Свържи се с нас

Новини

Днес е Богоявление (Йордановден)

Published

on

На днешната дата – 6 януари, един от най-големите християнски празници в българския календар – Йордановден или Богоявление. На този ден Свети Йоан Кръстител е кръстил Божия син Исус Христос в река Йордан.

Исус Христос се потапя трикратно във водите на река Йордан и излиза от тях. Този акт символизира тайнството на “смъртта” и “възкресението” на човека у него: умира земният човек, наследникът на Адам, умира грехът му и се ражда, възражда, възкръсва одухотвореният човек.

С Йордановден е свързано познатото на всички българи вярване, че през нощта срещу празника “небето се отваря“” и който в този момент поиска нещо, то ще се изпълни. На самия празник се извършва също освещаване на водата. След службата в църквата свещеникът хвърля кръст във вода, а ергени го изваждат.

Вярва се, че този, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив. Той обикаля с кръста селото, а всички го даряват. Има поверие, че ако хвърленият във водата кръст замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита. Йордановден се смята за последен от периода на т.нар. „мръсни дни”. Към постните ястия на нея се прибавят орехите, суровото жито и недогорялата свещ от предишните кадени вечери. Обредната трапеза включва прясна пита, колачета, сърми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, фасул, орехи, вино.

При военна обстановка се освещават военните части и бойните знамена. Първият водосвет е направен на 19 август 917 г. преди битката при река Ахелой. Ритуалът се извършва от 1879 до 1946 г. На 6 януари 1993 г. със заповед на министъра на отбраната се възобновява българската традиция на Богоявление да се освещават бойните знамена на Българската армия.

Именден празнуват: Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Боян, Богдан, Богдана.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Младежите на „Чардафон“ са шампиони на България

Published

on

Качествената, последователна, целенасочена и упорита работа винаги носи резултат. Нов пример за това дадоха младежите до 19 години на „Чардафон“, които дочакаха своя голям момент и спечелиха шампионската титла на България.

След като завършиха трети в редовния сезон в ЗХС „Мизия“ и втори в зоналния финал, момчетата на Христо Данаилов продължиха възходящото си развитие и направиха най-силното си представяне именно когато беше най-важно – във финалите на държавното първенство за 2026 г., проведени в Бяла.

Тодор Кънев и съотборниците му вдигнаха шампионския трофей и сложиха край на 30-годишна „суша“.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Новини

Златен дубъл за девойките на „Бъки“

Published

on

Отборът на ХК „Бъки“ при девойките до 19 години завоюва шампионската титла на страната, съобщи sport-gabrovo.com.

Така воденият от Веселина Златева тим направи златен дубъл за 2026 г., след като по-рано през годината триумфира и с Купа България в Бяла.

Финалите на първенството се проведоха в зала „Вълчо Даскалов“ в Хасково, където се срещнаха шестте отбора, показали най-добро ниво през сезона в двете групи – Северна и Южна.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Новини

СК „Хоуп“ Габрово се върна от Солун с четири титли

Published

on

На международния турнир Octagon Grand Attack Balkan Open 2026 по бразилско джу-джицу, проведен в Солун, Гърция, отборът на СК „Хоуп“ Габрово постигна резултат, за какъвто цял клуб може да бъде горд. Шест млади спортисти поделиха помежду си седем медала – четири златни, два сребърни и един бронзов.

Пушечен старт за Габрово даде Йоан Илиев. В дисциплината No-Gi, категория U12 (10–11 г.) / +42 кг, той прекрачи тепиха с ясна мисия и я изпълни до край. Три поредни победи над съперници от Северна Македония и Гърция го изведоха до финала, а там той не остави съмнение кой е по-добрият. Злато.

Категорична беше и класата на Никалъс Василев. В No-Gi U14 (12–13 г.) / –42 кг той демонстрира хладнокръвие и техническа зрялост, несъответстваща на възрастта му. Никалъс прегази конкуренцията и взе заслуженото злато.

Специално предизвикателство беше поставено пред Мариян Петров – треньорският щаб го включи в по-висока възрастова група. Сериозен залог, но Мариян прие хвърлената ръкавица. Въпреки натиска той стигна до финала в No-Gi 14–15 г. / –66 кг, където сребърният медал остана да свидетелства за едно достойно представяне на момче с голямо бъдеще.

Лазар Рачков се бори на два фронта едновременно: и в Gi, и в No-Gi, категория U16 / –66 кг. В Gi финалът му се изплъзна и той завърши втори. Но в No-Gi Лазар не остави шанс на никого: безапелационно, убедително, балкански шампион.

Сред мъжете се открои Михаил Пашов. Категорията –70 кг е може би най-оспорваната, тук участват зрели, опитни спортисти от целия Балкански полуостров. Пашов мина през пет тежки срещи, преглътна умората и намери характер там, където другите се отказват. Резултатът: бронзов медал с истинска тежест.

Финалната точка постави Росен Синабов, който в No-Gi категорията за Майстори / 18–35 г. / –66 кг не даде и сянка шанс на опонентите си. Пълна доминация, балканска титла и поредно доказателство, че ХОУП е клуб с дълбочина: от детските категории до мъжете.

Успехите в Солун не са изненада за следящите клуба. Само месец по-рано, на SJJIFBF Gi & No-Gi Sofia Spring Open 2026 в зала „Локомотив“ – София, СК „Хоуп завоюва второ място в отборното класиране.

Зад резултатите стоят треньорите Даниел Илиев и Мирослав Няголов, чиято работа явно дава плодове. Габрово не просто участва на международната сцена, а се бори за върха.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица