Свържи се с нас

Новини

Полицията в Габрово с препоръки към студентите за безопасен 8 декември

Published

on

Във връзка с отбелязването на Студентския празник – 8 декември Областната дирекция на МВР в Габрово излезе с препоръки към празнуващите и напомни:

  • Предварително планирайте как ще се придвижите до мястото на празненството.
  • Осведомете се каква е прогнозата за времето.
  • Информирайте се за затворени участъци и пътища в ремонт по Вашия маршрут.
  • Ако може, използвайте алтернативен транспорт – влак, автобус, такси.
  • Ако ще сте с лично превозно средство, за да се забавлявате истински, за предпочитане е не Вие, а друг да бъде шофьорът.
  • Ако ще пътувате с личния си автомобил/мотоциклет, проверете техническото му състояние и готовността му за използване при зимни условия.
  • Ако парното и/или чистачките не работят и до отпътуването не може да се отстранят повредите, намерете друг превоз.
  • Ако още не сте сменили гумите с подходящи за зимни условия или с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм, направете го сега.
  • Осигурете си буксирно въже, проверете състоянието на резервната гума.
  • Вземете всички мерки за реагиране при ниски температури, поледици, снеговалеж и попадане в задръствания.
  • Ако сте със Своя автомобил/мотоциклет, преди и по време на шофиране не пийте алкохол и не приемайте наркотични вещества.
  • Ако шофирате Вие, поставете условията си към пътниците, за да не пречат на Вашето управление.
  • Винаги шофирайте с поставен обезопасителен колан и изисквайте това от спътниците си.
  • Ако сте с мотоциклет, поставете си защитна каска. НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ:- Не сте сами на пътя!- Не всички хора празнуват в този момент!- Да проверите оборудването на автомобила със светлоотразителен триъгълник, пожарогасител, аптечка и светлоотразителна жилетка.- Проверете съдържанието на аптечката и го използвайте при нужда.- Да вземете зарядно устройство за мобилен телефон.- Да се консултирате с по-опитни водачи, ако нямате опит в шофирането при зимни условия. Поинтересувайте се как да реагирате при попадане в аквапланинг, при обилен дъжд, снеговалеж, заледявания и други „климатични капани“.- Да сигнализирате на телефон 112, ако попаднете в рискова ситуация. Едва след това се обадете на близките си, на приятели и др. ОЩЕ ИНФОРМАЦИЯ:КАКВО ДА НОСИТЕ:- документите си – лична карта, свидетелство за управление на МПС;
  • документите на автомобила;
  • сключената задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите;
  • документ за платена пътна такса;
  • документ за преминат годишен технически преглед;
  • финансови средства;
  • документите за резервация. КАКВО ДА ПРОВЕРИТЕ ПРЕДИ ПОТЕГЛЯНЕ:
  • състоянието на гумите и светлините;
  • наличието на антифриза, маслото и зимната миеща течност;
  • на достъпно място ли са резервната гума и инструментите за смяна.
  • как да се свържа със спасителните служби в района на празнуването;
  • има ли мобилен обхват в района и на мястото на купона;
  • има ли бензиностанция наблизо. КАКВО ДА ЗАРЕДИТЕ:
  • достатъчно гориво;
  • храна и вода за из път;
  • препарат против замръзване на уплътнители и чистачки;
  • топла завивка.Задължително съдържание на аптечката в автомобила:
  • Еластична лента за кръвоспиране (по Есмарх – 5 см/1 м) – 1бр.
  • Марлен бинт – 5 см /5 м – 2 бр.
  • Марлен бинт – 8 см /5 м – 2 бр.
  • Марлен бинт – 10 см /5 м – 2 бр.
  • Пакет медицински памук – 25 г – 1 бр.
  • Стерилни превръзки за повърхностни рани – 10 см/10 см – 4 бр.
  • Стерилни превръзки за повърхностни рани – 40 см/60 см – 1 бр.
  • Пластир за рани – 3 см/6 см х 4 бр. – 2 опаковки
  • Адхезивен пластир за прикрепване на превръзка – 2,5 см/2,5 м -1 бр.
  • Триъгълна кърпа – 96 см/96 см/136 см – 2 бр.
  • Стерилни полиетиленови ръкавици голям размер – 2 чифта
  • Разтвор на водна основа, подходящ за дезинфекция на ръце и раневи повърхности – 200 мл
  • Безопасни игли – 6 бр.
  • Ножици с тъпи върхове – 1 бр.
  • Уред за обдишване – 1бр.    При нужда от помощ позвънете на телефон 112.

Пътувайте безопасно, празнувайте щастливо!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

ИМ – Дряново представи „30 години от основаването на Общински комитет „Васил Левски“

Published

on

Икономовата къща в Дряново се превърна в пространство на памет, признателност и родолюбие. На 18 февруари там беше открита изложбата „30 години от основаването на Общински комитет „Васил Левски“ – Дряново“, събитие, което събра поколения дряновци около името и делото на Апостола на Свободата.

Тематичната експозиция бе част от програмата, с която комитетът отбелязва своята 30-годишнина и 153 години от безсмъртието на Васил Левски. Подредените документи, снимки и материали проследяват три десетилетия последователна работа в името на историческата памет – усилията да се съхрани и предаде на младите духът на Апостола, неговите идеи за свобода, равенство и чиста република.

Изложбата беше представена от председателя на ОК „Васил Левски“ – Дряново Георги Цветков, който очерта пътя, извървян от организацията през годините. В словото му прозвуча не просто отчет за дейността, а равносметка за отговорността да носиш името на Левски. „Име, което не допуска формалност, а изисква постоянство и личен пример“, подчерта Цветков.

Събитието бе уважено от кмета на Дряново Трифон Панчев, заместник-кметовете Диляна Джеджева и Ангел Ангелов, председателя на Общинския съвет Тодор Георгиев, бившите кметове Даниел Данков, Дария Съчкова и Надежда Донева, директора на Историческия музей Иван Христов, директорите на СУ „Максим Райкович“ и ПГИТ „Рачо Стоянов“ Катерина Стефанова и Мария Събева, бившия директор на СУ „Максим Райкович“ Румяна Станчева, както и редица общественици.

Малко преди откриването на изложбата, отново в Икономовата къща, Общинският комитет проведе годишното си общо събрание. Председателят Георги Цветков представи план за дейността през 2026 година, а в редиците на организацията бяха приети и нови членове.

В рамките на събранието бяха отличени ученици, преподаватели и директорите на двете дряновски училища за дългогодишна и активна дейност, за постигнати резултати при изучаването и отразяването на живота и делото на Васил Левски, за разпространяването на неговите идеи и ценности, както и по повод 30-годишнината на комитета в Дряново.

След откриването на изложбата „30 години от основаването на Общински комитет „Васил Левски“ – Дряново“ гости, участници и официални лица се отправиха към паметника на Апостола на Свободата, за да почетат 153 години от безсмъртието на българския национален герой.

Зареди още

Любопитно

Преслава Василева сред финалистките на „Кралица на Варна 2026“

Published

on

От сърцето на Балкана до морската столица – 19-годишната Преслава Василева от Габрово вече е сред десетте финалистки в престижния конкурс „Кралица на Варна 2026“. След проведен кастинг тя заслужено намери място сред избраните участнички, които ще се борят за короната в седмото поредно издание на надпреварата.

Преслава не е просто красиво лице. Тя е студентка по педагогика във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – избор, който говори за отговорност, амбиция и желанието да работи с хора и да изгражда бъдеще. Освен това се занимава със съдийство по футбол – сфера, в която дисциплината, увереността и бързата преценка са задължителни. Рядка и впечатляваща комбинация: нежност и категоричност, стил и характер.

В свободното си време Преслава обича да тренира. Спортът е част от ежедневието ѝ, а както самата тя с усмивка признава, нейно хоби е „да тренира и красотата“. Зад сценичното ѝ присъствие стоят постоянство и самодисциплина – качества, които личат и извън прожекторите.

„Кралица на Варна 2026“ събира момичета от различни градове на страната, които се представят пред жури и публика, а част от крайния резултат се определя чрез онлайн гласуване. Именно тук габровци могат да изиграят своята решаваща роля.

Преслава ще представлява Габрово на финала. Мисия, която носи с гордост и увереност. Подкрепата на съгражданите ѝ може да се окаже ключова, защото за нея може да се гласува до 18.00 часа на 26 февруари.

Всеки, който желае да подкрепи габровската финалистка, може да го направи тук или през уеб сайта на конкурса „Кралица на Варна“: https://www.queenvarna.com/vote2026/p/tmz9wgwcb2t99e4jymfsss25fbgh8b

Един глас има значение. Нека заедно покажем, че Габрово стои зад своите млади, амбициозни и достойни представители. Защото всяка корона започва с подкрепата на родния град.

Зареди още

Новини

ГЕРБ-Габрово: Опозицията в Общински съвет-Габрово каза „Не” на габровския футбол

Published

on

Опозицията в Общински съвет-Габрово в лицето на ПП-ДБ, Възраждане, Будно Габрово и БСП каза „Не“ на габровския футбол и на спорта, след като в две поредни заседания гласува против финансовата подкрепа за спортните клубове. Това заявяват от ГЕРБ – Габрово в своя позиция, разпространена до медиите.

„След десетилетия разединение в габровския футбол, преди 7 години футболната общност, с подкрепата на местната власт, намери сили и формула за обединение в лицето на футболен клуб „Янтра“.

Последните години развитието на Клуба и успехите му донесоха поводи за гордост и върнаха Габрово на футболната карта. През последните две години, обаче, общински съветници от опозицията системно рушат доверието в Клуба, поставят под риск развитието на футбола в Габрово, търсейки поводи да отказват финансова подкрепа за него и ползвайки Клуба за партийни атаки, внушения и манипулации.

През последния месец, в рамките на две поредни заседания на Общински съвет, опозицията в лицето на ПП-ДБ, Възраждане, Будно Габрово и БСП отказа да осигури подкрепа за спортните клубове, ползвайки като разделителна линия Обединен футболен клуб „Янтра” и превръщайки го в обект на спекулации и политизиране.

В тази връзка ГЕРБ-Габрово призовава опозиционните партии в Общински съвет-Габрово, които са мнозинство, да имат куража ясно да заявят своята позиция и намерение по отношение на футбола в Габрово – искат ли той да продължи да съществува или искат да бъде закрит, и да поемат отговорност за своето решение.

Позицията „искаме да съществува професионален футбол, но отказваме да го финансираме с бюджетни средства, е популистка, безотговорна, фалшива и нереализуема. Отказът от финансиране означава закриване на футбола в Габрово.

Предишните Общински съвети на Габрово и мнозинството в тях, осъзнавайки че футболен клуб „Янтра” е на габровци и емблема на Габрово, ясно са заявили волята си за подкрепа за – на глас, с действията и с решенията си.

Време е, след две години политически интриги, мнозинството в настоящия Общински съвет – ПП-ДБ, Възраждане, Будно Габрово и БСП, също ясно за заявят своята позицията – че не искат да има професионален футбол в Габрово. ГЕРБ отказва повече да бъде параван в този Общински съвет, зад който опозиционните партии се крият, нанасяйки щети с решенията си, но непоемайки отговорност за тях“, гласи още разпространената позиция.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица