фичето. Няколко години по-рано, през 1865 г. той завършва в Габрово друг свой шедьовър – църквата „Свето Успение Богородично”. По време на Руско-турската Освободителна война (1877-1878 г.), училищната сграда се използва за военна болница.

През 1910 г., пак по сведения на Илия Габровски е построено дългото източно крило от габровския майстор Продан, а по-късно е построено и западното крило. В двора на гимназията, през 1897 г. са положени тленните останки на благодетеля Васил Априлов. Сградата отдавна се е превърнала в един от символите на Габрово, тя заема централно място в запазените стари фотографии от края на XIX-ти и началото на XX-ти век.

През 1935 г. тя добива завършен вид, когато на 1 ноем. е открит величествения паметник на нейния създател.

От началото на учебната 1981/1982 г. редовните учебни занятия на учениците и учителите от Априловска гимназия се провеждат в новата сграда в кв.”Радичевец” (днес се използва само от Природо-математическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев”), предадена за експлоатация през месец ян. 1980 г. и тържествено открита на 21 апр. 1981 г.

През март 1996 г. започват строителните работи в историческата сграда като първи етап за връщането на учениците в нея и изграждането на нов учебен корпус. На 18 февр. 1998 г. историческата сграда на гимназията е тържествено открита и осветена. Априловите възпитаници и техните учители се завръщат в нея.

Новият учебен корпус е завършен и тържествено открит на 3 окт. 2011 г.

*Източник: Държавен архив – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица