Култура
Рой Плейстоу е акцент на месеца в ХГ „Христо Цокев“

В началото на културния календар за 2023 г., като акцент на месец януари, Художествена галерия „Христо Цокев” предлага на публиката творбата „Без название ІІІ” от британския автор Рой Плейстоу. Той е роден в Лондон, Великобритания. Специализира в Академията за изящно изкуство „Илинг”.
Учи при световноизвестните художници Дейвид Хокни и Роналд Китаи. Изявява се в различни сфери на пластичните изкуства. Живее 20 години в Амстердам, Холандия, където прави две големи изложби. Работи в Лондон и Амстердам в сферата на сториборд за филмови и рекламни продукции.
Свободните му работи са основно в портретния жанр на живописното изкуство. Той изследва характерни типажи, като улавя особената им духовна същност. Интерпретира майсторски най-съкровеното и характерното у модела, борави смело и категорично с цвета. Работи основно в маслена и акварелна техника и технология. Произведението „Без название ІІІ” е създадено в рамките на Международния пленер по живопис „Боженци”, 2022.
Традиционният форум, организиран от СБХ, Община Габрово и ХГ „Христо Цокев”, често е възможност за участниците да експериментират. Чрез тази творба Рой Плейстоу излиза от познатото си амплоа на портретист и навлиза доста зряло и без страх в пейзажа.
На ръба на монохромното, той деликатно задава фини гами на синьото и зеленото. Авторът е с лиричен и излседователски дух, наблюдаващ преходното от множество различни ракурси. Основният мотив в „Акцент на месеца” е да изслседва подобни тенденции в творчеството на автори от фонда на галерията.
Всяка промяна в основното направление на артистите, е интересна не само от изкуствоведска гледна точка, но също така е ориентир в музейното дело. Като притежават творби от различни моменти и периоди от развитието на даден автор, фондовете се обогатяват. Дава се „гласност” на изкуството и се увеличават възможностите за концептуални експозиции в музея.
Рой Плейстоу е силно попълнение към габровската група на художниците. Той „освежава” и обогатява локалната сцена. Вливането му в българската култура, участието му в традиционни форуми като Международния пленер по живопис „Боженци”, класически салонни изложби на габровските художници и други, е провокация и мотивация за местните автори.
Творбата „Без название ІІІ” може да бъде видяна до 7 февруари 2023 г. в ХГ „Христо Цокев”.
Автор: д-р Деян Боев Уредник в ХГ „Христо Цокев”

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
ИМ – Дряново посреща премиера на знаково издание за Априлското въстание

Сто и петдесет години след като българският народ вдига най-масовото и най-кръвопролитното си въстание срещу вековното робство, Исторически музей – Дряново отдава заслужена почит на това безсмъртно дело.
На 31 март 2026 г. (вторник) от 17.30 часа музеят ще бъде домакин на официалната премиера на книгата „Априлското въстание 1876 – 2026. 150 години от Българското въстание през 1876 година“ – двуезично издание, което пренася паметта за великия подвиг на нашите предци към следващите поколения и към целия свят.
Събитието ще се проведе в залата за временни изложби на експозиция „Колю Фичето“ – място, носещо името на един от най-великите синове на Дряново и на цялото Българско Възраждане. Книгата е дело на двама изтъкнати съвременни български историци: Проф. д-р Петко Ст. Петков от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и доц. д-р Атанас Шопов, директор на Историческия музей в Панагюрище.
Създадена по идея на издателство „Български бестселър“ и излязла от печат в края на 2025 г., тя си поставя благородната цел да представи цялостно – на основата на съвременната българска историография – подготовката, хода и резултатите от Априлското въстание, както и съдбовните решения на великите сили по българския въпрос. На премиерата в Дряново лично ще присъства и издателят Димитър Томов.
Изданието е богато на оригинални исторически документи, спомени на преки участници и свидетели, коментари на чуждестранни дипломати и журналисти, снимки, карти и биографии на ключови личности от епохата. Паралелният превод на английски език е мост към света – послание, че саможертвата на хилядите българи от 1876 г. не е само наша гордост, а страница от общочовешката история на свободата.
Исторически музей – Дряново отправя сърдечна покана към всички, за които българщината не е просто дума – към гражданите на Дряново и региона, към учители и ученици, към всеки, в чието сърце живее паметта за онези, дали всичко, за да бъдем свободни днес. Заповядайте на 31 март в музея – там, където историята говори на живо.

Култура
12-годишната Гала Савчева от Габрово спечели „Орфеево изворче“

Град Стара Загора за пореден път се превърна в сцена на традицията и фолклорното изкуство, домакинствайки престижния Национален фолклорен конкурс „Орфеево изворче“.
Сред изключително силна конкуренция от над 100 участници, малката Гала Савчева от град Габрово завоюва престижното първо място и златен медал.
Успехът на 12-годишната талантлива певица е изключително ценен, тъй като е постигнат в най-трудната възрастова група, наравно с ученици от специализираните музикални училища в страната.
Високото отличие бе присъдено от авторитетно жури в състав: Дафинка Дамянова, Чонка Кинева и Тодор Кожухаров. Победните изпълнения на Гала включваха две емблематични северняшки песни: „От Стамбула идат, мамо“ (по музикална постановка на Манка Билчева) и акапелното изпълнение на „Соколе, сиви соколе“ от репертоара на легендарния Кайчо Каменов.

Този престижен резултат е плод на неуморния труд и вдъхновението на вокалния педагог д-р Ана Борисова от Сдружение „Анна-Фолкарт“ – гр. Дряново.
Специални благодарности за професионализма, подкрепата и отдадеността, които стоят зад всяка стъпка на Гала към този висок връх в народното пеене.

Култура
Исторически музей – Дряново представя нова изложба на Петранка Новосад

На 24 март, вторник, от 17.30 ч. залата за временни гостувания на Исторически музей – Дряново ще се превърне в пространство за съзерцание и красота с откриването на изложбата „Откраднато спокойствие“ на Петранка Новосад. Като дългогодишен приятел на музея, емблематичната за обществения живот на града авторка гостува в неговите зали за четвърти път, представяйки най-новите си творчески търсения.
Експозицията носи заглавието на последната книга на г-жа Новосад, с което още веднъж подчертава неразривната симбиоза между поезията и багрите в нейния свят. Този път публиката ще има възможността да се наслади на една по-различна страна от нейното дарование. Изложбата е изградена изцяло от пейзажи, изпълнени с техниката на маслената живопис.
Творческият път на Петранка Новосад е вдъхновяващо доказателство, че изкуството няма възраст и може да разцъфне по най-необичайния начин, сред шума на машините и динамиката на семейния бизнес. Нейната творческа философия е дълбоко вкоренена в българския фолклор, но винаги пречупена през модерна, индивидуална призма.
Макар в настоящата изложба да залага на класическото маслено платно, авторката е добре позната със своите експерименти и уникални техники, които са оставяли ярка следа в културния летопис на Дряново. През годините тя утвърди своя разпознаваем стил чрез иновативната живопис върху естествена кожа, при която умело използва текстурата и топлината на материала, както и чрез своите триизмерни текстилни пластики и пана от вълна и коприна.
Особено място в нейната досегашна работа заема и цикълът „Кукерландия“, където кукерските маски се превръщат в символи на пречистването и българския дух. Дряново винаги е било мястото, където Петранка Новосад най-често споделя своето изкуство.
След мащабната юбилейна изложба „80 години жизнелюбие“ през 2024 г. в Икономовата къща и приказните „Цветни вълшебства“ в градската галерия, настоящото събитие е поредната стъпка в едно дълго и споделено пътуване. За местната общност нейните изложби са много повече от показване на картини. Те са социални събития, които обединяват интелектуалния елит и любителите на изкуството, създавайки цялостно преживяване за сетивата чрез съчетаването на художествен процес и литературно четене.
Исторически музей – Дряново отправя покана към всички жители и гости на града на 24 март от 17.30 часа, за да споделят заедно това „откраднато спокойствие“ и да се докоснат до неизчерпаемата енергия на един от най-обичаните творци в региона.

-
Любопитнопреди 7 дниДве млади пианистки от МК „Весела” на европейските сцени
-
Новинипреди 6 дни„Болестта на първата среща“ остава предизвикателство за общественото здраве
-
Културапреди 7 дни12-годишната Гала Савчева от Габрово спечели „Орфеево изворче“
-
Новинипреди 7 дниРумен Радев идва в Габрово с визия за силна икономика и бъдеще за младите
-
Новинипреди 6 дниПредседателят на БСП Крум Зарков откри предизборната кампания за област Габрово
-
Икономикапреди 6 дниМирослав Дончев бе сред ключовите участници на Forbes Sustainability
-
Новинипреди 4 дниКампанията „НЗОК за теб“ бе представена в НАГ
-
Новинипреди 4 дниОбявена е поръчката за инженеринг на зала „Орловец“









