

Култура
Театърът подарява билети за „Цар лъв“ в Лондон и още награди на Коледния си фестивал

За поредна година в началото на очаквания от мнозина месец декември Драматичен театър „Рачо Стоянов“ подготвя специален празник за своите зрители. През 2022 г. Коледният фестивал започва на 6 декември, ще продължи 6 вечери и ще приключи в неделя на 11 декември.
Всяка фестивална вечер предлага различно театрално преживяване и освен този личен подарък, който всеки може да си осигури, театърът отново организира на томбола с награди, в която могат да участват всички зрители и гости на Габрово, закупили билети за спектаклите от програмата на фестивала.
Голямата награда е самолетни и театрални билети за двама за посещение на мюзикъла „Цар Лъв“ от програмата театър Lyceum в Лондон. Настаняването за две вечери също е осигурено. Пътуването ще бъде осъществено до средата на м. юни 2023 г.
Част останалите изненади за зрителите са: Златен билет за всички премиери на ДТ – Габрово за 2023 година; Ваучери за пазаруване, на стойност 50 лв; Книги от Пощенска кутия за приказки.
Печелившите ще бъдат изтеглени след края на последния спектакъл от програмата на фестивала на 11 декември. Пълен списък на наградите и условия за участие в томболата можете да намерите тук.
Програмата на Коледния фестивал започва със спектакъла „Свекърва“. Тя ще се развихри на сцената на театъра на 6 декември. Тази вечна семейна комедия с хумор и страст ще осигури една забавна и отморяваща вечер за зрителите.
На 7 декември семейната тематика продължава и то отново в комедиен план с гостуващия спектакъл „Отчаяни съпрузи“. Актьорите Бойко Кръстанов, Даниел Пеев и Явор Бахаров се изправят във формата на стендъп комедията, за да споделят историите на трима приятели – единият тъкмо е бил зарязан с писмо, вторият си е намерил нова приятелка, а третият е със своята от 10 години.
На 8 декември две семейства се събират на „Вечеря с приятели“. С чаша тъга и порция смях Асен Блатечки, Ненчо Илчев, Мария Сапунджиева и Кристина Янева ще сервират въпроса как да продължим живота си, ако ежедневието е надделяло над чувствата.
Вечерта на 9 декември ще се превърне в празничната „Дванайсета нощ“. Една от най-приказните Шекспирови комедии, посветена на младите и любовните трепети, които вълнуват сърцата, пристига във въздействащата интерпретация на Хасковската трупа.
На 10 декември отново е време за любов. Искра Радева, Георги Кадурин, Теодор Елмазов, Мариана Миланова искрено ще внесат топлина и романтика в декемврийската вечер с комедията „Телефонна любов“ на Нийл Саймън.
Коледният фестивал завършва на 11 декември с изненадващ вариант на приказката „Снежанка и седемте джуджета”. Само че „Една голяма и седем малки“ е спектакъл за възрастни, който с помощта на клоунадата и комедията преобръща познатото.
Изберете заглавие от разнообразната програма и една приятна театрална вечер може да ви донесе награда от фестивалната томбола.
Програмата за декември включва още спектакъла „Войната на Микеланджело“ на 19 декември. Празничното настроение ще бъде подсилвано от следните коледни събития:
- Коледен концерт на МДТ „К. Кисимов“ –- Велико Търново – 20 декември от 19:00;
- „История с аромат на Коледа“ – коледен театрално-музикален спектакъл на артистите от Габровския театър – 21 декември от 19:00;
- „Коледна бъркотия“ – семеен спектакъл с участието на Дядо Коледа, който ще раздава подаръци на децата – 22 декември от 18:30

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“