Свържи се с нас

Новини

195 години от рождението на Петко Р. Славейков

Published

on

Днес се навършват 195 години от рождението на Петко Рачов Славейков. Големият български възрожденец, поет, публицист и преводач, се ражда на 17 ноември 1827 година във Велико Търново, но корените му са свързани и с възрожденска Трявна. Дядото и бащата на Петко Славейков са родом оттук, а по-късно съдбата го среща и с красивата Ирина, с която създава своето семейство.

„През 1853 г. той се жени за щерката на чорбаджи Иван Райков  – Ирина и от този брак се раждат деветте им деца, седем от които остават живи.“ разказва г-жа Ирина Димитрова – уредник в Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, в архива на който се съхранява черновата на важното за Търновската епархия прошение с искане за църковна самостоятелност на българите от 1856 година, резултат от непоколебимата и последователно борба на Славейков за отвоюване на църковен суверенитет.

Неговият живот, значимо дело и принос, които остават трайно в историята на страната ни проследява и г-н Кольо Дабков – старши експерт „Култура, образование, спорт и здравеопазване“ към Община Трявна. С неговите записки Ви запознаваме в следващите редове.

Приятно четене!

ПЕТКО РАЧОВ СЛАВЕЙКОВ

/17.11.1827 – 01.07.1895/

Петко Славейков е роден в Търново. Майка му почива два месеца след неговото раждане. За това, че не е лишен от родителски грижи и топлина, много дължи на своя баща и втората му жена. Буден, любознателен и талантлив, Петко Славейков бързо преминава през тогавашните степени на училищното образование и сам става учител. Одисеята му из десетките училища по българските земи от 1843 до 1888 г. е тема, достойна за отделно изследване. Както, впрочем, и всяка от неговите деятелности.

Дядото и бащата на Петко Славейков са родени в Трявна. Трявна му дава най-дълъг подслон по време на неговите учителски странствания – от 1849 до 1853 г. ,– бранейки го с усилията на своите духовни първенци поп Йовчо и Никифор Даскалов от злобата и коварството на гръцкия търновски владика Неофит. Тревненка е жената на поета Ирина Райкова. Нейна зестра е къщата /днес музей Славейкова къща/, където са родени 9-те деца на Славейкови.

Липсата на системно образование Петко Славейков преодолява с постоянно самообразоване и непрекъснати книжовни занимания. Той събужда за живот редица страни от българската духовност, превръщайки се в един от бащите на националното ни просвещение. Водач в борбата за независима българска църква. Издава и редактира повече от 23 вестника и списания. Сред тях: първото списание за литература “Смесна китка”/1852/, първият сатиричен вестник “Гайда” /1863 – 67/, първото женско списание “Ружица” /1871/, първото детско списание “Пчелица” /1871/.

Издава над 75 книги – оригинални и преводни. Преводач на Хайне, Пушкин, Гогол, Дефо. Превежда Библията на новобългарски език съвместно с Христодул Сичан – Николов, А.Лонг и Ел. Ригс по поръка на Библейското дружество /1864-66/. Съставя речник на българския език /недовършен/. Издава 2 сборника с народни песни /1860 и 1868/. Събира над 17 000 поговорки, пословици гатанки и имена. Организатор на първата българска етнографска изложба.

Бележит участник в политическите борби за национално освобождение. Руски информатор в Кримската война, съзаклятник във въстанието на Капитан дядо Никола /1856/, водач, преводач и пълномощник на руските войски в Руско-турската осовободителна война/1877-78/. Участва в отбраната на Стара Загора, в боевете при Шипка, водач на колоната на ген. Скобелев при зимното преминаване на Балкана през Химитлийската пътека.

Един от водачите на Либералната партия в Княжество България със значим принос в изработването и приемането на Търновската конституция /1879/. Председател на Народното събрание /1880/, министър на народното просвещение /1880/, министър на вътрешните работи /1880-81, 1884-85/, доброволен участник в Сръбско-българската война като главен инспектор по санитарното дело /1885/.

Непоколебимо отстояващ своите демократически принципи и народностни позиции, Петко Славейков е многократно арестуван, интерниран и политически преследван както преди, така и след Освобождението. Нищо обаче не е в състояние да пекърши ренесансовия дух на големия българин, който умира в София, спечелил приживе народното уважение и признателност като “дядо Славейков”.

Автор: Кольо Дабков

В чест на българския поет, публицист и политик е издигнат монументален паметник в Трявна, както и бюст-паметник пред входа на Славейковото училище в града, чийто патрон е именно Петко Славейков.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено

Published

on

Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено след санирането на сградата, птиците вече имат и три малки щъркелчета, съобщи БТА – Габрово.

Семейството щъркели отново отгледаха поколение. Комисар Пламен Генчев, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в област Габрово, каза че с усилията на огнеборците гнездото е обновено, подобрено и върнато на първоначалното си място – пожарната кула.

„Разсейваме мненията, че гнездото е унищожено, напротив, свалихме го преди санирането, като се съобразихме с отлитането на щъркелите на юг, бе извършен ремонт, направихме с общи усилия нова скара и върнахме гнездото. Истинска радост е, че тази пролет щъркелите отново се завърнаха в своето гнездо на пожарната кула в Габрово и вече имат поколение от три нови щъркела“, обясни още директорът на РДПБЗН Габрово Пламен Генчев.

По думите му щъркелите са избрали пожарната кула преди седем-осем години. Оттогава всяка година се връщат, но след спечелен проект за саниране сградата логично се стига до казуса с гнездото. Цялата статия можете да прочетете оттук.

Зареди още

Любопитно

Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи

Published

on

За трета поредна година традиционният базар „Продай непотребното“ продължава и това лято на поляната на Горски срещи на Градище, защото ненужното за един, е необходимо на друг!

А всички имаме по някоя вещ вкъщи, с която не знаем какво да правим и вече само ни заема място. Така че – ето начин да /си/ помогнем. Да намерим нови приятели, да споделим, да допълним семейния бюджет, да освободим място за новото в живота си, да прекараме време сред природата, да срещнем нови хора и да създадем нова подкрепяща се общност.

Участието в базара става с предварително записване на телефон 0889 965 020.

В „Продай непотребното“ можете да намерите всичко, без части за коли, които не се допускат за продажба. За участие в базара се допускат дрехи, бижута, малки електроуреди, играчки, книги, игри, съдове и стъклария, украса за дома и още, и още неща, които са изгубили стойност за вас, омръзнали са ви, вече не ви стават или просто искате да се освободите от тях, но са запазени и използваеми.

Ако искате да продавате – заповядайте в 10.30, а ако искате да купувате, в 11.00 часа участници в базара ще Ви очакват.

Елате в неделя, 13 юли, на поляната на Градище, където да направим заедно разнообразна и усмихната „гаражна разпродажба“!

За да разберете кога ще бъде следващия базар за употребявани вещи през август, следете фейсбук страницата на Горски срещи на Градище, където качваме информация за всички предстоящи събития, а през август и септември сме Ви подготвили много предизвикателства.

Зареди още

Новини

Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала

Published

on

„В най-кратки срокове през програмата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще бъдат отпуснати средствата за реконструкция на един от стадионите в Габрово, както и за изграждането на нова многофункционална зала.“ Това увери министърът на младежта и спорта Иван Пешев при посещението си в Габрово.

Поводът за посещението му бе организираната от Областна администрация- Габрово среща със спортните клубове в региона и местната власт. По думите му средствата за спорт и младежка политика през 2025 г. са увеличени с 42 025 400 лева, което с 31% повече от миналата година.

В “Спорт за учащи и спорт в свободното време“ сумата е с 36 102 600 лева повече или 19,6%. По направлението спорт за високи постижения средствата са 111 983 800 лева, където се наблюдава увеличение от 22,6 %.

До края на месец август ще приключат процедурите по двете програми на Министерството на младежта и спорта за спортна инфраструктура, като се очаква всички подадени през 2024 г. проекти да бъдат финансирани. През септември ще бъдат отворени за кандидатстване новите процедури, разясни още Пешев.

“Поканихме всички около 80 спортни клуба от региона, представители на Министерството на младежта и спорта и на местната власт, за да дискутираме важните теми за спорта в региона. Защото спортът не е само тренировки и състезания, спортът е начин на живот. Вярвам, че днес всички ние сме от един отбор и имаме обща цел- да превърнем област Габрово в място, в което спортът се развива все по-добре“, с това пожелание областният управител Мария Башева се обърна към присъстващите в срещата, като пое ангажимент да съдейства на клубовете за решаване на належащите проблеми.

„Над 24 млн. лв. е общата стойност на проектите от област Габрово за спортна инфраструктура, които са включени в Приложение № 3 на МРРБ “, обясни народният представител Михаил Митов, който бе и модератор на срещата.

“Спортът за някои от нас е хоби, за други работата и начин на живот. В спорта има място за хора, които вършат работа и произвеждат резултати. Ако с тази среща успеем да допринесем за подобряване на условията, то тогава срещата може да се квалифицира като успешна“, допълни още депутатът.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица