Свържи се с нас

Новини

Започна обновяването на Дома на културата „Емануил Манолов“ в Габрово

Published

on

Започна обновяването на Дома на културата „Емануил Манолов“ в Габрово. На 25 ноември 2022 г. се състоя информационно събитие за представяне на проект „Развитие на културната инфраструктура в община Габрово чрез обновление и модернизация на Дом на културата „Емануил Манолов“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г, съфинансирана от ЕС чрез Европейския фонд за регионално развитие.

На начално пресконференция, състояла се в Ритуалната зала на Община Габрово, бяха представени целите, видовете дейности, тяхното изпълнение и очакваните резултати от реализацията на проекта.

Пред местната обществености, журналисти и заинтересовани лица кметът на Габрово Таня Христова говори за целите на проекта, подчертавайки, че сградата е символ на града не само като архитектура – тя носи спомена за неговото духовно развитие вече шест десетилетия и изборът да бъде един от обектите, включени в „развитието на културната инфраструктура“, е подкрепен от състоялите се обществени дискусии.

Основният ремонт и модернизацията на сградата ще разкрият нови възможности за подобряване на условията за дейности в Дома и достъпа до културен живот. Обновлението, съчетано с добър културен мениджмънт, ще бъде и предпоставка за генериране на допълнителни собствени приходи и финансова устойчивост.

Кметът благодари на екипа на проекта и участниците в информационното събитие. По думите ѝ емблематичната сграда, дело на арх. Карл Кандулков, заслужава особеното внимание и критичния поглед на габровци. Таня Христова подчерта, че проектът се осъществява благодарение на европейската солидарност.

Общата му стойност е 6 503 207.96 лв. Безвъзмездната финансова помощ от Европейския фонд за регионално развитие е 3 716 877.02 лв. Ползва се кредитен ресурс от финансов инструмент в размер на 2 249 908.90 лв. и собствено финансиране – 536 422.04 лв. Разходите включват строителни работи, закупуване на оборудване и обзавеждане, авторски и строителен надзор, административно управление.

Изпълнител на строително-монтажните работи е „АВ Билд“ ЕООД, а срокът за тяхната реализация е 26 месеца – от 30 септември 2021 г. до 30 ноември 2023 г.

Ръководителят на проекта Десислава Колева направи представяне на видовете дейности, очакваните резултати и очакваните ползи.

Съгласно изискванията за пожарна безопасност и европейските норми за комфорт и удобство в зрителна зала се променя разстоянието между местата и съответно бройката. От 750 досега, те ще бъдат намалени до 567.

Променя се начинът на движение на въздуха за по-ефективно затопляне и вентилиране на залата, и сценичната част. Ще бъдат подменени съоръженията в котелното помещение за комбинирано отопление на нафта и газ.

В санитарните помещения ще бъде извършена рехабилитация на ВиК инсталациите и всички санитарни възли. Ще се изградят тоалетни за посетители в сутерена и ще бъдат възстановени 7 санитарни помещения в партера.

Електрически инсталации ще бъдат подменени, както и осветителната, заземителната, мълниезащитна и пожароизвестителната системи.

По отношение на енергийната ефективност на Дома на културата стана ясно, че ще бъде извършена подмяна на старата дограма, ще бъде положена вътрешна топлоизолация и ще бъдат ремонтирани покривът и фасадите.

Околни пространства до емблематичната сграда ще бъдат реконструирани, както и прилежащите пространства, предвиден е и ремонт на плочника и терасите.

Достъпността в сградата ще бъде подобрен. Предвидено е изграждане на рампа пред главния вход на сградата. Освен това ще бъде монтирана платформа за достъп до основните нива.

Ръководителят на проекта поясни още, че обществена поръчка не е проведена единствено за доставката на оборудването и обзавеждането. Тя ще включва: ново оборудване на гримьорните в западното крило; доставка на тапицирани столове за залата, балкона и лоджиите, обновяване на декорите; професионална озвучителна и осветителна система; мултимедия; озвучаване за репетиционни зали и фоайе; система от камери за запис и стрийминг; усилватели; микрофони; прожектори и др.

Ще се обнови и технологичното оборудване: осветление; горна и долна сценична механизация; техническо обслужване и планов ремонт; сценични съоръжения; сценично облекло от плат с машинна противопожарна обработка.

За сложността и значимостта на обекта кратък коментар направи Александър Василев, управител на фирмата изпълнител „АВ Билд“ ЕООД. „Проектът е изключително интересен, сложен и много важен както за габровци, така е за дружеството. Към момента строителните дейности вървят по график. Работим предимно в административната част, която е доста голяма. Две трети от дограмите са подменени. Покривът е развален и направен до фаза хидроизолация. Покривната ламарина се монтира. Изцяло се подменят инсталациите – електро, ВиК, отоплителна, вентилационна. Отоплението ще бъде чрез газови котли, което трябва да доведе до икономия на средства в бъдеще. Обърнато е изключително внимание на енергийната ефективност. Дограмата се подменя с алуминиева – термомост, троен стъклопакет. Топлоизолират се външните стени. Настилките в основните и представителните части се подменят, както и в офис сградата. Ще бъде направен цялостен ремонт на фасадата, който ще започне през пролетта. Обектът ще може да бъде реализиран с голямото съдействие на Община Габрово, тъй като ситуацията за строителния сектор в момента е сложна“, подчерта Василев.

В тази връзка кметът Таня Христова припомни че през месец октомври т. г. Общинският съвет в Габрово одобри да бъде осигурен допълнителен финансов ресурс, в размер на 1 557 776.63 лв. като собствен принос по проекта от целевата субсидия на централния бюджет за капиталови разходи през 2022 и 2023 г.

Арх. Орлин Кандулков – син на арх. Карл Кандулков и ръководител на дружеството „Архи-Реста-05“, което изпълнява авторския надзор, коментира, че натрупаните през годините проблеми на сградата се решават сега, благодарение на европейската солидарност.

„Многото проблеми, коментира арх. Кандулков, произтичат от времето и отношението на общинските ръководства към сградата през годините. Досега почти нищо не е правено и обновявано в нея – трудно е да се реши всичко наведнъж. По-лесно щеше да е през годините да се обновява частично и да не се стига до един такъв основен ремонт, при който сградата едва ли не ще прекъсне своята дейност. Чест прави на сегашното ръководство, че се зае с тази непосилна задача. Очаквам да се реализира в голяма степен заложеното в проекта. Много работи отпаднаха предвид някои ценови ограничения. Имахме желание да се разшири авансцената, за да свирят по-големи оркестри. Може би някой ден и това ще стане. Проблемите, които сега се решават, са настъпили от неподдържане и от нормативната уредба, която се променя, говоря за пожарната безопасност. Това е едно перо, което ангажира значителна финансова част. Всичко върви по план. Сроковете са кратки, но хората дават пари и искат да се работи на високи обороти. С възстановяване на отоплението, на фасадата и на околната среда сградата ще добие такъв вид, какъвто е заложен от проектанта арх. Карл Кандулков.“

След конферентната част участниците в информационното събитие посетиха обекта, където кметът Таня Христова и управителят на „АВ Билд“ ЕООД Александър Василев дадоха символичен старт на дейностите.

Изпълнителят запозна присъстващите с всички извършени досега строителни и ремонтни дейности в сградата.

Тази публикация е създадена в рамките на договор № BG16RFOP001-1.016-0004-С02 „Развитие на културната инфраструктура в община Габрово чрез обновление и модернизация на Дом на културата „Емануил Манолов“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Община Габрово и при никакви обстоятелства не може да се счита, че тя отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ОПРР 2014-2020 г.

Култура

Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново

Published

on

В „България: кратки хроники“ представям своя поглед върху отделни събития от целия спектър на българската история. Това сподели авторът на книгата проф. Пламен Павлов при представянето ѝ в Исторически музей – Дряново. Изданието обхваща историята на България, от Праисторията по българските земи до Средновековието ни.

Историкът посочи, че представената информация е през призмата по-скоро на неговото амплоа като писател и дори журналист, подплатена и с научни факти и с документи. Книгата на професор Павлов „България: кратки хроники“ е в две части. Тя е отпечатана от издателство „Изток-Запад“. Том първи обхваща периода от Праистория, Античност и Средновековие по българските земи. В него авторът проследява някои по-слабо известни или напълно непознати теми за събития и личности от миналото – от Праисторическите епохи до гибелта на Средновековната българска държава.

Директорът на ИМ – Дряново Иван Христов благодари на проф. Павлов, че е приел поканата да представи за местната общественост книжното издание. В своето приветствие Христов подчерта, че „България: кратки хроники“ е безценен източник, с който всеки българин трябва да се запознае и да се гордее с историята ни.

Срещата в Дряново с дългогодишния преподавател от Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”, който е и автор на учебници, публицист и писател, бе уважена от заместник – кмета на Община Дряново Диляна Джеджева, председателя на Обществен комитет „Васил Левски“ – Дряново Георги Цветков, представители на архиерейското наместничество в Дряново, преподавателя във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ проф. Маргрета Григорова, общественици и граждани.

„В тази книга се опитвам да сведа до хората, това, което е най-близо до научното знание. Затова и форматът на настоящото издание е именно такъв. Тя е продукт на моите журналистически, публицистични и писателски нагласи. Опитах се да събера част от статиите, които съм писал и които са публикувани във вестници, списания и сайтове, с техните историографии“, разясни историкът.

Проф. Павлов коментира, че в книгата си е цитирал местното онлайн издание „Дестинация Дряново“, чийто автор Николай Карагьозов първи разпространи публикация за грандиозните открития в пещерата Бачо Киро, които преместиха появата на вида „хомо сапиенс“ близо 10 000 години по-рано. В изданието читателят ще открие нови сведения за пещерите „Козарника“ и „Бачо Киро“ край Дряново, неолитната революция, цивилизацията Варна, въстанието на Спартак, добави още историкът.

Най-много от поместените статии са за Първото и Второто Българско царство. В книгата има раздел, посветен на Битолския надпис, в който през 1015 г. цар Иван Владислав се обръща както към своите поданици и към бъдещите поколения. Според изложената хипотеза в книгата на проф. Павлов най-вероятно силно повреденият днес надпис, някога е бил римуван.

Сред интересните хипотези в изданието е и че България не пада под османско робство през 1396 г., а години по-късно – през 1422 г. с падането на Видинското царство. Фактите и документите показвали и че Добруджанското деспотство продължавало да съществува до 1399 година.

„Целият процес на залеза на българската средновековна държава изобщо не е това, което си мислим, а е свързано с интересни събития и личности, които нямаме право да забравяме“, твърди професор Павлов.

Втората част на „България: кратки хроники“ се очаква да излезе от печат през пролетта на 2025 година. В нея са застъпени събития от османското владичество, Възраждането и Нова история, сподели още Пламен Павлов.

Зареди още

Култура

Валя Балканска ще открие фестивала „Семе българско“

Published

on

Единадесет срещи с единадесет будители, единадесет тематични зони и още толкова ателиета за деца и възрастни, безценни разговори с пазителите на българските традиции, зелени активности и музикални предизвикателства. Това са само част от инициативите, които предлага единадесетото издание на обичания от всички Национален фестивал „Семе българско”, организиран с подкрепата на Община Севлиево. 

Начало на тазгодишната фестивална приказка ще даде космическият глас на България – Валя Балканска, под съпровода на гайдаря Петър Янев, за да се чуе надалече, че в Севлиево, на 26 и 27 април, от кълна до върха – все е българско! 

На сцената ще видим още: звездата на родната ни естрада Йорданка Христова, ансамбъл „Загоре”, Йордан Петев от „Гласът на България” + Live band, ансамбъл „Развитие”, оркестър „Севлиево”, ФТА „Боженци”, трио „Звън”, ТК „Хопни ми, тропни ми”, много самодейни фолклорни и поп изпълнители. Фестивалната програма включва прожекция на световно известния филм на режисьора – историк Любомир Радев „Долината на тракийските храмове”, както и представяне на интерактивния спектакъл „Школото” с Диян Павлов – Джими.

В Средището на будителите ще ни очакват: родовият терапевт Аида Марковска, учителят Димитър Гилев, дърворезбарят Уста Дарин, доц. д-р Катя Узунджалиева от Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, режисьорът-историк Любомир Радев, писателката, която разкрива „дълбините на душата” Румяна Халачева ще ни разкаже повече за мисията на гласовото „ЯТ” от свещената глаголица, вещият тъкач майстор Миглена Чаталова –  за нишките на живота свише, Радина Велчева – създателката на фондация „Искам бебе”, за да си поговорим за фундаменталната потребност да бъде съхранен българският генофонд, за силата на родовата памет, за гласа на корена и още много други теми.

А гласът на съвременния българин ще може да бъде чут в специално обособената зона „Гордост българска”. В нея всеки гост на фестивала ще може да застане пред камера и да сподели с какво свързва името „България” и кое ни дава повод за лична и национална гордост. Изречените добри думи и послания ще се превърнат в основа на едноименен видеоклип, посветен на единадесетото издание на фестивала. 

„Домът за семена” отново ще е с отворени врати, за да открият посетителите любимите семена на български сортове зеленчуци, цветя и зърнени култури. Отворени за всички гости ще са редица тематични зони като „ДОБРОдарие“, обединяваща благотворителни щандове и томбола с благородна кауза, „Родно” – представяща изделия с българска бродерия, музикални инструменти и др., „Харно”, която ще предлага практични вещи от родния бит, „Китно” –  за цветя, разсади и декоративна растителност, „Ръкотворие” – демонстрация на занаяти като грънчарство, тъкачество, хлебопекарство, Фермерски пазар „ОТ БГ” – пълен с изкушаващи пчелни, млечни и месни продукти, плодове и зеленчуци, с гарантиран български произход.

И тази година във фестивала  се включват представителите на фондация „Гората БГ”, които ще раздадат  дръвчета. Богата програма е предвидена за най-малките посетители: забавно-образователни игри в зоната на Природен парк „Българка”, тематични ателиета с подкрепата на „Хитачи” за рисуване с японската техника „Ебру, за изработка на хвърчила, свещи и на чаровните Чичко Тревичковци, месене и печене на хлебчета с „Дар Лимец”, и още, и още.

Два дни ценно знание, българска музика и фолклор, родни вкусове и традиции. 26 и 27 април, парк „Казармите” – Севлиево. Вход свободен!

Зареди още

Култура

20 години кино в Севлиево

Published

on

Народно читалище „Развитие-1870” празнува 20 кино години в Севлиево. По този повод в седмицата от 28 март до 3 април ще бъдат прожектирани три водещи български филма: „Васко и цигулката” – документален, „Триумф” – черна комедия, „Безветрие” – драма, с преференциални цени на билетите – 9.00 лв.

Всички малки посетители на прожекциите на „Снежанка” – приключенски, драма, ще получат безплатна кутия с пуканки. 20-тата кино годишнина ще бъде отбелязана навръх 1 април 2025 г. с официално събитие за основателите, дарителите, благодетелите, партньорите и приятелите.

По програма е предвидена официална част и прожекция на „Васко и цигулката” – документален филм на Лора Крумова и Мария Йотова за живота на концертмайстора на Кралската опера в Лондон. Събитието е с вход – покана, комплимент за хората с принос в Севлиево да има кино. Архивите говорят за паметната дата 1 април 2005 година.

Прецедент – отваря врати единственото в страната читалищно кино. С финансовата и логистична подкрепа от Бизнес сдружение „Севлиево XXI век” и със съдействието на Община Севлиево е проектиран и изграден нов модерен киносалон в сградата на Народно читалище „Развитие-1870”.

Възродена е една стара традиция за срещи със седмото изкуство. След години киното е изправено пред проблем – навлизат нови технологии и все повече от филмите се изпращат в България не на лентов, а на цифров носител. Преценявайки, че киното е необходимост за града, отново Бизнес сдружение „Севлиево XXI век” провежда мащабна дарителска акция, с подкрепата на Сдружението на жените „Надежда 2001”, отделни физически и юридически лица и граждани, любители на филмовото изкуство.

В основата на инициативата отново е инж. Красимир Копчев. Със събраните средства се закупува и дарява на читалището цифрова кино машина „SONI SRX 220”, втора употреба. Така на 18 декември 2012 година се открива новата техника на Кино „21 век”.

„В България читалищата са 3500, но читалищно 3D кино има само в Севлиево” – това казва председателят на Съюза на народните читалища в България Николай Дойнов на тържественото откриване на модерното оборудване. Цифровата и 3D техника привличат нови зрители и посещаемостта се увеличава в пъти.

През 2013 година Кино „21 век” получава награда от конкурса АГОРА за най-успешна гражданска инициатива, реализирана от читалище и то при конкуренция с още 40 проекта. През 2015-2016 г. отново се появяват проблеми с техниката. На 15 септември 2017 година Народно читалище „Развитие-1870” кандидатства по проект за безвъзмездно финансиране по Програмата за развитие на селските райони и оборудва киното с цифрова и 3D техника.

Днес Кино „21 век” предлага на зрителите от Севлиево и общината да гледат всички световни кинопремиери едновременно със зрителите от цял свят в модерна и уютна зала, отговаряща на всички съвременни изисквания. Изкуството завинаги ще си остане израз на стремежа на човека към усъвършенстване и себеопознаване. Филмовото изкуство е част от културата на всяка една страна и сред водещите в съвремието.

Изживяването пред големия екран е неповторимо, завладяващо, вдъхновяващо.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица