Свържи се с нас

Новини

Продължава засаждането на нови дървета и храсти в градската среда на Габрово

Published

on

За поредна година се реализира есенното засаждане на дървета и храсти на територията на Габрово. Посадъчният материал е осигурен чрез бюджета на ОП „Благоустрояване“ като част от закупените дървета и храсти са предоставени на училища и детски градини, които са пожелали да облагородят дворните си пространства, допълвайки съществуващата растителност.

Основните видове дървета, които се засаждат, са съобразени с градските условия, като преобладават кестен, явор, бреза, ясен, смърч и каталпа. През настоящата година отдел „Озеленяване“ допълни с нови дървета и храсти зелените ивици от двете страни на бул. „Христо Смирненски“ в района между ЖП гарата и парк „Колелото“, обновена е и фигурата с рози зад Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“.

Кампанията „Зелено Габрово“, която се провежда за поредна година по инициатива на отдел „Озеленяване“ към ОП „Благоустрояване“, този път е насочена към детските градини и училища на територията на Габрово, които демонстрират изключителна активност.

Част от предоставената им вече декоративна растителност е засадена в дворовете на ДГ „Младост“, ДГ „Мики Маус“, ДГ „Радост“, ДГ „Мечо Пух“, ОУ „Ран Босилек“, ОУ „Иван Вазов“, ОУ „Христо Ботев“, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, СУ „Отец Паисий“ и ПМГ „Академик Иван Гюзелев“.

В кампанията взеха участие и по-голямата част от габровските села, като освен закупената растителност са предоставени сезонни и многогодишни цветя, храсти и декоративни треви, произведени и отгледани в оранжериите на предприятието.

През последните години фима Уко България прави ежегодно дарение на луковици лалета, които допълват пролетните цветни фигури в градската и паркова среда в Габрово. Сезонно, два пъти в годината, отделът подменя едногодишните цветя в цветните фигури и кашпи в града.

При лятното и зимното зацветяване съотношението между закупена и произведена от „Озеленяване“ растителност е приблизително 1:2 в полза на собственото производство. В оранжериите се размножават и отглеждат сезонни есенно-пролетно цъфтящи, лятноцъфтящи и листнодекоративни цветя от видовете пламъче, тагетес, петльов гребен, мушкато, сакъзче, биденс, кала, алтернатера, дихондра, ирезине, теменужка, шибой и др., както и многогодишни цветя, почвопокривна растителност и декоративни храсти – ахилея, кореопсис, гайлардия, монарда, ехинацея, иберис, хоста, лавандула, рози, хортензия, птиче грозде, винка и др.

От създаването си през 2015 година до момента „Озеленяване“ полага грижи за зелената система на община Габрово. Дейностите, които изпълняват служителите на отдела, обединяват поддържане на зелените площи както в града, така и в района на общинска пътна мрежа, подготовка на почвата за засаждане на цветя, дървета и храсти, провеждане на резитби и отстраняване на сухи и опасни дървета и клони, зацветяване, затревяване и засаждане на дървесна и храстовидна растителност.

През изминалите 8 години със собствени сили и с кампанийно участие на граждани, детски градини, училища и други в града са засадени над 1 000 дървета и десетки хиляди храсти, в това число влиза и новозасадената растителност при обновяване на градската среда в района на „Колелото“, междублоковите пространства от кръговото кръстовище в района на „Шиваров мост“ посока център и изграждането на източна градска улица и др.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Плевенската филхармония с концерт в зала „Възраждане“ на 1 юни

Published

on

На 1 юни, понеделник, от 19.00 часа в Зала „Възраждане”, гр. Габрово, Плевенската филхармония ще изнесе концерт под надслов „За тебе бях дихание…“. По идея на Чавдар Вълков – концертмайстор на оркестъра, за публиката в Габрово за първи път ще бъдат представени двама композитори на десетки хитове в България – Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки. Техните емблематични песни „За тебе бях“ на Красимир Гюлмезов (изпълнявана от Лили Иванова) и „Дихание“ на Светослав Лобошки (изпълнявана от Орлин Горанов) дават мотото на концерта.

Заедно с тях на сцената ще бъдат: Дует Шик, младата и много талантлива певица от Габрово – Кристина Неделчева, инструментална група „Класиците”: Чавдар Вълков – цигулка, Георги Цветков – бас китара, Димитър Митев – Дънди – ударни инструменти и струнен секстет от Плевенска филхармония. Новите аранжименти на популярните песни: „За тебе бях“, „Що ли те чакам още“, „Лятна жълта рокля“, „Чуй ме“, „Любов в сегашно време“, „Ах, твоите сини очи“, „Дъжд“…, в които мелодията често преминава от човешкия глас в цигулката, са направени от Георги Цветков.

Видеоклипове на добре познатите песни естествено ще допълват въздействието на музиката, а светлинните ефекти, мултимедия и звук са поверени на екипа на Валери Рулински.

„Идеята за концерта е да бъде по-скоро инструментален, но Дует Шик с прекрасната Вили Гюлмезова ще представят в пълния блясък част от песните, специално ще гостува на Плевенска филхармония младата звезда Кристина Неделчева, а двамата композитори Гюлмезов и Лобошки също ще пеят, защото хората искат да чуят текстовете на популярните песни“, споделя Чавдар Вълков.

В програмата са включени и някои класически произведения, като първа част от концерта „Лято“ из „Четирите годишни времена“ на Вивалди, както и световния поп хит „Viva la Vida“ на британската рок група Coldplay със солист отново концертмайсторът на Плевенска филхармония.

Незабравимите български песни на Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки, изпълнявани от любимците на стотици, хиляди българи ще предизвикат радост, ще доставят неповторимо удоволствие и добро настроение на публиката, ще повишат градуса на емоциите и развълнуват любителите и меломаните в Габрово.

Националното турне „За тебе бях дихание…“ на Плевенската филхармония след концерта в Габрово продължава с концерти в Долна Баня на 17 юни, Петрич на 1 септември, Гоце Делчев на 2 септември и други градове на България. Билети се продават в мрежата на Eventim.bg и на касата на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово.

Отстъпки са налични за пенсионери и учащи. Деца до 6 г. влизат при вход свободен.

Зареди още

Новини

„Каква поредна футболна драма“, този път от Габрово!

Published

on

Тази култова реплика, пренесъл през времето легендарният спортен коментатор Петър Василев – Петела (IN MEMORIAM), най-точно би описала ситуацията около футбола в Габрово, към днешна дата. Причината е върнато от областния управител на Габрово за ново обсъждане решение №107 на Общински съвет – Габрово, касаещо договор между Община Габрово, ОФК „Янтра 2019“ и компания, свързана хазарт.

Това покачи напрежението и нажежи спортните страсти още повече в навечерието на може би една от най-важните срещи на играещия във втора професионална лига тим на „Янтра“ (Габрово), чиито председател доскоро беше Таня Христова, кмет на Габрово.

Връщането на решението на Общинския съвет не е насочено срещу клуба, спорта или неговите привърженици. Това е законова процедура по контрол за законосъобразност, която областният управител е длъжен да упражнява при необходимост от допълнителна преценка за законосъобразност на даден акт, поясни Кристина Сидорова, областен управител на Габрово.

Според Община Габрово обаче чрез тази процедура областният управител е стопирал финансовото подпомагане за ОФК „Янтра“. От администрацията на кмета Таня Христова твърдят, че договорът е трябвало да осигури финансова подкрепа за клуба през следващите 5 години, определяйки я като от изключително значение за неговата издръжка. По думите ѝ всичко това се случва сега, точно преди изиграването на последните срещи за евентуалното влизане в по-горното ниво на българския футбол.

„Напълно съм наясно със значението на ОФК „Янтра 2019“ за града и местната общност. Футболът е кауза, емоция и гордост за много хора в Габрово. Именно затова решенията, свързани с бъдещето на клуба, следва да бъдат стабилни, прозрачни и юридически защитени“, аргументира се Кристина Сидорова.

Според областния управител в конкретния случай в заповедта са изложени аргументи за необходимостта от по-пълно и прецизно изясняване на характера на договора, насрещните престации, начина на предоставяне на рекламните площи и съответствието с действащата нормативна уредба.

„За съжаление, темата беше представена в публичното пространство като противопоставяне между институциите и спортната общност. Няма конфликт между подкрепата за футбола и спазването на закона. Напротив – истинската подкрепа означава всяка помощ за клуба да бъде реализирана по прозрачен, устойчив и юридически защитен начин“, категорична е Сидорова.

От Областна администрация – Габрово уверяват, че ще продължат да изпълняват своите правомощия отговорно, без политически емоции и без двоен стандарт, така както обществото очаква от една държавна институция.

Според запознати, потърсени от „Габрово Нюз“, за да разтълкуват ситуацията с върнатото за ново обсъждане от областния управител решение на Общински съвет – Габрово, реално драма няма. Оттук насетне местният парламент ще го разгледа отново, а общинските съветници ще гласуват.

Зареди още

Новини

Технически университет – Габрово отличи 34 студенти

Published

on

Технически университет – Габрово отличи 34 студенти с високи постижения и петима служители с над 30-годишен стаж във висшето учебно заведение.

Областният управител Кристина Сидорова се обърна към присъстващите с думите: „За мен Технически университет – Габрово не е просто институция, а общност, която създава знание, изгражда характери и подготвя хората, които ще се превърнат в двигатели на региона, а и на страната ни.“

Тя благодари на всички преподаватели и студенти за устрема и за вдъхновението, с което превръщат университета в средище на просветата от световна величина.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица