Новини
Благотворителна кампания „Коледен дар от сърце“

Благотворителната кампания на Община Трявна, за подпомагане на хора в нужда с хранителни продукти от първа необходимост за предстоящите празници „Коледен дар от сърце“, набира все по-голяма популярност.
Общински служители поставиха дарителски кутии за събиране на средства в търговски обекти на територията на Трявна, чиито собственици на драго сърце приеха идеята и се включиха в обявената кампания.
Това е първо издание на коледната инициатива, а идеята е да бъдат подпомогнати максимален брой хора, живеещи на територията на Община Трявна, които нямат възможност да посрещнат Коледно-новогодишните празници подобаващо.
Освен даряване на пакетирани хранителни продукти от първа необходимост на място в сградата на Община Трявна, от днес гражданите ще могат да даряват и парични средства в поставените дарителски кутии на следните места:

- Магазин „БГ Фишинг“- ул. „Васил Левски“ №8, гр. Трявна (Тук може да дарите и пакетирана кучешка храна за кампанията „Коледа в Глушка“ в помощ на животните от приюта за безстопантсвени кучета „Улични сърца“.)
- Хранителен магазин „Бреза“ – ул. „Бреза“ №6, гр. Трявна (В обекта има поставена и кошница за даряване на пакетирани хранителни продукти на място.)
- Кафе „Бри“ – ул. „Иванка Горова“ №2, гр. Трявна
- Община Трявна – ул. „Ангел Кънчев“ №21, гр. Трявна
- Хранителен магазин „Савоя“ – ул. „Бачо Киро“ №2, гр. Трявна
- Хранителен магазин „Свежест“ – ул. „Възрожденска“ №18 А (В обекта има поставена и кошница за даряване на пакетирани хранителни продукти на място.)
- Търговски комплекс „Иви“/Супера Светушка – ул. „Уста Иван“ №25, гр. Трявна (В обекта има поставена и кошница за даряване на пакетирани хранителни продукти на място.)
- Туристически информационен център – ул. „Ангел Кънчев“ №33, гр. Трявна
- Магазин Absolute Market – ул. „Ангел Кънчев“ №35, гр. Трявна
- Магазин за парфюмерия и козметика „Escape“ – ул. „Ангел Кънчев“ №41, гр. Трявна
Дарителски кутии ще бъдат поставени и в следните обекти:
- Масажно студио „Soul“ – ул. „Възрожденска“ №18, вх. Б, гр. Трявна
- Магазин за парфюмерия и козметика „Escape“ – ул. „Петко Р. Славейков“ №21, гр. Трявна
- Хранителен магазин „Бека“ – ул. „Ангел Кънчев“ №128 и ул. „Петко Р. Славейков“ №49
Община Трявна сърдечно благодари на първите отзовали се в лицето на собствениците на кафе „Бри“ и тяхното парично дарение, както и на фирма „Мамбо Тур 2021“ ЕООД, които ще осигурят топла храна за хора в нужда.

Благотворителната кампания „Коледен дар от сърце“ продължава до 19 декември 2022 год. включително. Приемат се пакетирани храни като олио; боб; леща; ориз; брашно; макарони; спагети; юфка; всякакви консерви – риба, месо, домати, пастет; лютеница; зеленчукови консерви; компоти; сладко; мармалад; сол; захар; всякакви видове пакетирани сладки – локум, обикновени бисквити, вафли, шоколад, зърнени закуски, бонбони; натурален сок, халва; кори за баница; всякакъв вид вакуумирани колбаси; кроасани, различни лакомства; сезонни плодове и др. Всички събрани средства ще бъдат използвани за закупуване на същите.
Повече информация за кампанията може да получите на тел.: 089 441 42 82 – Юлияна Цанева, специалист „Връзки с обществеността“ при Община Трявна.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Умишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за смъртта на две лица след запалване на имот, в който те са пребивавали.
Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 115 от НК за това, че на 12.01.2026 г. около 04.00 часа в къща в Габрово, чрез запалване, умишлено са умъртвени живущия в имота С.С., на 53 години, както и жена на около 60 години с неустановена самоличност, която му била на гости.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на габровската полиция.
Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалите.
За изясняване на причините за възникналия пожар предстои назначаването на пожаро-техническа експертиза.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Крими
Двама души загинаха при пожар в Габрово

Двама души загинаха при пожар в Габрово, станал тази сутрин, съобщи БТА – Габрово. Огънят е пламнал около 04.00 ч. в къща на ул. „Капитан дядо Никола“.
За инцидента са потвърдили от Окръжна прокуратура – Габрово. Загиналите са мъж и жена, на възраст около 60 години. Имотът е собственост на единия загинал, той е живял там на законно основание.
На гости на едната жертва са били мъж и жена, жената е загинала, оцелял е мъжът, който е гостувал.
Цялата новина можете да прочетете оттук.

Култура
Теодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“

Севлиево ще посрещне първото си голямо художествено събитие за 2026 година с откриването на изложбата „Преведена реалност /индивидът и множеството/“ на младата художничка Теодора Георгиева.
Експозицията ще бъде открита на 16 януари (петък) от 18.00 часа в галерия „Видима“. Изложбата е третата самостоятелна изява на авторката и включва 20 живописни платна и една видеоинсталация, създадени специално за пространството на галерията.

С проекта си Георгиева продължава да развива своите търсения, свързани с темата за взаимодействието между индивида и колектива, като използва образа на мравката като метафора на трудолюбието, сплотеността и оцеляването.
В творбите си художничката противопоставя антонимите голямо и малко, единство и множество, хаос и хармония, търсейки паралели между природните модели и социалните структури. Колоритната палитра, пастьозната мазка и динамичните композиции доближават живописта ѝ до абстрактното, но без да губят връзката с реалността.

Видеоинсталацията, включена в изложбата, документира движението и адаптацията на мравките в естествена среда, като превръща тяхното поведение в метафора за човешкото съществуване и постоянния стремеж към равновесие между личната свобода и колективната отговорност.

С „Преведена реалност“ галерия „Видима“ продължава своята мисия да подкрепя българското визуално изкуство, предоставяйки поле за изява както на утвърдени, така и на млади творци.
Теодора Георгиева е родена през 2003 г. в Плевен. Завършва НУИ „Панайот Пипков“ и в момента е студентка в четвърти курс по специалност „Изящни изкуства – живопис“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Носител е на награда за живопис от Националната изложба „Младата българска живопис“ (2025) и награда за самостоятелна изложба от „Следващите 25“ (2024).


-
Кримипреди 13 часаДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Новинипреди 7 дниУченик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово
-
Кримипреди 10 часаУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Новинипреди 6 дниЧестит Ивановден!
-
Новинипреди 5 дниПътищата в региона са проходими при зимни условия
-
Кримипреди 16 часаМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Културапреди 17 часаОбявено е 12-то издание на конкурса за събитие на годината в областта на културата
-
Културапреди 13 часаТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“







