Свържи се с нас

Новини

Републиканските пътищата в областта са проходими

Published

on

Всички републикански пътища в областта са проходими при зимни условия. Това съобщи директорът на Областното пътно управление- Габрово Деян Георгиев на среща с областния управител Кристина Сидорова, заместник – областния управител Андрей Николов и експерти от Областна администрация- Габрово.

Договорът за зимното поддържане на републиканските пътища е с продължителност 7 месеца и е валиден до месец май 2023 година.

Георгиев коментира и предстоящите ремонтни дейности в областта. В плана за 2023 година са изготвени 5 проекта за основен ремонт на пътища. Това са път I-5 Габрово – Казанлък през прохода „Шипка“ , първокласният път I-V Дебелец- Дряново, III-4041 Севлиево- Дряново, Кръвеник- Стоките-Батошево, Донино- Боженци.

Дейностите ще обхванат общо над 87 км. републикански пътища в областта. Приемането на предложения по обявената обществена поръчка с прогнозна стойност 1 745 880 лв. без ДДС приключи миналата година. В процес е подборът на изпълнители, като подадените предложения са над 50. Следващата стъпка е сключване на договори с фирмите изпълнители.

Предвидени са също текущи ремонтни дейности и проектиране на делинеатори в рискови участъци като кръстовищата на Враниловци и Боженци, при кариерата „Чериковец“ и на кръстовището 5004 към Западния обход.

В края на 2022 година е сключен договор с фирма изпълнител, която ще извърши ремонтните дейности на моста на Колю Фичето на р. Росица. Съоръжението е в предаварийно състояние. Разположено е на третокласен път и е със статут на културна ценност от епохата на Възраждането. Мостът е удължаван и уширяван, има 4 ленти и дължина от 185 метра.

Ремонтните дейности включват рехабилитация на пътното платно, полагане на нова хидроизолация, асфалтова настилка, тротоари, предпазна ограда и парапет. Ремонтът на пътната част по трасето Трявна- Вонеща вода приключи. Положена е осова линия, сключен е и договор за поставяне на пътна маркировка. В участъка ще бъдат монтирани мантинели и пътни знаци, регулиращи движението.

Полагането на неплътен асфалт по пътя към м. Узана е завършено до 17 км. Остават 4 км до приключването на отсечката, върху която ще бъде поставен още един пласт настилка.

Директорът на Областното пътно управление обясни, че дейностите по проекта за тунелите под Шипка продължават. Георгиев допълни, че през прохода минават средногодишно по 3 хиляди автомобила за денонощие, което прави проекта с особено значение за региона.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Втори ретро парад в Трявна

Published

on

Зареди още

Икономика

Липсата на кадри е сред водещите проблеми на работодателите

Published

on

Работодателите в област Габрово все още посочват недостига на кадри като основен проблем. Това става ясно от анкетното проучване, проведено от Агенция по заетостта в периода 28 май – 3 юли 2026г. Данните бяха представени на редовно заседание на Постоянната комисия по заетост, което се проведе под председателството на заместник областния управител Андрей Николов.

В представителната извадка са включени 165 работодатели, като 62 от тях взеха участие в анкетата. Според резултатите през следващите 12 месеца работодателите в областта ще търсят работници и специалисти предимно в секторите на преработващата промишленост, здравеопазването, строителството и транспорта.

Най-голямо търсене се очаква за шивачи, монтьори на енергийни съоръжения и инсталации, работници в производството на облекло, медицински сестри, лекари, строителни инженери и мотокаристи. Заявена е и потребност от работници без специална квалификация.

Сред основните причини за недостига на кадри работодателите открояват липсата на кандидати за свободните работни места, недостига на квалифицирани специалисти и несъответствието между уменията на търсещите работа и изискванията на бизнеса.

Наред с професионалната квалификация все по-голямо значение придобиват и т.нар. „меки умения“ – дисциплина и самоконтрол, умения за работа в екип, комуникативност, адаптивност и способност за решаване на проблеми.

Резултатите от проучването потвърждават, че демографските процеси, застаряването на населението и недостигът на квалифицирани кадри остават сред най-сериозните предизвикателства пред икономическото развитие на област Габрово.

Зареди още

Крими

Започва информационна кампания срещу телефонните измами в региона

Published

on

По разпореждане на директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов в областта стартира поредна превантивна кампания, насочена към повишаване на информираността на гражданите за предотвратяване на телефонните измами.

В рамките на инициативата полицейски служители ще разпространяват информационни брошури, предоставени от Главна дирекция „Национална полиция“, в кметства и кметски наместничества, пощенски станции, пенсионерски клубове, както и на гишетата на „Местни данъци и такси“.

Жителите на малките и отдалечените населени места ще имат възможност да разговарят с полицейски служители, които ще ги информират за най-често използваните сценарии при телефонните измами, начините за тяхното разпознаване и действията, които следва да предприемат при съмнение за опит за измама.

Целта на кампанията е да повиши информираността и бдителността на гражданите, като им предостави полезна информация и практически съвети за предпазване от телефонни измами, както и да ги насърчи незабавно да сигнализират в полицията при съмнение за подобно престъпление. Кампании с подобна насоченост се провеждат периодично от ОДМВР – Габрово като част от превантивната дейност на дирекцията.

През годините те са реализирани и със съдействието на Областна администрация – Габрово, общините на територията на областта, кметствата и кметските наместничества.

От полицията припомниха, че на 5 юли в Трявна беше направен опит за телефонна измама. Благодарение на бързата и адекватна реакция на полицейските служители престъплението беше предотвратено, а сумата от 13 000 евро и златни накити бяха върнати на собственика.

В същия ден в РУ – Трявна бяха получени и други сигнали за опити за телефонни измами, като граждани проявиха необходимата бдителност, разпознаха опита за измама и незабавно сигнализираха на ЕЕН 112. И в други два случая – в Севлиево и село Горна Росица, полицейски служители също предотвратиха телефонни измами.

ОДМВР – Габрово отново обръща внимание, че при телефонно обаждане с искане за пари, ценности или съдействие за полицейска операция гражданите не бива да се доверяват на непознати. В подобни случаи следва незабавно да прекратят разговора, да се свържат със свои близки и да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.

„Призоваваме гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами“, заявиха от пресцентъра на ОДМВР-Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица